Park Narodowy Mała Fatra
Pasmo górskie wyłania się z Żylińskiej i Turczańskiej kotliny i przedstawia pofałdowany łuk, który się ciągnie od przełęczy Fačkovskiej do Zázrivej. Powierzchnia parku sięga do powiatów Żylina, Martin, Ružomberok i Dolný Kubín. Park Narodowy leży osiąga powierzchnię- 22 630 ha, z terenem pasma ochronnego 23 262 ha.
Na stosunkowo małej powierzchni skupiają się rozmaite zjawiska przyrody. Od wysokogórskich grzebieni, przez rozerwane zbocza skalne, wąwozy, rozpadliny, aż po glęboke i ciche doliny. Pasmo górskie jest w swojej podstawie granitowe. Zbocza na południu są odkryte, północne i wschodne są z kwarcytu, piaskowca, łupku, marglu, wapienia i dolomitu. W wapieniu i dolomicie ukształtowały się unikalne twory skalne, zwłaszcza wąwozy i rozpadliny przy wejściu do Vratnej doliny, Sokolia, Bobot, Górnych, Dolnych i Nowych Otworów w masywie Rozsudziec. Do najbardziej podziwianych należy Jaskinia Kryształowa pod Małym Rosudźcem z utworami kalcytowymi, Wodospad Šutovský i kręty odcinek przełomowy Wagu o długości 7 km między Skałą Dubną i Strečnem. Najwyższym miejscem parku narodowego jest Kriváňska Fatra z najwyższym szczytem Kriváň o wysokości 1709 m n. p.m. Ponad 80% terytorium parku jest porośnięte lasami mieszanymi z przewagą buku. Flora jest prezentowana przez ponad 900 gatunków wyższych roślin. Spośród zwierząt żyje tu na przykład niedźwiedź, rys, wydra, orzeł skalny, puchacz skalny, głuszec i inne.
Park Narodowy Mała Fatra należy już od kilku dziesiątek lat do najczęściej poszukiwanych przez zwiewdzających miejsc wypoczynku i sportu, na Słowacji i z zagranicy podczas całego roku. Dolina Vrátna, Štefanová i także Martinské Hole należą do najlepiej wyposażonch ośrodków turystycznych. W lecie oferują wielką liczbę szlaków turystycznych, w zimie doskonale pryzstosowane tereny narciarskie dla więcej oraz mniej wymagających narciarzy.