Odpowiedzialnie w góry! Czyste Tatry to obowiązek każdego turysty i miłośnika gór.

utworzony przez PKL | |   Polska

Co roku Tatry są miejscem wypoczynku dla prawie czterech milionów osób. Nasza świadomość dotycząca ochrony górskiej przyrody jest coraz większa, ale wciąż niewystarczająca. Z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL wynika, że 73 proc. Polaków wzięłoby ze sobą na górską wycieczkę worki na śmieci. W ubiegłym roku wolontariusze projektu Czyste Tatry organizowanego przez Stowarzyszenie Czysta Polska zebrali jednak po turystach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego 420 kg odpadków. Tymczasem poruszając się po górach należy przestrzegać kilku ważnych zasad, o których m.in. w akcji edukacyjnej PKL Odpowiedzialnie w góry! przypominają jej ambasadorzy

Podczas finału tegorocznej edycji projektu Czyste Tatry ekoMałopolska, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 26-27 lipca, kilka tysięcy wolontariuszy po raz kolejny będzie sprzątać tatrzańskie szlaki z zalegających tam śmieci. Polskie Koleje Linowe objęły inicjatywę patronatem honorowym. 

W naszej działalności zwracamy szczególną uwagę na poszanowanie tatrzańskiej przyrody, dlatego też wspieramy i sami inicjujemy akcje, takie jak Odpowiedzialnie w góry!, które edukują turystów na temat właściwych zachowań na szlakach – tłumaczy Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Od początku istnienia projektu Czyste Tatry chcemy wysyłać wszystkim jasną wiadomość – nasza przyroda pozostanie unikalnie piękna tylko wtedy, kiedy sami o nią zadbamy – przypomina Rafał Sonik, organizator inicjatywy Czyste Tatry.   

Z badań IBRIS przeprowadzonych na zlecenie PKL wynika, że nasza świadomość na temat turystyki górskiej jest dobra, ale wciąż niewystarczająca. Zdecydowana większość ankietowanych, bo ponad 80 proc. wie, że w góry należy zabrać ze sobą wyposażony plecak, zapasową odzież, latarkę i mapę. Na worki na śmieci wskazało 73 proc. ankietowanych. 

  – Z tatrzańskich szlaków korzysta bardzo wiele osób i nasze zachowanie wpływa na to, co z wizyty w górach zapamiętają inni turyści. Wędrujmy więc świadomie i zwracajmy uwagę na to, co robią inni. Ochrona przyrody jest naszym wspólnym obowiązkiem – mówi Jan Krzeptowski-Sabała specjalista ds. turystyki z TPN, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!

Wędrując po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest zabieranie ze sobą śmieci, bo nie znajdziemy tam koszy. Dlaczego? Mogłyby przyciągać dzikie zwierzęta i powodować zmianę ich zachowania – wyjaśnia Jan Krzeptowski Sabała z TPN. Aby ułatwić sobie zadanie, warto więc używać opakowań wielokrotnego użytku. Napoje możemy przelać do bidonu, zamiast nosić je w plastikowych butelkach, a prowiant pakować do pudełek śniadaniowych. Zabierajmy też ze sobą worki na śmieci. Korzystajmy z nich także, gdy na drodze zobaczymy odpadki pozostawione przez mniej odpowiedzialnych turystów dodaje. 

W Tatrach bardzo ważne jest także poruszanie się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych. Może nam się wydawać, że zostały wytyczone tylko po to, by pomóc turystom w orientacji  w terenie, ale nie jest to ich jedyna funkcja.  – W sąsiedztwie szlaków mamy nieraz bardzo cenną roślinność i cienką warstwę gleby. Odbudowa takiego naruszonego ekosystemu trwa dziesiątki lat – przestrzega ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry z TPN. Należy także pamiętać, by zrezygnować  z wędrówek po zmroku. Noc to czas zwiększonej aktywności dla wielu górskich zwierząt – w tym czasie żerują, migrują i polują. Odpowiedzialny turysta powinien to uszanować i nie zakłócać ich spokoju.  

 

Dołącz do akcji Odpowiedzialnie w góry! i przygotuj się z nami do wyprawy.
Więcej informacji oraz wszelkie dostępne materiały można znaleźć na stronie www.odpowiedzialnieWgory.pl oraz  profilu akcji na Facebooku. Zachęcamy też do udziału w tegorocznej edycji Czyste Tatry ekoMałopolska, o której przeczytasz na stronie organizatorów: https://czystapolska.org.pl/. Rejestracja na finał trwa cały czas!

Wybór redakcji: