Jak przygotować rower przed dłuższą wyprawą?

Autor: |

Przygotowanie roweru przed wyjazdem, zwłaszcza całodniowym lub dłuższym, to bardzo ważna kwestia, o której każdy powinien pamiętać. Podobnie jak o regularnym czyszczeniu i konserwowaniu jednośladu. Jest to – fundament bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka  jakichkolwiek usterek, które mogłyby zepsuć wyprawę rowerową. Czy wiesz jak zadbać o swój rower i odpowiednio przygotować go do użytku? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć i co musisz zrobić przed wyjazdem w trasę na dwóch kołach.

Profesjonalny przegląd roweru to podstawa

Niektóre naprawy możesz wykonać samodzielnie w domu, na przykład czyszczenie i smarowanie łańcucha czy wymiana dętki, ale są też takie, które wymagają doświadczonego oka profesjonalisty. O co dokładnie chodzi?  Chociażby o wymianę łożysk w kołach lub zamontowanie nowych klocków hamulcowych. Podstawowy przegląd roweru polega na kontroli stanu zużycia bieżnika w oponach,  sprawdzenia ciśnienia, napięcia łańcucha oraz centrowaniu kół. Dodatkowo regulowane są hamulce i przerzutki. Jest to ważne, abyś za każdym razem po samodzielnym wymienieniu którejś z części roweru, udał się do serwisu na kontrolę stanu pojazdu.

jak myć rower i jakich środków używać?

Prawidłowe czyszczenie roweru to klucz do dłuższej żywotności podzespołów i ich sprawnego funkcjonowania, które pozwoli ci cieszyć się jednośladem na długie lata Jeśli posiadasz miejsce, w którym możesz swobodnie zająć się czyszczeniem roweru  na przykład ogródek lub działkę, to przy dużych zabrudzeniach dobrą opcją jest użycie myjki ciśnieniowej. Duży wybór znajdziesz pod adresem https://www.empik.com/dom-i-ogrod/elektronarzedzia/myjki-cisnieniowe,39720322,s .Jest to szybki i skuteczny sposób na umycie roweru i gruntowne oczyszczenie go z grubszej warstwy zabrudzeń. Jednak należy to robić bardzo umiejętnie, aby nie uszkodzić żadnej części. Szczególnie musisz uważać na elementy ruchome, takie jak przerzutki, pedały, suport i piasty. Pilnuj, aby woda nie dostała się do żadnej z części pokrytych smarem.

Drugi sposób to mycie roweru tradycyjną metodą, czyli przy pomocy ciepłej wody, gąbki i specjalnego detergentu. Najpierw musisz umyć rower z wierzchniej warstwy brudu, resztek smaru i błota, a następnie skupić się na detalach. Do czyszczenia roweru możesz użyć na przykład płynu z aktywną pianą, który skutecznie rozpuści zanieczyszczenia. Jest to preparat dedykowany jednośladom i co najważniejsze, jest bezpieczny dla lakieru. Po użyciu płynu spłucz pianę czystą wodą i wytrzyj do sucha za pomocą ściereczki.

Czyszczenie i smarowanie łańcucha rowerowego

Dobry stan łańcucha rowerowego sprawia, że jazda jest lżejsza oraz przyjemniejsza, dlatego nie zapominaj o jego regularnym przeglądzie Odpowiednio nasmarowany i wyregulowany łańcuch sprawia, że rower nie hałasuje w trakcie jazdy,  co przekłada się na komfort i przyjemność z jego używania.  Pamiętaj, , że mycie łańcucha rowerowego oraz smarowanie go przeznaczonymi do tego preparatami jest bardzo ważne dla jak najdłuższego i sprawnego funkcjonowania twojego jednośladu. .

Aby wyczyścić łańcuch w poprawny sposób, należy użyć odtłuszczacza, który ma za zadanie rozpuścić stary smar. Musi być to preparat dedykowany wyłącznie do czyszczenia łańcucha rowerowego. Jak skutecznie i precyzyjnie umyć ten element pojazdu? Najpierw  zdejmij łańcuch z roweru, a następnie umieść go w naczyniu wypełnionym odtłuszczaczem. Pozostaw na kilka minut łańcuch dokładnie zamoczony w płynie, a następnie wytrzyj ściereczką i poczekaj, aż przeschnie. Ostatnim krokiem jest nasmarowanie dokładnie osuszonego łańcucha smarem, musi być to specjalna oliwka przeznaczona do konserwacji łańcuchów rowerowych. Aplikuj jedną kropelkę oliwki na każde ogniwo. Dzięki temu preparat znajdzie się wewnątrz ogniw i nie będzie spływał po bokach łańcucha. . Następnie wytrzyj nadmiar płynu, aby nie ściekał po zewnętrznej stronie płytek.

Wszystkie wspomniane czynności służą temu, aby planowana wyprawa rowerowa była w pełni udana i nie zakłócił jej żaden niespodziewany problem techniczny. Sprawdź czy twój rower jest w stu procentach sprawny i gotowy do jazdy, oraz upewnij się, czy nie ma potrzeby udania się na gruntowny przegląd pojazdu do specjalistycznego serwisu. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Wybór redakcji: