Najpiękniejsze trasy rowerowe na Malcie

|   Na nogach i 2 kółkach

 

Malta to nie tylko perełka dla wielbicieli zabytków, historii i wydarzeń kulturalnych. Jest to również raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Nurkowanie, kajaki, wspinaczka skałkowa, jazda konna – to tylko z niektórych możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wyspa posiada również duży potencjał do uprawiania turystyki rowerowej: malownicze krajobrazy, mało uczęszczane wiejskie drogi… Możliwości wyboru tras rowerowych jest nieskończenie wiele. Na Wyspach jest również możliwość wypożyczenia rowerów. Poniżej prezentujemy jedynie kilka  najpiękniejszych tras na Wyspach Maltańskich – w rzeczywistości znajdziesz ich znacznie więcej!

 

Wieża Ghajn Tuffieha (foto:. mat. prasowe)
Wieża Ghajn Tuffieha (foto:. mat. prasowe)
Fawwara (foto:. mat. prasowe)
Fawwara (foto:. mat. prasowe)
Wieża Mgarr ixXini (foto:. mat. prasowe)
Wieża Mgarr ixXini (foto:. mat. prasowe)
Zatoka Ghajn Tuffieha (foto:. mat. prasowe)
Zatoka Ghajn Tuffieha (foto:. mat. prasowe)

1. Victoria Lines

Victoria Lines jest to dwunastokilometrowa linia fortyfikacji obronnych na Malcie zwana także Wielkim Murem. Linia oddziela gęściej zaludnione południe wyspy z jej dawną stolicą Mdiną od słabiej zamieszkanej północnej części. Początkowo linia umocnień była nazwana North West Front ale w 1897 roku z okazji 60. urodzin królowej Wiktorii nazwę zmieniono na Victoria Lines. W pogodny dzień z Murów można zobaczyć nawet Sycylię!

2. Wzgórza Mġarr

Mgarr to małe miasteczko położone pośród falistych wzgórz w północno-zachodniej części Malty.  Najwyższe wzniesienie ma wysokość 139 m n.p.m.! W okolicy Mgarr znajdziesz kilka popularnych tras rowerowych o różnym stopniu zaawansowania. Sam wybierz czy chcesz kierować się w stronę morza czy w głąb kraju.

3. Z Xemxija do Għajn Tuffieħa

6-kilometrowa trasa z miejscowości Xemxija do Għajn Tuffieħa jest obowiązkową wycieczką dla każdego, kto szuka odrobiny treningu. Nie zabraknie stromych podjazdów i pięknych widoków. W Għajn Tuffieħa możesz zwiedzić wieżę Għajn Tuffieħa, będącą jedną z wież obserwacyjnych, zbudowanych w XVII wieku za czasów Juana de Lascarisa – Wielkiego Mistrza Kawalerów Maltańskich.

4. Droga wzdłuż wybrzeża

Jest to jedno z niewielu miejsc na Malcie, w którym została wytyczona prawdziwa ścieżka rowerowa. Niestety prawie całą drogę pokonuje się w słońcu – dlatego bardziej polecana jest na wycieczki zimą niż latem. Ścieżka prowadzi wzdłuż północnego wybrzeża Malty: zaczyna się w Qawrze, a kończy w Pembroke.

5. Przedmieścia Tarxien

Przedmieścia Tarxien są idealnym miejscem na rowerowe wyprawy. Po drodze spotkasz starożytne świątynie, zielone doliny i mnóstwo niezagospodarowanych terenów. Co ważniejsze – znajdziesz tam również trochę cienia!

6. Szlak Fawwara

Od Klifów Dingli do miejscowości Fawwara został wytyczony piękny malowniczy szlak. Wykorzystywany jest zarówno przez turystów pieszych jak i rowerowych. 10-kilometrowa trasa zapewnia niezapomniane widoki i obcowanie wśród maltańskiej natury!

7. Górskim szlakiem Dwejra

Spróbuj swoich sił w kolarstwie górskim na Gozo w pobliżu Dwejry. Podczas wycieczki odwiedź jedną z najstarszych kaplic na Gozo – XVI-wieczną kaplicę Zwiastowania Matki Bożej (Our Lady of the Annunciation), zrelaksuj się przy źródełku zbudowanym w czasach panowania Kawalerów Maltańskich oraz udaj się do doliny Lunzjata, aby zwiedzić katakumby św. Grzegorza.


Rowerem po Malcie (foto:. mat. prasowe)
Rowerem po Malcie (foto:. mat. prasowe)
Scieżka rowerowo piesza Pembroke (foto: mat. prasowe)
Scieżka rowerowo piesza Pembroke (foto: mat. prasowe)

Wybór redakcji: