Palnik gazowy turystyczny - lekka i wygodna alternatywa dla kuchenki turystycznej

|   Sprzęt

Kuchenka turystyczna czy palnik gazowy do butli turystycznej jest obowiązkowym elementem ekwipunku, gdy planujemy dłuższą wyprawę w góry. Posiadanie przy sobie na szlaku palnika gazowego turystycznego umożliwia przyrządzenie ciepłego posiłku lub napoju podczas wędrówki, co jest ważne zwłaszcza w chłodne dni. Jak właściwie wybrać palnik gazowy turystyczny? Jest kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu palnika gazowego?

Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę podczas zakupu palnika gazowego turystycznego jest jego waga. Wiadomo, że na wszelkich pieszych wyprawach sprawdza się zasada - im lżejszy bagaż, tym lepiej! Dlatego warto kupić najbardziej minimalistyczną, a jednocześnie funkcjonalną wersję kuchenki turystycznej, czyli palnik gazowy turystyczny, na przykład jeden z dostępnych w ofercie sklepu e-Horyzont. Przy wyborze ważne jest też to, jakiego rodzaju naczynia zamierzamy stawiać na kuchence. Najlepiej zaopatrzyć się w naczynia lekkie, aluminiowe, które nie będą dla nas zbyt dużym balastem i nie obciążą konstrukcji kuchenki. Przydatnym elementem podczas gotowania w plenerze jest specjalna osłona przeciwwiatrowa - zwiększa dodatkowo wydajność palnika gazowego, chroniąc płomień przed podmuchami wiatru.

Palnik gazowy turystyczny - rodzaje

Najpopularniejszym typem palnika gazowego turystycznego jest palnik turystyczny na kartusze. Ma charakterystyczną konstrukcję z małą butlą gazową i specjalnym mocowaniem nad nią, które umożliwia postawienie naczynia do gotowania. Butle gazowe do takich palników są jednorazowego użytku. Są one też wyjątkowo wydajne, jak na ich niewielkie rozmiary. Dają duży i ciepły płomień, który umożliwia ugotowanie posiłku dla kilku osób. Takie minimalistyczne palniki gazowe turystyczne są doskonałym rozwiązaniem na długi trekking z pełnym wyposażeniem, gdy każdy dodatkowy gram jest niepotrzebnym obciążeniem. Niska konstrukcja zapewnia stabilność nawet pod dość dużym naczyniem. Ciekawym rozwiązaniem są palniki gazowe z grillem. Są podobne do palników turystycznych na kartusze, ale ich specjalny kształt umożliwia zamontowanie rusztu, więc możemy raczyć się grillowanymi kiełbaskami na szlaku.

Rodzaje kartuszy gazowych

Wyróżnia się trzy rodzaje kartuszy gazowych: nakręcane (zgodne z normą EN 417, dostępne w wielu miejscach na świecie), z połączeniem rozporowym (najpopularniejsze w Europie Zachodniej), nabijane (rzadko spotykane i niepraktyczne, ale za to tanie). W zależności od rodzaju palnika powinniśmy pamiętać o wcześniejszym zaopatrzeniu się w odpowiednie kartusze z gazem. Dostępne są również adaptery, umożliwiające podłączenie palnika do kartuszy gwintowanych z kartuszami przebijanymi.

Palnik gazowy turystyczny - plusy i minusy

Kuchenki turystyczne gazowe królują obecnie na szlakach. Ich popularność nie dziwi, zważywszy na liczne zalety, jakie mają.

Najważniejsze zalety palników gazowych turystycznych:

  • czysty i gorący płomień,
  • intuicyjna obsługa, łatwa regulacja ognia,
  • nie brudzą naczyń,
  • nie obciążają bagażu (niektóre palniki gazowe turystyczne są tak małe, że mieszczą się w dłoni),
  • mało skomplikowana konserwacja i czyszczenie,
  • duży wybór modeli.

Minusem palników turystycznych na kartusze jest ich mniejsza wydajność w minusowych temperaturach. Może też okazać się, że w kraju, do którego się wybieramy, wymienne pojemniki z gazem nie będą dostępne. Minusem jest też fakt, że kartuszy gazowych nie można przewozić samolotem.

Dobrej jakości palnik gazowy turystyczny oraz kartusze gazowe kupisz w internetowym sklepie turystycznym: www.e-horyzont.pl.

Wybór redakcji: