Jaki rower kupić - radzi Jacek Barutowicz z firmy Rowmix

Mnóstwo osób rozpoczynających przygodę z jazdą na rowerze zastanawia się jaki model wybrać, a także ile pieniędzy wydać na zakup. Nawet bardziej doświadczeni rowerzyści długo zastanawiają się nad właściwym wyborem.

Warto pamiętać, że rower nie jest dziełem sztuki. Jest to pojazd przeznaczony do określonego celu. Jednym osobom służy do dojazdów do pracy, innym do celów rekreacyjnych. Na zakup należy wydać tyle pieniędzy ile wystarczy na rower nadający się do indywidualnych zastosowań. Droższy rower nie wpłynie na poprawę formy.

Oczywiście nie można przesadzać w żadną ze stron. Zakup bardzo taniego roweru również nie będzie dobrym rozwiązanie. Tani rower będzie stanowił regularne problemy dla osób jeżdżących intensywnie. Części będą się szybko zużywały, należy spodziewać się również niespodziewanych awarii i częstych wizyt w serwisie. Tańszy rower wbrew pozorom może okazać się zdecydowanie droższy w użytkowaniu od tego, który kosztuje więcej. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę przed zakupem roweru.

Mnóstwo osób zastanawia się ile pieniędzy należy przygotować na rower. W przypadku, gdy rower będzie służył jedynie okazjonalnie, rekomenduje się przygotowanie kwoty w przedziale 1000 - 1200 złotych. Używany rower można jednak nabyć za 500 złotych.

Osoby, które będą zdecydowanie częściej jeździć na rowerze powinny do wymienionej kwoty dołożyć przynajmniej kilkaset złotych. Za kwotę 1300 - 2000 złotych można już kupić dobrej jakości sprzęt. Rower w tej cenie będzie posiadał znacznie bardziej trwały i odporny na warunki pogodowe osprzęt. oczywiście rowery używane będą znacznie tańsze.

Jaki typ roweru kupić?

"Rower powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb użytkownika. Nie ma potrzeby kupować roweru górskiego do jazdy po mieście. Przed nabyciem roweru trzeba zastanowić się do czego ma służyć. Należy wziąć pod uwagę częstość jazdy" - twierdzi Jacek Barutowicz z firmy Rowmix

Właściwy dobór roweru pozwoli na uniknięcie przede wszystkim niezadowolenia z braku komfortu, a także ewentualnych wydatków w przyszłości. Nie każdy wie, że jest możliwość przerobienia oczywiście w pewnym stopniu roweru górskiego na trekkingowy lub szosowego na rower przeznaczony do jazdy w terenie. Warto pamiętać, że będzie to tylko i wyłącznie substytut. Osoby, które nie wiedzą jak będzie wykorzystywany rower powinny kupić rower uniwersalny.

Gdzie kupić rower?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup roweru na targach. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi być najbardziej korzystna. Rekomendowany jest również zakup roweru w sklepie rowerowym, który jednocześnie ma w swojej ofercie usługi serwisowe. Można wtedy liczyć nie tylko na fachową pomoc, ale także na duży wybór rowerów.

Warto kupić rower w dużym salonie z szeroką ofertą. Dobrą opcją jest także odwiedzenie sklepów różnych marek w celu porównania cen i ofert. Takie rozwiązanie pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Rekomendowane jest także zajrzenie do internetu. Ceny w sieci są przeważnie niższe niż w sklepach stacjonarnych. Różnice w cenie umożliwiają nie tylko na zwrot kosztów dostawy, ale również na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych. Istotną wadą zakupu przez internet jest brak możliwości wypróbowania roweru, dobrania rozmiaru, a także trzeba samodzielnie złożyć rower. Rozwiązanie to jest polecane głównie osobom, które mają już wybrany model, a także wiedzą jakiego rozmiaru ramy potrzebują. Zawsze można wybrać opcję odbioru osobistego, zostanie wtedy wyeliminowana konieczność złożenia roweru.

Można również zajrzeć na forum o tematyce rowerowej. Opinie doświadczonych rowerzystów pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.

Jaki rozmiar roweru wybrać?

W celu wybrania rozmiaru roweru należy po prostu wsiąść na rower. Jeżeli pedał roweru będzie znajdował się w najniższym możliwym położeniu noga osoby, która siedzi na siodełku i trzyma stopę na pedale powinna być nieznacznie ugięta. Tym samym w momencie stanięcia obiema nogami na ziemi, w rozkroku nad ramą, od krocza do górnej rury ramy powinno być przynajmniej kilka centymetrów luzu. Bardzo ważna jest również długość roweru. Zdecydowanie najtrudniej jest sprawdzić rozmiar ramy kupując rower przez internet. Nic nie jest wstanie zastąpić jazdy próbnej.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rowerowym Rowmix.

Wybór redakcji: