Skip to main content

Jaka kurtka rowerowa na zimę?

Autor: Artykuł Sponsorowany

Niezależnie od tego, czy planujesz jeździć w zimnie, czy po prostu chcesz być przygotowany na wypadek zmiany pogody, wybór kurtki rowerowej może być trudnym zadaniem. Istnieją dziesiątki marek i stylów dostępnych, z których każdy ma swoje własne cechy i korzyści. Na szczęście ten przewodnik pomoże Ci poruszać się po tym trudnym terenie, abyś mógł wybrać najlepszą kurtkę rowerową na zimę - niezależnie od budżetu i stylu jazdy!

Wełna z merynosów

Wełna Merino to świetny materiał na kurtki kolarskie. Jest wygodna, oddychająca, naturalnie antybakteryjna i wiatroszczelna. Wełna merynosów ma dodatkową zaletę - jest wodoodporna, ale nie jest tak ciepła jak inne materiały, takie jak puch czy izolacja syntetyczna (chociaż niektóre kurtki z izolacją z merynosów są przeznaczone do noszenia w chłodniejszych temperaturach).

Wiatroszczelne

Jeśli chcesz zachować ciepło w wietrznych warunkach, to kurtka wiatroszczelna jest dla Ciebie. Są to dobre opcje, jeśli planujesz jeździć na rowerze w zimie i chcesz chronić się przed obydwoma żywiołami. Kurtki wiatroszczelne wykorzystują membranę, która tworzy szczelną barierę pomiędzy Tobą a żywiołami, jednocześnie pozwalając Twojemu ciału oddychać. Oznacza to, że ciepło ciała nie będzie tracone przez parowanie, ale oznacza to również, że wilgoć nie będzie mogła uciec do atmosfery tak szybko, jak w przypadku zwykłych tkanin.

Kurtki wiatroszczelne często posiadają również pewną formę wodoodporności (zazwyczaj jest to powłoka), co czyni je idealnymi do stosowania w mokrym środowisku - niezależnie od tego, czy jest to śnieg lub deszcz spadający z nieba, czy też breja spadająca z przejeżdżających samochodów!

Wodoodporne

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, jakiego typu kurtki wodoodpornej szukasz. Czy szukasz lekkiej kurtki, którą można łatwo schować do tylnej kieszeni, czy potrzebujesz pojemnego płaszcza z dużą ilością kieszeni? Czy chcesz coś modnego czy użytkowego?

Kupując wodoodporną kurtkę, pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić, jest to, że istnieją dwa główne rodzaje: membranowe i hardshell. Kurtki membranowe są lżejsze i tańsze niż ich odpowiedniki hardshellowe, ale nie są tak trwałe i nie blokują wiatru tak dobrze jak hardshelle. Technologia wodoodporna z czasem uległa poprawie, więc dzisiejsze membrany są bardziej oddychające niż kiedykolwiek wcześniej, co oznacza, że nie spowodują przegrzania podczas aktywności aerobowej, takiej jak bieganie czy jazda na rowerze.

Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania często występują obfite opady śniegu, rozważ zakup kamizelki puchowej; są one zazwyczaj wyposażone w kieszenie na ogrzewacze rąk, które pozwalają na ogrzanie dłoni w rękawiczkach, bez konieczności wystawania ich spod rękawa warstwy zewnętrznej podczas szybkich zjazdów w zimowych warunkach pogodowych (lub po prostu dlatego, że na zewnątrz jest zimno!).

Pakowalne

Kurtki pakowne zostały zaprojektowane tak, aby były lekkie, oddychające i kompresyjne - dzięki temu można je łatwo upchnąć w torbie lub kieszeni. Są idealne do dojazdów do pracy lub podróży, ponieważ zajmują mało miejsca w bagażu.

Pakowane kurtki rowerowe damskie czy męskie są zazwyczaj bardziej swobodne niż inne rodzaje rowerowej odzieży wierzchniej, więc jeśli szukasz czegoś, co będzie pasowało do garnituru lub stroju biznesowego, to prawdopodobnie nie jest to typ kurtki dla Ciebie. Większość pakownych kurtek nie posiada wiatroszczelnych paneli ani wodoodpornych podszewek (choć istnieją pewne wyjątki).

Wysoka widoczność

Najbardziej oczywistą różnicą między kurtkami o wysokiej widoczności a zwykłymi jest wzór i kolor. Kurtki o wysokiej widoczności są jasne, zauważalne i zaprojektowane tak, aby były widoczne dla innych użytkowników drogi. Są świetnym wyborem na dojazdy do pracy, ale nie na wyścigi.

Wybór kurtki kolarskiej wymaga wiedzy o tym, w jakich warunkach będziesz jeździć i jakie rodzaje kurtek są dostępne.

Wybór kurtki rowerowej wymaga wiedzy o tym, w jakich warunkach będziesz jeździć i jakie rodzaje kurtek są dostępne.

Chcesz mieć pewność, że wybierzesz odpowiedni rodzaj kurtki dla swoich potrzeb w oparciu o warunki jazdy, pogodę i to, ile jesteś gotów wydać na kurtkę, która spełnia te warunki.