Park Narodowy Wielka Fatra
Należy do najbardziej rozległych pasm górskich Słowacji z zachowanym różnorodnym i mało naruszonym obszarem przyrodniczym. Jego powierzchnia wynosi 40 371 ha a pasma ochronnego 26 132 ha. Sięga do powiatów Bańskiej Bystrzycy, Turčianskych Teplic, Martina, Ružomberka i Dołnego Kubina. Rzeźba terenu Wielkiej Fatry jest znacznie podzielona i osiąga wielkie rozpiętości wysokościowe. Obszar charakteryzują wyraziste zjawiska krasowe jak skalne ściany, stopnie, okna i kanionowe doliny. Do najbardziej znanych należy dolina Gaderská, Blatnická, Belianska i Bystricka. Do najbardziej znanych lecz niedostępnych jaskiń należy Mažarná, Jelenecká, Horná i Dolná Túfna. Rzadkie grupy roślinne obejmują pozostałości reliktowych sośnin na wapieniowych turniach, na przykład pochybek kudłaty. Spośród roślinności na głównym grzbiecie typowe jest występowanie zawilca narcyzowego. Faunę reprezentują górskie gatunki zwierząt. Występuje tu 110 gatunków ptaków i 60 gatunków ssaków. DrapieżnikI reprezentuje ryś, niedźwieź i wilk. Najstarszym rezerwatem jest Narodowy Rezerwat Przyrodniczy Harmanecká tisina (1949), założona głównie z powodu ochrony cisu pospolitego, który jest pozostalością z okresu trzeciorzędu i który reprezentuje tutaj najbogatsze znalezisko środkowoeuropejskie.
Dla turystów najatrakcyjniejsze są różnorodne szlaki turystyczne. Dla mniej wymagających odpowiedni jest kształcący szlak grzebieniem Wielkiej Fatry o długości 11 km. Znana jest też Wielkofatranska magistrała o długości 49 km.
Podczas zimy teren oferuje dobre warunki wielbicielom narciarstwa biegowego i zjazdowego. Atrakcyjnym ośrodkiem narciarskim jest Skipark Ružomberok.
Około 12 km od miasta Ružomberok znajduje się kąpielisko temalne Bešeňová świadczące usługi podczas całego roku. Kąpiel w termalnej wodzie z widokiem na zaśnieżone zbocza po dniu spędzonym na nartach jest odpowiednim wypoczynkiem i niepowtarzalnym przeżyciem dla gości Wielkiej Fatry.
Dla turystów Wielkiej Fatry atrakcyjny jest też Zabytkowy Rezerwat Architektury Ludowej Vlkolínec wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.