Park Narodowy MAŁA FATRA

Trasa łatwa:
Terchová – Biały Potok – szlakiem niebieskim do miejscowości Ostrvné – szlakiem żółtym Novými Dierami na Podžiar – za znakami niebieskimi Dolnými dierami do punktu wyjścia (2 h)
Do hotelu nad Białym Potokiem przyjedziemy autobusem lub samochodem, ewentualnie dotrzemy na piechotę z Terchovej (30 min.). Dalej na piechotę pod prąd potoku do romantycznego wąwozu skalnego. Następnie w lewo pod górę przez Nove Diery (widok na kanion), do Podžiaru (bufet w drewnianym domku). Powrót do wyjścia dnem kanionu - Dolnými Dierami lub ewentualnie po szlaku żółtym do Štefanovej (20 min.), a stamtąd autobusem do punktu wyjścia. Trasa wymaga dobrego obuwia turystycznego o podeszwach z protektorem.

Trasa trudna:
Štefanová zielonym szlakiem do Horných Dier – niebieskim szlakiem do przełęczy Medzirozsutce – wejście po szlaku czerwonym na Veľký Rozsutec (1609 m) – zejście po szlaku czerwonym do przełęczy Medziholie – zejście po szlaku zielonym do Štefanovej (6 h).

Do Štefanovej można dojechać autobusem lub autem z Żyliny przez Terchovą. W Horných Dierach wodospady i wąwozy, wchodzenie po drabinach i stopniach. Z przełęczy Medzirozsutce możliwość wejścia na Mały Rozsutec (1344 m) – tam i z powrotem 20 min. Wyjście na szczyt skalnego Rozsutca z przepięknymi widokami. Zejście na przełęcz Medziholie, a stamtąd do punktu wyjścia.