Lampki Mactronic, oświetlenie roweru

Trentino to doskonałe miejsce na piesze wędrówki. Do wielu pięknych zakątków łatwiej jednak dotrzeć na rowerze, bo z perspektywy rowerowego siodełka odległości liczą się w inny sposób. Dzięki przemyślanym i stale rozwijanym inwestycjom region pokrywa sieć przeszło czterystu trzydziestu kilometrów rowerowych szlaków, prowadzących przez malownicze i pełne turystycznych atrakcji okolice.

Autor: Trentino Marketing
TypoScript object not found (gallery_datep)

Aktywne wakacje na dwóch kółkach to doskonały pomysł na letni wypoczynek, a Trentino to miejsce niezwykle przyjazne rowerom. Doceniają to turyści i chętnie decydują się na rowerowe peregrynacje po najpiękniejszych zakątkach regionu. Rower w wielu wypadkach pozwala dotrzeć tam, gdzie nie docierają autokary pełne turystów. To argument nie do przecenienia dla osób, które odpoczynek kojarzą z ciszą, spokojem i brakiem hałaśliwych tłumów.

Turystyka rowerowa na terenie prowincji z roku na rok staje się bardziej popularna. Połączone ze zwiedzaniem aktywne wakacje w bliskim kontakcie z naturą to formuła wypoczynku, która przyciąga coraz więcej osób. 

Trasy rowerowe w Trentino przypadną do gustu zarówno fanom sportowego wyczynu, jak i rodzinom z dziećmi. Szlaki odznaczają się różnym poziomem trudności, co daje możliwość dopasowania przebiegu wycieczki do indywidualnych preferencji i możliwości uczestników. 

Sieć tras rowerowych stale się rozrasta. Obecnie teren prowincji przecina dziesięć głównych szlaków, biegnących przez najpiękniejsze doliny regionu: dell’Adige, Valsugana, Fiemme, Fassa, Primiero, Basso Sarca, Valle dei Laghi, Rendena, del Chiese, di Ledro, Val di Sole. Co ważne, trasy są precyzyjnie oznakowane. Oprócz informacji o odległościach i kierunkach odnajdziemy   wskazania określające w trójstopniowej skali poziom trudności danego odcinka, procentowo wyrażony stopień nachylenia terenu, różnicę poziomów, a nawet rodzaj nawierzchni (asfalt, podłoże o charakterze mieszanym).  Naturalnie, wszędzie, gdzie to potrzebne, znajdują się szczegółowe opisy mijanych atrakcji turystycznych: historycznych, krajobrazowych, przyrodniczych. 

Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)
Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)

Cztery szlaki CROSS COUNTRY, czyli kolarstwo górskie w najlepszym wydaniu.

Zapierające dech w piersiach widoki, strzeliste wierzchołki i strome klify Dolomitów są bezsprzecznie wizytówką Trentino. Gdy jednak przyjrzeć się bliżej, jest to również region, który, prócz pięknej panoramy, oferuje miłośnikom dwóch kółek znacznie więcej.

Gęsta sieć ścieżek rowerowych tworzy cztery główne szlaki mierzące w sumie 1700 km: Dolomiti Brenta Bike, Dolomiti Lagorai Bike, Mountain & Garda Bike oraz 100 km dei Forti – Alpe Cimbra. Warto również wspomnieć o udogodnieniach logistycznych, z których korzystać można podążając wzdłuż wszystkich z wymienionych szlaków – transportu bagażu, przechowywania sprzętu w nocy, czy możliwości umycia roweru w specjalnie przystosowanych do tego celu miejscach. Planując rowerowe wakacje w Trentino polecamy skorzystać z kompleksowych ofert obejmujących wypożyczenie roweru, zakwaterowanie, transport bagażu oraz map i materiały informacyjne.

