Akcesoria rowerowe – czyli, co należy zabrać na każdą wycieczkę?

Autor: |

Powszechne promowanie zdrowego stylu życia, w tym wzmożonej aktywności fizycznej, wpłynęło na znaczne zwiększenie popularności jazdy na rowerze. Coraz częściej wybieramy tego typu jednoślady, podróżując do pracy, udając się na weekendowe wycieczki, ale i dłuższe wyprawy. Dlatego też tak istotne jest wyposażenie się w odpowiednie akcesoria rowerowe, które bezsprzecznie zwiększą nasz komfort podczas jazdy, ale i bezpieczeństwo.

  1. Obowiązkowe akcesoria rowerowe.
  2. Jak zwiększyć komfort jazdy?
  3. Bezpieczeństwo i pewna jazda
  4. Akcesoria rowerowe dla bardziej wymagających

Wybierając się na wycieczkę rowerową, niezależnie w jakie miejsce i jak długą, zawsze należy pamiętać, żeby wyposażyć się w odpowiednie akcesoria rowerowe. Poprawią one komfort jazdy, co pozwoli skupić się na otoczeniu i aktywności samej w sobie. Co więcej, posiadanie części z nich jest regulowane przez przepisy ruchu drogowego. Oto wszystkie najistotniejsze elementy wyposażenia rowerzysty...

Obowiązkowe akcesoria rowerowe

Nawet niektóre nowe rowery nie mają fabrycznie zamontowanego oświetlenia, które jest bezwzględnie wymagane w ruchu drogowym. Światła należą więc do podstawowych elementów wyposażenia – z przodu (w kolorze białym) oraz z tyłu (w kolorze czerwonym). Nie możemy również zapomnieć o sygnale dźwiękowym, potocznym dzwonku – jest to kolejny z obowiązkowych elementów roweru. Warto zadbać, żeby wydawany przez niego dźwięk był wyraźny, aczkolwiek nie rozpraszający, który mógłby spowodować niebezpieczną sytuację na drodze.

Jak zwiększyć komfort jazdy?

Każdemu rowerzyście zależy, żeby podróż była samą przyjemnością charakteryzującą się pełnym wypoczynkiem. Aby osiągnąć ten cel, dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w takie akcesoria jak: błotniki (które uchronią nas przed zabrudzeniami), stopkę i uchwyt (pozwalające zabezpieczyć rower podczas postoju), ale i sakwy. Zwłaszcza te ostatnie docenimy przy dłuższych wycieczkach, z powodzeniem zastąpią obciążający plecak. Na bliższe trasy, np. do sklepu, w zupełności wystarczy koszyk na przednią kierownicę, który stanie się jednocześnie wyjątkową ozdobą.

Bezpieczeństwo i pewna jazda

Oprócz wygody, rowerzysta powinien zadbać również o bezpieczeństwo – swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też wyposażmy się w odblaski, możemy je zamontować na kołach, siodełku i bagażniku. W wieczornych porach równie dobrym pomysłem będzie założenie nieocenionej kamizelki odblaskowej. Dopełnieniem naszego bezpieczeństwa jest kask rowerowy. Choć nie stanowi on obowiązkowego wyposażenia, chroni najbardziej narażony na urazy fragment ludzkiego ciała.

Akcesoria rowerowe dla bardziej wymagających

Jazda na rowerze, zwłaszcza w dłuższe trasy, potrafi być niemałym obciążeniem dla organizmu. Warto więc dodatkowo zamontować bidon – niektóre ramy rowerowe pozwalają przymocować nawet dwa egzemplarze. Osoby lubujące się w bieżącym śledzeniu swoich osiągów na pewno zainteresują akcesoria rowerowe jak: pulsometry oraz liczniki rowerowe. Nowoczesne urządzenia dostarczą nam cały szereg danych, na podstawie których dowiemy się o postępach w treningu, ale i stanie naszego zdrowia. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się także maski sportowe chroniące przed nieświeżym powietrzem oraz wszelkimi wirusami znajdującymi się w nim.

Wyraźnie więc widać, że dostępne akcesoria rowerowe przygotują nas na praktycznie każdą wycieczkę i okoliczność.

Wybór redakcji: