Skip to main content

Czas na rowerową majówkę – 7 pomysłów z Polski

Autor: ask
Na trasie (foto: PB roweronline.pl)
Na trasie (foto: PB roweronline.pl)

W tym roku majówka jest nieco dłuższa ni w ubiegłym sezonie, ale i tak trwa tylko cztery dni. Jednak rowerzyści i tak czekają na nią niecierpliwie. Jest to bowiem świetna okazja by wybrać się na pierwszą dłuższą rowerową wyprawę w któryś z ciekawych zakątków Polski. A trzeba podkreślić, że nasz kraj widziany z perspektywy rowerowego siodełka, jest bardzo, bardzo interesujący. Przedstawiamy więc 10 pomysłów, gdzie spędzić aktywnie najbliższe dni (lub choćby tylko jeden z nich), łącząc przyjemne z pożyteczny. A nawet jeśli nie uda się tego zrobić teraz – już za miesiąc kolejna okazja, by wyruszyć na kilka dni w teren.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura to popularne określenie wyżynnego regionu, który ciągnie się od Krakowa, aż po Wieluń, choć jego najbardziej malownicza okolica rozciąga się pomiędzy dawną stolicą Polski a Częśtochową. Największą atrakcją jest tu niespotykane urozmaicenie rzeźby terenu, dość spore, jak na polskie warunki różnice wysokości, malownicze formy skalne (wąwozy, jary i ostańce), a także piękne ruiny zamków nazywanych popularnie Orlimi Gniazdami. Koniecznie trzeba pojeździć po podkrakowskich dolinkach (polecamy zwłaszcza dolinę Kobylańską i Będkowską) oraz zobaczyć najpiękniejsze Orle Gniazda – Ogrodzieniec, Olsztyn, Mirów i Bobolice. Jura daje wprost nieograniczone możliwości urządzania wycieczek rowerowych – coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy jazdy szosowej czy terenowej wyrypy, bez problemu można tu wybrać się na rekreacyjny „spacer” rowerowy, ale też zorganizować wyprawę, która dobrze da nam w kość.

Gotowe pomysły na rowerowe wypady na Jurę znajdziecie tutaj:

 

<content>19112</content>

Roztocze

Wzniesione ponad 100 metrów ponad okolicę, opadające stromym progiem i w niektórych miejscach pocięte głębokimi wąwozami Roztocze jest idealnym terenem dla rowerzystów. Rozległe lasy występują tu na przemian z barwnymi polami uprawnymi, teren nie jest zbyt gęsto zaludniony, a w wielu miejscowościach uwagę przyciągają ciekawe zabytki. Warta poznania jest przede wszystkim środkowa i południowa część. Regionu. Dobrym miejscem wypadowym jest Zwierzyniec – można z niego zorganizować łatwą wycieczkę po Roztoczańskim Parku Narodowym, zahaczając o ciekawy Józefów. Inna ciekawa trasa prowadzi w stronę Krasnobrodu i Suśca. Miłośnicy architektury drewnianej powinni koniecznie powłóczyć się na rowerach szlakiem drewnianych cerkwi – po drodze można też zobaczyć piękny pałac w Narolu czy atrakcyjny krajobrazowo rezerwat „Szumy na Tanwi”. Wielką zaletą regionu jest bardzo dobra infrastruktura turystyczna. W wielu miejscowościach znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, nastawione także na obsługę turystów z rowerami (można tu nie tylko pożyczyć lub przechować, ale także naprawić rower).

Gotowe pomysły na rowerowe wypady na Roztocze znajdziecie tutaj:

 

Polskie kresy zachodnie

Województwo lubuskie nie należy do tak popularnych wśród rowerzystów zakątków naszego kraju jak Roztocze czy Jura, choć ciężko tak naprawdę znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu tego skrawka Polski są szerokie pradoliny, którymi leniwie toczą swoje wody Odra i Warta, między którymi rozciągają się rozległe kompleksy leśne, wśród których co jakiś czas pobłyskuje w słońcu tafla któregoś z kilkudziesięciu jezior, które należą tutaj do najczystszych w Polsce. Ale nie tylko przyroda stanowi o atrakcyjności lubuskiego jako idealnego miejsca na rowerowe eskapady. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje wpisany na listę UNESCO Park Mużakowski, położony po obu stronach granicy w okolicach Łęknicy, twierdza w Kostrzynie, zabytkowe Ośno Lubuskie, kompleks klasztorny w Gościkowie, malowniczy zamek w Łagowie i oczywiście chluba regionu – jeden z najpotężniejszych kompleksów fortyfikacji z okresu II wojny światowej – Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Gotowe pomysły na rowerowe wycieczki po Lubuskim znajdziecie tutaj:

 

