Park Narodowy NISKIE TATRY

Trasa łatwa:
Jasná – Biela Púť – Ostredok (1167 m) -  Demänovská Jaskinia Wolności (1 h)
Do punktu wyjścia do Jasnej na Bielą Púť można przyjechać autobusem lub samochodem. Wyruszamy żółtym szlakiem w kierunku na Ostredok po porośniętym lasem grzbiecie na symboliczny cmentarz ofiar Tatr Niskich, a stamtąd po bardziej stromym zboczu do doliny Demänovskiej, do jaskini, której szkoda byłoby nie zwiedzić.

Trasa trudna:
Liptovský Hrádok – szlakiem czerwonym na Brtkovicę – szlakiem zielonym na Slemä – Ohnište – Svidovské sedlo – Malužiná (7 h)
Z Liptovskiego Hrádku po szlaku czerwonym do przełęczy Brtkovica (pod koniec szlakiem niebieskim), stamtąd po serpentynach szlakiem zielonym na szczyt Slemä, na którym znajduje się pomnik i szczątki samolotu LI-2, który roztrzaskał się tutaj podczas Słowackiego Powstania Narodowego. Idziemy dalej po szlaku zielonym na Ohnište, szczyt skałkowy, do którego prowadzi odnoga trasy na skraju Prednej Poľany. Ohnište słynie z głębokiej przepaści i ogromnego okna skalnego znajdującego się pod szczytem. Powracamy na szlak zielony i idziemy dalej do przełęczy Svidovskiej (pomnik Słowackiego Powstania Narodowego). Tam odbijamy w lewo do doliny po szlaku żółtym, który prowadzi do miejscowości Malužiná.