Circuito Trentino MTB
Trentino, 7 maja – 30 września 2017

Finały Pucharu Świata MTB XCO i DHI
Val di Sole, 26-27 sierpnia 2017 

Bike Festival Garda Trentino – 24. edycja
Riva del Garda, 28 kwietnia – 1 maja 2017

100 km dei Forti 1000 Grobbe Bike Challenge – 22. edycja
Lavarone, 9 – 11 czerwca 2017

Dolomiti Paganella Bike Days – 2. edycja;
Molveno, 9 - 11 czerwca 2017

ENDURO – zastrzyk adrenaliny i mnóstwo frajdy

Jeżeli nad niespieszne przejażdżki przedkładacie zjazdy stromymi zboczami, kręte ścieżki i single traile, Trentino będzie równie dobrym wyborem. Ze względu na topografię terenu, rodzaj gleby i absolutnie wyjątkową scenerię, panują tu doskonałe warunki do uprawiania wspomnianej dyscypliny sportu. Wśród najlepszych i nasłynniejszych szlaków należy wymienić Bear Trails na płaskowyżu Paganella, Tour delle Malghe w Madonna di Campiglio i Valsorda Enduro Trail w pobliżu San Martino di Castrozza. Tym z Państwa, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z Enduro, polecamy odwiedzenie jednego ze specjalistycznych centrów, w których można wypożyczyć sprzęt, a także skorzystać z fachowej pomocy instruktorów i przewodników. Choć Enduro to dość trudny sport łączący wysiłek pedałowania pod górę z umiejętnością pokonywania stromych zjazdów downhillowych, z pewnością warto podjąć wyzwanie i spróbować tej odmiany kolarstwa. W nagrodę czeka wyśmienite jedzenie serwowane w górskich chatach, ożeźwiający kufelek piwa i przepiękne widoki.

GRAVITY – zapraszamy do parku

Bike parki w Trentino to wyjątkowe miejsca, w których pasjonaci dwóch kółek poczuć mogą prawdziwy smak adrenaliny. Ścieżki downhillowe, kręte, pokryte przeszkodami szlaki, strefy do uprawiania slope style’u i free ridingu – wszystkie z wymienionych atrakcji są tu na wyciągnięcie ręki.

Jeżeli nie boicie się prędkości polecamy odwiedzić Fassa Bike Resort, gdzie trawiasto – błotnym, pokrytym kamianieami szlakiem downhillowym zjeżdżać można z prędkością 70 km na godzinę!

W San Martino Bike Arena, na wys. 2200 m n.p.m., tuż przy Rifugio Tognola znajduje się mini bike park dla dzieci, podczas gdy Bike Park Garda znany jest ze stromego, downhillowego zjazdu Valle del Diaol oraz słynnego szlaku 601.

Zaledwie godzinę jazdy od jeziora Garda znajduje się Paganella Bike Park – pełne atrakcji miejsce polecane nieco bardziej zaawansowanym miłośnikom fikania w parku.

Chcąc podszkolić się i podszlifowac technikę, warto odwiedzić Val di Sole Bike Land Park, w którym wytyczono aż sześć ścieżek o różnym stopniu trudności – od łagodnych, odpowiednich by rozgrzać mięśnie downhillowych tras, po słynną trasę, na której rywalizują zawodnicy Pucharu Świata.

Całkiem niedawno, na Passo Tonale powstał pierwszy w Trentino rodzinny park rowerowy – Family Bike Park. Kolejnym, wartym polecenia parkiem jest Brenta Bike Park w Pinzolo, gdzie znajduje się nowa trasa downhillowa Sfulmini.

Ostatni, choć równie atrakcyjny park – Bike Park Lavarone - usytuowany jest w Alpe Cimbra.

E-BIKING – więcej frajdy, mniej wysiłku

Mamy dobrą informację dla wszystkich, którzy nie dysponują żelazną kondycją, a chcieliby dotrzeć w wyższe partie gór lub przemierzyć rowerem trudniejsze partie szlaków. Od dwóch lat w regionie Valsugana i Lagorai działa sieć wypożyczalni MOLVEO oferujących rowery z napędem elektrycznym. Niedawno, do wspomnianego projektu dołączyła również dolina Val di Non, region Paganelli (wypożyczenie rowerów i systemów GPS) oraz Valli Giudicarie, tak więc łatwiej teraz dojechać do słynnych kurortów, takich jak Madonna di Campiglio, czy Terme di Comano.

Warto również przypomnieć, że zatrzymując się w jednym z hoteli lub pensjonatów w Val di Fiemme otrzymają Państwo kartę rabatową FiemmE-Motion Card uprawniającą do bezpłatnego wypożyczenia e-bike’ów.

Ponadto, na „przejażdżkę ze wspomaganiem” wybrać się również można w Valle di Ledro i okolicach Gardy. A więc… zapraszamy do zwiedzania Trentino na dwóch kółkach!   

Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)
Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)
Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)
Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)
Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)
Trentino Sviluppo (foto: Raoul Jacometti)

Komentuj