Beskid Niski

Tereny położone pomiędzy Krynicą a Bieszczadami to bez wątpienia najlepsze góry w Polsce dla rowerzystów preferujących jazdę rekreacyjną. Nieduże różnice wysokości, dość gęsta sieć dróg gruntowych i asfaltowych o znikomym ruchu samochodowym, a do tego dzika przyroda, słabe zaludnienie i niewielki ruch turystyczny. Czy może być coś lepszego dla rowerzystów? Jest to także teren gdzie bez problemu można wybrać się na dłuższą wyprawę z biwakami pod namiotem, albo wybrać sobie jedno miejsce, z którego można wybierać się dłuższe i krótsze wycieczki. Do taki miejsc na pewno należy Wysowa i jej okolice, gdzie znajdziemy zróżnicowaną bazę noclegową. Warto zobaczyć piękne drewniane cerkwie łemkowskie w Kwiatoniu, Hańczowej, wybrać się szlakiem zabytkowych cmentarzy z pierwszej wojny światowej czy zwiedzić dolinę potoku Przysłopu, w której zachowały się tradycyjne łemkowskie chyże. Bardziej na wschód znajduje się Krempna – bardzo dobre miejsce do zwiedzenia górnej części doliny Wisłoki – najbardziej bezludnego zakątka Beskidu Niskiego. Równie piękna jest dolina rzeki Wisłok, z licznymi odsłonięciami skalnymi – tutaj dobrym punktem wypadowym mogą być Jaśliska lub Puławy Górne, znane ze swoje stacji narciarskiej.

 

A może lepiej wybrać Szlak Karpacki? Więcej szczegółów tutaj

 

 

Wolin i Uznam

Pod względem przyrodniczym i geograficznym zachodnia część naszego wybrzeża należy do najbardziej urozmaiconych. Jest to miejsce, gdzie do Bałtyku wpada Odra, której swobodne ujście blokują dwie spore (i kilkadziesiąt mniejszych) wyspy – Uznam i Wolin. Z jednej strony są one do siebie nieco podobne – z drugiej, różnice krajobrazowe i historyczne powodują, że obie są warte lepszego poznania. Centralnym punktem regionu jest Świnoujście – tutaj znajdziemy najlepsza infrastrukturę rowerową na całym wybrzeżu. Krajobrazowo charakterystyczne jest dla całego regionu są strome klify opadające prosto do morza. Oprócz tego zobaczymy tu pofalowane krajobrazy morenowe, liczne jeziora polodowcowe i ciekawy brzeg Zalewu Szczecińskiego. Godne odwiedzenia są tutejsze latarnie morskie, Świnoujście było wielką twierdzą, także w czasie II wojny światowej, a w okolicach Lubina można podziwiać dawny hitlerowski poligon tajnej broni V3 czy spektakularne Turkusowe Jeziorko – stary kamieniołom kredy zalany wodą.

Gotowe pomysły rowerowych wycieczek na naszych wyspach znajdziecie tutaj:

Rowerem po polskich wyspach i okolicy

 

Szlakiem Kopernika

Odkąd w związku obchodami pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w 1973 roku wytyczono szlak noszący imię wielkiego astronoma, wiele pokoleń turystów przemierzyło jego trasę, odkrywając piękno i historię ziem, na których przebywał. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, postanowiono odnowić Szlak Kopernikowski, nadano mu nowy kształt i pięknie oznakowano. Jest to głównie szlak samochodowy ale nic nie stoi na przeszkodzie, by udać się tą trasą także na rowerze. Można korzystać z dróg asfaltowych, które w większości są niezbyt ruchliwe, lub – co polecamy bardziej – wybrane odcinki pokonać czerwonym szlakiem pieszym, którym bez problemów można poruszać się na rowerze. Przebiega on z Olsztyna do Elbląga, a jego długość wynosi ponad 230 km. Na trasie można zobaczyć wszystko, co najpiękniejsze oferuje Warmia – zabytkowe miasta (Olsztyn, Orneta, Elbląg), wspaniałe zamki i fortyfikacje (Lidzbark Warmiński, Frombork) i wiele urokliwych i dzikich zakątków nad Pasłęką i Zalewem Wiślanym.

Więcej szczegółów o szlaku Kopernika można znaleźć tutaj -

 

Przez środek Polski

Patrząc na mapę nietrudno zauważyć, że okolice Łodzi to sam środek naszego kraju. Geografowie wyznaczyli go dokładnie w miejscowości Piątek, ale tak naprawdę cały region ma centralne położenie względem granic i pozostałych części Polski. Przemieszczając się po kraju przejeżdżamy go wielokrotnie – to jadąc w góry, to nad morze, niewielu jednak postrzega go jako miejsce atrakcyjne. Pozornie może się tak wydawać, ale wystarczy kilka dni, by okazało się, że to nie tylko teren tranzytowy, ale ciekawy region, pełen lasów i rzadko odwiedzanych uroczysk, z pięknymi rzekami, jeziorami i ciekawymi zabytkami. Pod względem krajobrazowym najpiękniej jest w rejonie doliny Pilicy - Jej dolina, dość głęboko wcięta miedzy morenowe pagórki otoczona jest ciągnącymi się kilometrami lasami – ich malowniczość doceniono już przed wojną. Wielkim urozmaiceniem jest jezioro Sulejowskie, powstałe przez przegrodzenie Pilicy zaporą. Jego piaszczyste brzegi są świetnymi miejscami piknikowymi. Z kolei na północ od Łodzi znajdziemy geograficzny środek naszego kraju, uwagę przyciągają tu ciekawe zabytki Łęczycy i piękna romańska kolegiata w Tumie. Krajobraz wydaje się monotonny, ale rzędy wierzb oddzielające ciągnące się po horyzont pola mają też swój urok. Bardziej na wschodzie godne uwagi są Skierniewice i ciekawy zamek w Rawie Mazowieckiej.

 

Tutaj znajdziesz gotowe pomysły na trasy rowerowe w okolicach innych dużych miast Polski: