Park Narodowy Płaskowyż Murański
Przedstawia płaskowyż krasowy wysokogórski na pograniczu środkowej i wschodniej Słowacji w zachodniej części Rudaw Słowackich. Powierzchnia parku narodowego wynosi 20 318 ha, a powierzchnia jego pasma ochronnego 21 698 ha. Sięga do trzech powiatów - Brezno, Revúca i Rimavská Sobota. Podstawę obszaru krasowego tworzy wapieniowo-dolomitowy płaskowyż z mnóstwiem tworów krasowych. Najwyższym szczytem jest Fabová hoľa (1439 m) a najniższym punktem jest dolina strumienia (400 m n.p.m.). Obszar krasowy o długości 25 km siąga od Czerwonej Skały do zachodnich występów nad miastem Tisovec. Na obszarrze zaewidowano ponad 150 ważniejszych niedostępnych jaskiń, ponad 50 zanurzeń i wytrysków, a również mnóstwo zjawisk krasowych powierzchniowych, jak na przykład doły krasowe, zagłębienia, wąwozy, skalne wieże, turnie itp. Najbardziej rozległym systemem jaskiniowym jest Bobačka (o długości 2221 m jaskinia tryskająca syfonami, podziemnymi jeziorkami i tworami naciekowymi). Płaskowyż Murański, to również rozległe lasy z większością buczyn i lasów bukowo-jodłowych. Na turniach rośną sosny i świerki. Znajduje się tutaj ponad 90 gatunków roślin. Świat zwierząt reprezentują niedźwiedz, wilk, rys, dziki kot, wydra, orzeł skalny, orzeł krzykliwy, sokół raróg, puchacz skalny i trznadel. W jaskiniach żyje kilka gatunków nietoperzy. Ciekawostką Płaskowyżu Murańskiego jest hodowla zarodowa konia, który jest krzyżówką hucula i konia nordyckiego.
Przez obszar przechodzi tor zębaty łączący Pohronie z Gemerem (Brezno – Tisovec – Hnúšťa). O słynnej przeszłości świadczą zabytki Zamku Murańskiego, który był podzielony na 27 części budowlanych i zamek w miejscowości Predná Hora. W regionie znajduje się wiele łazów, które oferują dobre warunki dla prowincionalnego ruchu turystycznego (w okolicy Pohronskej Polhory, Tisovca, Zlatna a Muránskej Zdychavy).
Płaskowyż Murański jest odpowiedni przede wszystkim dla turystyki pieszej. Obejmuje 300 km pieszych, oznakowanych szlaków turystycznych. Turystycznymi punktami wyjścia a również wejściami do Parku Narodowego są miejscowości na jego obwodzie – zwłaszcza Muráň, Tisovec, Pohronská Polhora-Michalová, Červená Skala i Závadka nad Hronom. Park oferuje odpowiedne warunki do turystyki narciarskiej, kolarstwa górskiego, alpinizmu i paraglidingu.