Park Narodowy Wysokie Tatry (TANAP)
Wysokie Tatry należą do najpiękniejszego parku na terytorium Słowacji. Został założony w 1948 roku i zawiera Bielskie i Zachodnie Tatry. Park o długości 55 km należy do najmniejszych wysokich gór w Europie. Park Narodowy Wysokie Tatry osiąga 73 800 ha a pasmo ochronne 30 703 ha. Sięga do powiatów Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok i Tvrdošín. Najwyższym szczytem Wysokich Tatr i całych Karpatów jest Gierlach o wysokości 2655 m n.p.m.. Narodowym szczytem Słowacji, który znajduje się w parku narodowym jest Krivan o wysokości 2495 m n.p.m.
Prawie 2/3 obszaru parku jest zalesiona głównie świerkowym i jodłowo-świerkowym lasem. Dominującym drzewem jest świerk pospolity, wyraźne zaznaczone jest występowanie sosny pospolitej, limby, modrzewia i kosodrzewiny. W mniejszej ilości wystepują lasy liściaste – buczyn i jaworzyn, które występują głównie w Tatrach Bielskich. Wysokie Tatry są granitowe, w Tatrach Zachodnich przeważają łupki krystaliczne a Bielskie Tatry są wapieniowe. W kotłach lodowcowych powstało 110 jezior – plesa. Najgłębszym jeziorem jest Veľké Hincovo pleso o glębokości 54 m. Spośród licznych wodospadów największym jest Wodospad Kmeťov, o wysokości 80 m. Na obszarze Wysokich Tatr znajduje się wiele tworów krasowych. Jedyną udostępnioną jaskinią jest Jaskinia Bielska (o długości 1750 m) z dekoracją naciekową.
W Parku Narodowym Wysokie Tatry rośnie 1400 gatunków roślin. Do najcenniejszych należy przywrotnik morskooki i świetlik. Najbardziej atrakcyjnymi zwierzętami są kozica tatrzańska, orzeł skalny i świstak.
Ze względu na ruch turysryczny Wysokie Tatry reprezentują najbardziej wartościowy region Słowacji z najlepiej wyposażoną materialno-techniczną bazą. Są najbardziej atrakcyjnym ośrodkiem turystyki, zjazdowego i biegowego narciarstwa, oraz całorocznego wypoczynku. Znajduje się w nim kilka kąpielisk klimatycznych. Do najbardziej znaych ośrodków ruchu turystycznego w Wysokich Tatrach należy Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica.
Dla wielbicieli zjazdowego narciarstwa i snowboardu Wysokie Tatry oferują szeroką gamę ośrodków narciarskich. Do dyspozycji są oddane szlaki zjazdowe dla więcej i mniej wymagających. Rodzice ocenią usługi szkoły narciarskiej dla dzieci, która jest otwarta podczas całego sezonu zimowego w ośrodku Štrbské Pleso.
W Wysokich Tatrach znajduje się gęsta sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych różnorodnych stopni trudności ciągnących się do najpiękniejszych dolin, wsi, jezior, punktów widokowych i zabytków tatrzańskich. Najdłuższym szlakiem (46,5 km) jest Magistrała Tatrzańska przechodząca paralelnie z głównym grzbitem po dolinach i zboczach południowych, która oferuje turystom widok aż na Niskie Tatry.
Tatry są rajem dla alpinistów i wielbicieli alpinizmu. Najwiekszą skalną ścianą jest wysoka ściana północna Małego Kieżmarskiego Szczytu o wysokości 900 m. Do najbardziej ulubionych między alpinistami należy Galeria Ganku. W Zachodnich Tatrach często zwiedzanym szczytem jest Ostrý Roháč i Plačlivé. Często zwiedzanym miejscem przez skialpinistów jest Czerwony Żleb pod Satanem i kilka dalszych żlebów.
W Wysokich Tatrach znajduje się 16 oznakowanych, zmodernizowanych szlaków dla rowerów górskich, które określają stopnie według wymagania od lekkich, przez średnie do czterech trudnych szlaków /heavy trails/ tylko dla wyjątkowo sprawnych rowerzystów. Najwyższy punkt o wysokości 1665 m n.p.m. to szlak z Tatranskej Polianky do hotelu górskiego Sliezsky dom o długości 14,2 km i o przewyższeniu 602 m.