Skip to main content

Czym są rowery górskie xc maraton?

Autor: artykuł sponsorowany

Rowery górskie xc maraton są niezwykle widowiskową odmianą kolarstwa górskiego. Osoby jeżdżące na takich rowerach mogą wykonywać ekstremalne akrobacje oraz szybko przemierzać nawet trudne trasy. Zawodników jeżdżących na takich rowerach nie można zakwalifikować do amatorów. 

Czym charakteryzują się rowery xc maraton?  

Rowery xc są odmianą jednośladu MTB. Przede wszystkim dostosowane są do jazdy w terenie. Takie modele rowerów idealnie sprawdzą się podczas zawodów. Są dobrze dostosowane do jazdy sportowej, ponieważ osiągają dobre prędkości oraz dają możliwość dynamicznego wspinania się, a przy tym pomagają mierzyć się trudnymi przeszkodami, jakie można spotkać na trasie. Kluczowe jest tutaj przenoszenie mocy na napęd. 

Rowery xc - co trzeba o nich wiedzieć 

Rowery xc charakteryzują się niewielką masą w porównaniu do innych MTB. Dzięki temu mogą osiągać lepsze przyśpieszenie. Z tego też powodu wielu zawodników sięga po karbonowe ramy czy rezygnuje z dociążających dodatków. W przypadku tych modeli ważne jest precyzyjne sterowanie przednim kołem. W tym sporcie kluczowe są zwinność oraz łatwość manewrowania. Kierownice w tych modelach są wąskie lub szerokie, w dzisiejszych czasach nie ma to większego znaczenia.  

W przypadku napędu wiele zależy od indywidualnych preferencji. Zawodnicy, którzy wolą prostą obsługę, wybiorą jeden blat z przodu i 11 bądź 12 zębatek z tyłu. W tym wypadku obsługa nie wymaga dłuższego zastanawiania się, a na podjazdach jest niezwykle szybka. Osoby, które myślą o starcie w maratonach decydują się na dwie tarcze z przodu. W tych rowerach koła są najczęściej 29-calowe. Natomiast opony powinny mieć terenowy bieżnik, który pozwala na niezwykle szybkie toczenie. 

Rower xc pozwala na łatwe przenoszenie ciężaru na przednie koło. Jest to przydatne podczas zjazdów, ale również wpływa na przyczepność także na płaskim terenie. Trzeba mieć na uwadze, że ten rower może nie być do końca komfortowy. W szczególności, gdy osoba nie jest przyzwyczajona do jazdy z pochyloną głową oraz wyciągniętą do przodu sylwetką. Jednak podczas wyścigów to nie wygoda jest najważniejsza. Dla amatorów, którzy również myślą o ściganiu producenci oferują rowery cross-country, które mają wygodniejszą geometrię z zawieszeniem, które amortyzuje wstrząsy w trakcie jazdy. 

Jaki rower xc wybrać? 

W dużej mierze wybór roweru xc zależy od indywidualnych potrzeb oraz od stawianych sobie celów. Rozwiązania, które obecnie pojawiają się na rynku dają szerokie pole do manewru. Można zauważyć to na przykładzie zawieszenia. Dawniej zawodnicy stawiali na lekkie modele, a dzisiaj często wybierają rower xc full suspension. Coraz bardziej widać jak rozwijają się te modele. Nie bez znaczenia jest to, że również trasy stają się bardziej wymagające pod względem technicznym. Jednak dzisiejsze rowery sprawnie radzą sobie nawet z trudnymi trasami na swojej drodze. Ważne jest także sprawne ustawienie amortyzatorów pod swoje potrzeby. Wtedy zyskamy większą stabilność i oczywiście komfort podczas jazdy. Jednak trzeba liczyć się z tym, że cena xc z wysokiej jakości osprzętem będzie dość znacząca. 

Zakup modelu xc - na czym się skupić? 

Zakup roweru nie należy do najłatwiejszych. Na pierwszy rzut oka rowery xc mogą wyglądać bardzo podobnie, więc dla nowicjuszy zakupy  będą szczególnie trudne. Powinno się zwrócić uwagę na kilka aspektów, jednym z nich jest ciężar roweru. Rower powinien być jak najlżejszy, co umożliwia szybsze przyśpieszenie. Kolejną sprawą jest rama, najlepsze modele to te z progresywną budową. W celu zakupu profesjonalnego sprzętu warto zajrzeć na  https://sprint-rowery.pl/rowery-gorskie-xc-maraton.   

artykuł sponsorowany