Skip to main content

ABC nartorolkarza - poradnik dla początkujących

Nartorolki (foto: swenorsports.com)
Nartorolki (foto: swenorsports.com)

Odkąd Justyna Kowalczyk zaczęła odnosić sukcesy w biegach narciarskich w Polsce wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną sportu, a w raz z nią również jego letnim odpowiednikiem czyli Nartorolkami. To właśnie na nartorolkach się skupimy.

1. Co to właściwie są nartorolki
Nartorolki zostały stworzone z myślą o imitowaniu jazdy na nartach biegowych. Nartorolka  składa się z szyny aluminiowej bądź kompozytowej oraz z najczęściej 2 kół (zdarzają się modele z nawet 4 kołami). długość szyny to najczęściej 530-700mm, a szerokość kółka waha się w rozmiarach 20-70mm. Koła tworzone są zazwyczaj z tworzywa sztucznego bądź gumy.

2. Dla kogo nartorolki
Mimo iż nartorolki zostały stworzone z myślą o sportowcach uprawiających biegi narciarskie oraz biathlon, to jazdę na nartorolkach może uprawiać każdy bez względu na wiek, wzrost czy wagę. Dzięki bieganiu na nartorolkach trenujemy takie partie mięśni jak łydki, uda, pośladki, brzuch czy mięśnie grzbietu. Ponadto poprawie ulega nasz układ krążenia oraz równowagi.

3. Podział nartorolek ze względu na styl jazdy
Aby dobrze wybrać nartorolki musimy się zdecydować jakie ma być ich przeznaczenie. Rozróżniamy 2 style biegu na nartorolkach (dokładnie tak samo jak w nartach biegowych) są to:

  • styl klasyczny (classic) – poruszamy się nim mając nartorolki ułożone równolegle względem siebie, nartorolka do tego stylu ma grube kółka najczęściej o szerokości powyżej 45mm
  • styl dowolny (skate) – w tym stylu poruszamy się za pomocą tak zwanej łyżwy, ruch podobny do jazdy na łyżworolkach, kółka do tego stylu przypominają te z łyżworolek, a szyna jest krótsza.

Dodatkowo istnieją jeszcze nartorolki pośrednie tak zwane combi, na których można się poruszać stylem klasycznym jak i dowolnym, które jest rozwiązaniem czysto amatorskim.
Dla ludzi którzy nigdy nie jeździli na nartorolkach odradzam styl dowolny (skate), może on sprawić problemy z racji wąskich kółek.

4. Gdzie można jeździć na nartorolkach
Specjalistycznych tras do jazdy na nartorolkach w Polsce jest naprawdę mało, co nie znaczy, że nie można w naszym kraju uprawiać tego sportu. Takimi specjalnie wybudowanymi trasami  do nartorolek mogą się pochwalić m.in. Tomaszów Lubelski czy Istebna. Jednak nie każdy ma czas i chęci wyjeżdżać daleko od domu aby móc pojeździć na nartorolkach, dlatego dobrym rozwiązaniem jest szukanie w okolicy swojego miejsca zamieszkania rolkostrad (np.  Dolina Trzech Stawów w Katowicach) lub asfaltowych dróg rowerowych. Jeździć można też na mało uczęszczanych drogach, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność z racji tego, że w Polsce kierowcy nie są przyzwyczajenie do widoku nartorolkarza.

<content>19112</content>

5. Hamowanie
Głównym sposobem hamowania na nartorolkach jest sposób znany z rolek i łyżworolek tak zwane hamowanie metodą T, czyli ułożenie jednej z nartorolek w pozycji poprzecznej do kierunku jazdy, sposób ten nie jest o tyle trudny o ile wymaga wprawy, do momentu wyuczenia się tego ruchu można zakupić specjalny hamulec na tylne koło, który niestety zwiększa ich wagę i  zmniejsza komfort jazdy. Pamiętać należy również, że hamowanie za pomocą kijków oraz tak zwanym pługiem może spowodować groźny wypadek i z tego powodu nie należy tego robić.

6. Ochraniacze
Jak w każdej dyscyplinie sportu, tak i tu zdarzają się kontuzje. Aby zminimalizować skutki takowych należy się należycie zabezpieczyć. Podstawową ochroną, na której nie powinno się oszczędzać jest kask rowerowy. Następnie ochraniaczach standardowo używanych chociażby przy jeździe na rolkach takich jak ochraniacz na kolana, łokcie czy rękawiczkach. Ponadto warto pomyśleć o ochronie na uda (ochraniacz w postaci spodenek).

