Trasy downhillowe Góra Żar

W Polsce coraz więcej ośrodków narciarskich nastawia się na przyjęcie w okresie letnim gości lubujących się w zjazdach downhillowych. Jedną z takich propozycji na dwukołowe szaleństwo może być Góra Żar, która znajduje się w Międzybrodziu Żywieckim na Śląsku.

Na obiekcie znajdują się dwie trasy zjazdowe, które przygotowano z myślą zarówno o tych mniej zaawansowanych, jak i o tych bardziej wprawionych downhillowcach.

Pierwsza z tras ma powierzchnię asfaltową i zaczyna się nieopodal zbiornika wodnego na samym szczycie Góry Żar. Liczy sobie 6 kilometrów długości i można odnaleźć na niej liczne serpentyny. To właśnie ta trasa przeznaczona jest dla mniej zaawansowanych downhillow’ców, którzy, jeśli tylko zachowają ostrożność, nie powinni mieć problemów z jej pokonaniem.

Co do wspomnianego zbiornika, został on wybudowany na potrzeby elektrowni szczytowo-pompowej, zaś jego powierzchnia mierzy 14 hektarów i mieści 2 miliony metrów sześciennych wody. Tuż obok sztucznego zalewu znajduje się także taras widokowy oraz restauracja, gdzie można skosztować różnego typu potraw w towarzystwie pięknego krajobrazu, jaki tworzy Beskid Żywiecki.

Kolejna trasa, w przeciwieństwie do pierwszej, już nie należy do łatwych. Jej pokonanie wymaga od rowerzystów niemałej wprawy. Trasa zjazdowa została bowiem wytyczona na stoku narciarskim i prowadzi między drzewami. Mierząca dwa kilometry długości trasa jest stroma, dlatego przeznaczona jest dla osób, które mają doświadczenie w jeździe downhillowej oraz dysponują odpowiednim sprzętem mogącym wytrzymać wszelkie przeciążenia pojawiające się podczas zjazdu.

Miłośników rywalizacji sportowej powinien ucieszyć fakt, że na Górze Żar co roku organizowane są zawody Pucharu Polski Diverse Downhill Contest, gdzie do walki ze sobą stają najlepsi zawodnicy z całej Polski.
Ciekawostką jest znajdująca się w pobliżu Górska Szkoła Szybowcowa im. Adama Dziurzyńskiego, dzięki której co chwila stajemy się świadkami akrobacji powietrznych szybowców.

Warto wspomnieć o ważnym ułatwieniu dla downhillowców, jakim jest kursująca po ośrodku kolej linowo-terenowa. Dla należącego do Polskich Kolei Linowych obiektu przygotowano specjalne wielowjazdowe karnety dla rowerzystów, które powinny w znaczny sposób uatrakcyjnić ofertę rowerową w Międzybrodziu Żywieckim. Rowerzyści mogą liczyć na dwa przedziały w kolejce, która wjeżdża na sam szczyt góry, pokonując 300-metrową różnicę wzniesień.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, w okolicach dolnej stacji można znaleźć parking autokarowy oraz samochodowy, zaś dla tych, którzy nie posiadają własnego sprzętu, przygotowano wypożyczalnię rowerów. Ta również znajduje się w pobliżu dolnej stacji.

Noclegi w Międzybrodziu Żywieckim

Booking.com