Skip to main content

V edycja Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”

Autor: AK
Finał Rajdu Rowerowego Gdynia 2017 06 18 (foto: materiały prasowe)
Finał Rajdu Rowerowego Gdynia 2017 06 18 (foto: materiały prasowe)

Ponad 800 gdynian sprawdziło stan swojego zdrowia w Niebieskich Miasteczkach Fundacji Medicover, które w sobotę, 17 czerwca i niedzielę, 18 czerwca stanęły na Placu Grunwaldzkim i Skwerze Kościuszki. Każdy chętny mógł bezpłatnie skontrolować m. in. poziom cukru we krwi, zasięgnąć porady specjalistów i dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie. Gdynianie, na Skwerze Kościuszki, przywitali także uczestników V edycji Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”. Edycja Rajdu 2017 była rekordowa – w sumie, w sześciu Niebieskich Miasteczkach, przebadanych zostało ponad 2800 osób! Gdynia była ostatnim przystankiem na tegorocznej trasie tej międzynarodowej inicjatywy.

dwiedzający Niebieskie Miasteczko mieli możliwość sprawdzenia poziomu cukru we krwi, ciśnienia, cholesterolu, oraz masy i składu ciała (specjalną wagą do bioimpedancji). Dodatkowo istniała możliwość skorzystania z porad specjalistów: dietetyka, farmaceuty, stomatologa, fizjoterapeuty i dermatologa. W Rajdzie, który ma już rangę wydarzenia międzynarodowego, wzięły udział także trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio w kolarstwie tandemowym - Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. W Gdyni, do regularnych badań zachęcał także Andrzej Michalik, cukrzyk, który w lipcu 2016 roku samotnie przepłynął kajakiem w ciągu 25 dni Wisłę – pokonując ponad 1000 km.

W ciągu najbliższych dwudziestu lat, liczba osób z cukrzycą na świecie możne wzrosnąć o kolejne 230 milionów. To niezwykle alarmujące dane. Możemy i musimy z tym walczyć między innymi poprzez propagowanie aktywności fizycznej i regularnych badań przesiewowychskomentował Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover – Każdego roku Fundacja Medicover bada coraz większą liczbę osób, chcąc podnosić jakość życia polskiego społeczeństwa.

Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych, została określona mianem epidemii XXI wieku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego obecnie liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce wynosi ponad 3 mln. Na świecie ponad 415 mln ludzi cierpi na cukrzycę, co sześć sekund ktoś umiera z powodu powikłań z nią związanych. Ponad 160 milionów przypadków można uniknąć – poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy. 

Gdynia po raz trzeci zaistniała na mapie trasy charytatywnego Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”, którego celem jest podnoszenie świadomości znaczenia zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej w walce ze zwiększającą się epidemią chorób cywilizacyjnych. Wolontariusze Fundacji Medicover po raz piąty pokonują trasę z południa na północ Polski, o dystansie ponad 1000 km. Rajd rozpoczął się 11 czerwca w Zakopanem, metą podróży była Gdynia, do której rowerzyści dotarli 18 czerwca.

Do Rajdu, który ma już rangę wydarzenia międzynarodowego, w Poznaniu 15 czerwca dołączyła druga grupa rowerzystów, startująca 13 czerwca z Berlina. Na trasie rajdu powstawały Niebieskie Miasteczka, gdzie każdy odwiedzający mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, zasięgnąć porady specjalistów i  się, jak zapobiec chorobom cywilizacyjnym. W Niebieskim Miasteczku na Skwerze Kościuszki, odbyły się także warsztaty kulinarne dla młodzieży biorącej udział w Programie PoZdro!