7. Koła
Co do kół, trzeba tu poruszyć dwa wątki
Pierwszym jest stosunek przyczepności do szybkości ścierania (zużywania) się kółek, im lepszą przyczepność daje nam koło tym się szybciej będzie ścierać, o ile przy nartorolkach wysokiej klasy ten problem jest praktycznie niezauważalny o tyle przy tańszych modelach musimy się przygotować na częstszą wymianę kółek bądź zakup twardych kółek.
Drugą sprawą jest różnica w szybkości jaką możemy osiągnąć na konkretnych kołach, wygląda to mniej więcej tak:

  • bardzo wolne – służą do czystego treningu siły
  • wolne – służą do treningu wytrzymałościowego
  • standardowe – jest to rekreacja fitness
  • szybkie - rekreacja i rozwój górnych partii mięśni
  • bardzo szybkie/wyścigowe – są to koła przeznaczone na zawody

Dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z nartorolkami polecam koła wolne. Jest to spowodowane głównie tym, że na kołach wolnych jest łatwiej uczyć się hamować.

8. Jakie wiązanie zamontować
Do nartorolek używamy dokładnie takich samych wiązań jak w nartach biegowych, są to:

  • NNN (New Nordic Norm) - firmy Rottefella
  • SNS (Salomon Nordic System) Profil - firmy Salomon
  • SNS (Salomon Nordic System) Pilot - firmy Salomon

Dla amatora różnice między tymi systemami są niemal nieodczuwalne. Jeśli posiadamy buty z nart biegowych wybór jest oczywisty, natomiast w przypadku gdy takowego buta nie mamy dobrym pomysłem będzie najpierw dobranie butów a następnie do tego wybranie wiązań.
Dzięki zastosowaniu tych samych wiązań jak w nartach biegowych istnieje możliwość wymontowania ich z nart i zamontowanie ich do nartorolek (oczywiście montaż należy wykonać w serwisie). Osobiście odradzam takie posunięcia gdyż na dłuższą metę montaże i demontaże wiązań są szkodliwe dla narty, a samo wiązanie nie jest aż tak drogie by rekompensowało nam uszkodzenie nart.

9. Czy mogę używać butów z nart biegowych
Tak, trzeba tylko pamiętać o tym aby buty pasowały do wiązań. Gdy odłożymy trochę pieniędzy warto jednak zainwestować w osobną parę butów do nart biegowych i w osobną do nartorolek.

10. Dobór kijków i końcówki do nich
Kije do nartorolek dobieramy identycznie jak do nart biegowych, a więc przy stylu klasycznym (classic) stojąc prosto kij powinien nam sięgać pach, natomiast przy stylu dowolnym (skate) powinien być on o 10cm dłuższy. Dzięki takiemu układowi możemy spokojnie korzystać z naszych kijków do nart biegowych, jedynym wymogiem jest zmiana końcówek na widiowe.

11. Konserwacja nartorolek
Każdy producent podaje w jaki sposób należy dbać o swoje nartorolki, mimo to należy pamiętać, że najważniejsze to utrzymanie swoich nartorolek w czystości z dala od wilgoci.

12. Różnice między nartorolką kompozytową a aluminiową
Nartorolka aluminiowa charakteryzuje się niższą ceną oraz wagą, za to modele kompozytowe dużo lepiej imitują prawdziwą nartę biegową, powodują mniejsze wibracje nartorolki, dzięki czemu można biegać na troszkę gorszym asfalcie, a nawet na dobrze położonej kostce brukowej.

13. Znane firmy produkujące nartorolki
W Polsce można zakupić nartorolki od największych światowych producentów, a do takich na pewno należą Norweski Swenor, Fiński Marwe i naszego polskiegoproducentaRollspeed. Ponad to na rynku znajdziemy wiele mniej znanych, co nie znaczy, że gorszych firm takich jak: Eagle, Powerslide, SRB, Skigo, OneWay.

14. A co ze skike?
Nie wiedzieć czemu dystrybutorzy skike nazywają je nartorolkami, mimo, że te nie spełniają podstawowego założenia nartorolek jakim jest imitacja biegu narciarskiego. Mówiąc prościej pięta buta w nartach biegowych nie jest przymocowana do narty na sztywno. W skike pięta buta jest sztywna więc nie mają nic wspólnego z nartami biegowymi. Lepszym określeniem dla skike było by użycie nazwy „Rolka terenowa”.