Park Narodowy Słowacki Kras
Słowacki Kras jest najbardziej rozległym i rozwiniętym obszarem krasowym w Słowacji. Znajduje się w południowo-wschodniej części Rudaw Słowackich. Jego powierzchnia wynosi 34 611 ha, a powierzchnia pasma ochronnego 11 741 ha. Sięga do powiatów Rožňava i Koszyce – prowincja. Obszar równiny jest pozielony nurtami rzek na systemie płaskowyżów z licznymi powierzchniowymi i podziemnymi zjawiskami krasowymi (lapiazami, polami lapiazowymi, jamami krasowymi, jaskiniami i przepaściami). Znajdują się tu najbardziej znane udostępnione jaskinie – Domica, Gombasecka, Jasovska i Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, która przedstawia unikaLne zjawisko podziemnego krasu z niepowtarzalnym, rzadkim mineralogicznie zjawiskiem kęp i krzaków mlecznobiałego aragonitu. Osobliwością jest również-lub szczególny charakter ma także- Silická ľadnica – przepaść ze stałym tworem lodowym. W 1995 roku 12 jaskiń Słowackiego Krasu wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Lasy liściaste pokrywają większą część obszaru parku narodowego, reprezentowany przez dąb zimny, grab i buk. Pod względem florystycznym obszar Słowackiego Krasu należy do najbogatszych obszarów Słowacji. Rośnie tu rumianica turniowa, psiząb liliowy, goździk wczesny, obrazek alpejski i inne gatunki. Różnorodność zwierząt reprezentują głównie niższe gatunki. Znajduje się tu 130 gatunków mięczaków, 1500 gatunków chrąszczy i 1022 gatunków motyli. Z ptaków występuje tu sokół raróg, pszczelarz zwyczajny, orlik krzykliwy, sowa długoogoniasta, skałarz pstrokaty i inne. Od 1977 roku obszar Słowackiego Krasu jest pierwszym rezerwatem biosfery.
Oprócz zjawisk naturalnych goście parku zainteresują się zabytkami historycznymi jak Krásna Hôrka lub Betliar. Wielbiciele turystyki rowerowej, alpinizmu, jazdy konnej, łowiectwa, wędkarstwa oraz narciarstwa również znajdą tutaj dobre warunki do przyjemnego spędzania chwil wolnych, które obszar oferuje.