Trasy downhillowe w Polsce

  • Kurzętnik - Bike Park Kurza Góra

    Kurza Góra to ośrodek całoroczny znajdujący się w Kurzętniku. Zimą ośrodek ten działa jako stacja narciarska, a latem działa jako Bike Park, który przygotował trzy trasy downhillowe.

  • Białka Tatrzańska - Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

    Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska znajduję się w samym sercu Białki Tatrzańskiej. Kolej linowa działa w sezonie zimowym i letnim. W zimie można jeździć na nartach, a latem na rowerze po trasach rowerowych i po jednej trasie downhillowych o nazwie „KOŁSTER”, która gwarantuje niezapomniane emocje.

  • Warszawa - Kazoora Bike Park

    Kazoora Bike Park znajduje się w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK i oferuje dziewięć tras rowerowych.

  • Krynica-Zdrój - Bike Park Słotwiny Arena

    Słotwiny Arena to ośrodek funkcjonujący w zimę oraz lato, który znajduje się w Krynicy-Zdrój. W zimę można jeździć na nartach, a w lato funkcjonuje jako park rowerowy, który oferuje cztery trasy downhillowe.

  • Poręba Wielka - Koninki Gravity Park

    Ośrodek Ostoja Górska Koninki znajduje się w Porębie Wielkiej. Na terenie obiektu działa całoroczna kolej liniowa. Oferuje cztery trasy o różnym poziomie trudności, które startują z Polany Jaworzyny Porębskiej i biegną w kierunku Koninek.

  • Zawoja - PKL Bike Parks Mosorny Groń

    PKL Bike Parks Mosorny Groń w lato funkcjonuje jako Bike Park, a zimą jako stacja narciarska. Ośrodek ten oferuje trasy rowerowe oraz trasy downhillowe w różnym stopniu trudności, które biegną przez las i łąki.

  • Wisła - Skolnity Bike Park

    Skolnity Ski & Bike Park jest to ośrodek rowerowo-narciarski znajdujący się w centrum Wisły. Czteroosobowa kolei krzesełkowa jest czynna przez cały rok. Zimą w Skolnity Ski & Bike Park można jeździć na nartach i na sankach, a latem ośrodek funkcjonuje jako Bike Park, który oferuje trzy trasy downhillowe, które rozpoczynają się na górnej stacji kolei krzesełkowej.

  • Góra Żar

    Na obiekcie znajdują się dwie trasy zjazdowe, które są dla mniej zaawansowanych, jak i dla bardziej wprawionych downhillowcach.

  • Wisła - Bike Park Stożek

    W Bike Parku na Stożku cyklicznie odbywają się zawody Mistrzostw Polski w Downhilu, a w ostatnich latach Mistrzostwa Europy.

  • Czarna Góra

    Bike Park Czarna Góra, nazywany jest najbardziej wymagająca górą downhillową w Polsce, która jest dla tych, którzy w górach lubią głównie zjeżdżać.

  • Kasina Wielka - Śnieżnica

    Bike Park Kasina jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce, dysponuje dziewięcioma trasami o różnych poziomach trudności i profilach.

  • Kluszkowce - Góra Wdżar

    Joy Ride Bike Park oferuje trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności oraz wypożyczalnie rowerów downhillowych i szkółkę downhillową

  • Dzikowiec

    Ośrodek Dzikowiec oferuje dwie trasy downhillowe. Trasa DH 1 ma długość 1250 m i trasa DH 2 nazywana też jako FR ma długość 1600 m.

  • Ustroń - BikePark Palenica

    W Ustroniu na szczycie Palenicy znajduje się downhillowców BikePark.

    Dla początkujących przygotowano trasę "family" idealną na każdy hardtail. Dojazd do bikeparku przez Równicę (884 m.n.p.m.). Trasy, poza wspomnianą family to trasy typowo downihillowe i bez sensu pchać się tam na zwykłym rowerze.

  • Puławy - BikePark Kiczera

    Każdy spragniony adrenaliny znajdzie na stokach Ośrodka Sportów i Rekreacji Kiczera liczne bandy, skocznie, dropy i nawroty. Na trasach nie brakuje śliskich korzeni i technicznych uskoków.

    Obecnie dostępne są 2 trasy zjazdowe.

  • Gravity Park Myślenice

    od jesieni 2022 roku w Myślenicach czynne są 3 trasy, 2 trasy zjazdowe i jedna trasa dwukierunkowa. Trasy niedawno odnowione, nowe bandy.

  • Góra Kamieńsk

    Informujemy , że z przyczyn technicznych trasy downhillowe usytuowane na terenie Nadleśnictwa Bełchatów Lasów Państwowych na Górze Kamieńskiej zostały zamknięte . Trasy są nieprzejezdne i nieczynne .

Downhill

Jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe.

Najczęściej rowery zjazdowe ważą w przedziale 16-20 kg, są w pełni amortyzowane i posiadają geometrię odmienną od reszty rowerów górskich. 203 mm (8 cali) skoku zawieszenia jest niejako normą, jakkolwiek są również modele mające nawet 300 mm. Dużej średnicy 203 mm tarczowe hamulce hydrauliczne (podobne budową do motocyklowych czy samochodowych) pozwalają szybko zatrzymać się, nawet przy sporej prędkości.

Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy, mimo stosowania specjalnych osłon ("zbroi"), pełnych zestawów ochraniaczy na ręce i nogi oraz kasków ze szczęką. Są one zbliżone wizualnie do motocrossowych, lecz są lżejsze, mniej wytrzymałe oraz nie dopuszczone do używania na motocyklach.

(źródło: wikipedia.pl)