Pierwsza wyprawa w góry? To musisz wiedzieć!

Autor: |

Planujesz zadebiutować w najbliższej przyszłości jako nieustraszony zdobywca gór i szczytów? Znakomicie. Jednak pamiętaj, że do swojej pierwszej poważnej górskiej wspinaczki musisz odpowiednio się przygotować i wyposażyć. Pomożemy ci w tym!

Widoki, jakie rozpościerają się z górskich szczytów, potrafią nie raz zaprzeć na dłuższą chwilę dech w piersi. Nie dziwota zatem, że tak wielu z nas marzy o tym, żeby zostać wędrowcami docierającymi do coraz bardziej imponujących wysokości. Jednak góry to przede wszystkim wyzwanie. Wybierając się na wybrany prze nas szczyt trzeba stawić czoła trudnemu terenowi, zmiennym warunkom pogodowym i swojemu własnemu zmęczeniu. Dlatego do naszej pierwszej wyprawy w góry i wspinaczki musimy się odpowiednio przygotować. 

Przede wszystkim kondycja!

Łapiesz zadyszkę, kiedy tylko musisz przebiec kilka metrów do szykującego się do odjazdu tramwaju? Świadczy to dość dobitnie o tym, że nie jesteś w życiowej formie. Wspinaczka górska jest obciążająca fizycznie i wymaga od nas bardzo dobrej kondycji. Nawet najlepszej jakości sprzęt do wspinaczki, buty wspinaczkowe czy raki i czekany nie pomogą, jeśli po kilku minutach wspinaczki opadniesz z sił. Co musimy zatem zrobić? Zapiszmy się do siłowni, na basen, zacznij uprawiać jogging. Bez tego ani rusz!

Kurs wspinaczkowy

Kiedy już nabierzemy kondycji, możemy zacząć rozglądać się za kursem wspinaczkowym. Pamiętajmy, że nie musimy od razu wydawać sporej sumy pieniędzy, aby zapisać się na kurs komercyjny. Może macie znajomego, który wspina się od dłuższego czasu i może dać wam lekcje? Albo uda wam się znaleźć kogoś na grupie wielbicieli wspinaczek w mediach społecznościowych, kto za atrakcyjną cenę nauczy was podstaw wspinaczki? Tak czy inaczej, nie ma co od razu skakać do głębokiej wody. Spróbujcie najpierw swoich sił na ściance, zobaczcie jak wasze ciało i psychika poradzi sobie z nową sytuacją.

Sprzęt

Ok, jesteśmy już w znakomitej formie fizycznej i odbyliśmy szkolenie pod okiem osoby znającej się na rzeczy. Teraz możemy spokojnie usiąść przed komputerem, otworzyć linki prowadzące do witryn sklepów wspinaczkowych i rozglądnąć się za odpowiednim sprzętem, który zabierzemy ze sobą w góry. Do wspinaczki będziemy potrzebowali: dwóch lin, butów wspinaczkowych, kasku, friendów, uprzęży, zestawu kości, ekspresów, taśm i karabinków. W czasie zimy, kiedy będziemy chcieli również chodzić po górach lub wejść na jej szczyt przydadzą się nam z pewnością raki i czekan. Dobry sprzęt warto kupować w sprawdzonych sklepach turystycznych, np. https://www.decathlon.pl/C-573724-turystyka-trekking, gdzie sprzęt jest przetestowany przez tysiące użytkowników.

Pogoda

Warunki pogodowe w górach potrafią zmieniać się bardzo szybko. Dlatego musimy być przygotowani na każdy niekorzystny obrót sprawy. Do plecaka spakujmy koniecznie rękawiczki, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i dodatkowe ciepłe ubranie. Nie zapomnijmy również o butelce wody i termosu z gorącą herbatą, jeśli spodziewamy się, że podczas wspinaczki może się nagle ochłodzić. 

Weszliśmy! No to teraz trzeba zejść…

Jest, udało się! Oto wspięliśmy się na pierwszy w życiu szczyt! Nasze serce się raduje, uśmiech rozpromienia twarz i triumfalnie podnosimy ręce, niczym Rocky, który wygrał swoją bokserską walkę życia. Tymczasem tak naprawdę jesteśmy dopiero…w połowie drogi. Musimy bowiem z tego naszego szczytu jeszcze zejść. Nagie fakty są takie, że większość wypadków w górach ma miejsce właśnie podczas nieudanych prób zjazdu. Dlatego nie traćmy skupienia do końca naszej górskiej przygody. Nie każdy powrót na ziemię odbędzie się przy pomocy kilku prostych zjazdów, które w niektórych sytuacjach potrafią być niebezpieczne.

Wybór redakcji: