Skip to main content

Jakie akcesoria warto wziąć na długą wyprawę rowerową?

Jakie akcesoria warto wziąć na długą wyprawę rowerową? (foto: mat. prasowe)
Jakie akcesoria warto wziąć na długą wyprawę rowerową? (foto: mat. prasowe)

W porównaniu do wielu państw zachodniej Europy, Polacy dość późno zaczęli na większą skalę doceniać jazdę rowerem. Dziś jeździmy na rowerze do szkoły i na uczelnię, do pracy i na zajęcia pozalekcyjne. Gdy pogoda na to pozwala, ruszamy też w dalsze trasy. Jakie akcesoria warto zabrać ze sobą na rowerową wyprawę?

Długie wyprawy i krótkie przejażdżki

Państwem, które najczęściej kojarzone jest z jazdą rowerem jest Holandia, gdzie można spotkać więcej fanów dwóch niż czterech kółek. Być może i u nas niebawem będzie podobnie? Oby!

Rowery świetnie sprawdzają się i w mieście (gdzie coraz częściej można spotkać wypożyczalnie miejskie), jak i na łonie natury. Można pojechać i na leśny trakt, i na górski szlak. Im jednak dłuższa wyprawa, tym lepiej trzeba się do niej przygotować!

Zwykła wycieczka - na rowerze za miasto

Każdy rowerzysta powinien być gotowy do jazdy - niezbędnymi akcesoriami, nawet podczas krótkiej wycieczki, są wygodny plecak i bidon. Przed wyruszeniem należy sprawdzić stan roweru, w tym opon, świateł oraz hamulców. Na pewno przyda nam się sprawny dzwonek. Jeśli nie lubimy jeździć z plecakiem, możemy przyczepić do roweru specjalne sakwy lub wyposażyć go w koszyk! Warto mieć przy sobie też podstawowy sprzęt, dzięki któremu dokonamy drobnych napraw: łatki, pompkę, zestaw kluczy imbusowych.

Kilkudniowa wyprawa rowerowa

Niezależnie od tego, czy wyrusza się w podróż do miasta odległego o dwa dni jazdy czy w wielotygodniową zagraniczną przygodę, bardzo ważny jest odpowiedni dobór ekwipunku. Przy krótkich wycieczkach możemy się zastanowić, czy wziąć plecak, czy założyć sakwy - przy tak długich wyprawach raczej koniecznością są oba rozwiązania.

Bardzo ważna jest oczywiście kontrola wszystkich funkcji i sprawności poszczególnych części roweru. Nie można jednak zapominać o przygotowaniu samego rowerzysty! Oprócz posiadania kasku, konieczne jest wyposażenie się w odpowiedni ubiór umożliwiający wygodną jazdę w różnych warunkach atmosferycznych. Na rynku dostępne są między innymi spodnie i ochraniacze na obuwie zapewniające komfortową jazdę w deszczu.

W przypadku ekwipunku muszącego stawić czoła trudnym warunkom, takiego jak odzież wierzchnia, warto postawić na produkty sprawdzonych firm, więc zajrzyj do sklepu Jack Wolfskin: https://sklep.jack-wolfskin.pl/.

Bezpieczne biwakowanie i noc pod (niekoniecznie) gołym niebem

Główną różnicą pomiędzy krótszymi wycieczkami, a długimi podróżami rowerowymi jest konieczność znalezienia miejsca na nocleg. Ze względu na specyfikę wypraw rowerowych, najwygodniejszą i najczęściej wybieraną opcją jest biwakowanie.

Dobór sprzętu z tej kategorii jest wyjątkowo ważny - od tego, czy organizm nie ulegnie wychłodzeniu i będzie miał możliwość zregenerować się po znacznym wysiłku, zależy przecież bezpieczeństwo podróżujących.

Na taką wyprawę potrzebne będą śpiwory, karimaty i namioty, które powinny jak najlepiej spełniać swoje zadanie. W tym przypadku muszą one być również jak najlżejsze i zajmować mało miejsca. Dobre, sprawdzone firmy, takie jak Fjord Nansen mogą zagwarantować odpowiedni stosunek gabarytów swoich produktów do ich funkcjonalności. 

Pamiętaj: w kwestiach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem każdą decyzję warto przemyśleć kilka razy! Zanim wyruszysz, sprawdź, czy aby na pewno o czymś nie zapomniałeś. Jeśli jesteś gotowy, wsiadaj na rower i baw się dobrze!