Park Narodowy WIELKA FATRA

Trasa łatwa:
Ružomberok-hotel Áčko – szlakiem żółtym na Máliné – dalej do Vlkolínca i z powrotem tą samą trasą (4 h).
Trasa prowadzi po asfaltowej dróżce pod Máliné. Nieopodal skałek wapiennych, przy skoczni skręca w polną dróżkę na łąki, a stamtąd prowadzi najpierw pod górę, a później w dół do osady Vlkolínec - skansenu architektury ludowej wpisanego na listę Zabytków Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Tu można zobaczyć unikatowy zespół domów drewnianych.

Trasa trudna:
Turecká – szlak żółty na Líškę – dalej szlakiem niebieskim na szczyt Krížnej – stamtąd za znakami czerwonymi na Ostredok (1592 m) – dalej szlakiem czerwonym do przełęczy Kýšky - z przełęczy za znakami żółtymi do Vyšnej Revúcej (6 h 30 min).

Do Tureckiej można dojechać autobusem z Bańskiej Bystrzycy albo z Rużomberka przez Staré Hory. Po wspinaczce stromą i trudną trasą w lesie, a następnie odkrytym terenem przejdziemy na nagi grzbiet Wielkiej Fatry, z której rozciągają się wspaniałe widoki. Idziemy dalej po grzbiecie w prawo, na najwyższy szczyt Ostredok, a stamtąd schodzimy do przełęczy Chýžky. Z przełęczy w prawo przez łąki i las po szlaku żółtym do miejscowości Liptovské Revúce, dzielnicy Vyšné Revúce. Stamtąd autobusem do wsi Liptovská osada położonej przy trasie autobusowej Bańska Bystrzyca – Ružomberok. Trasę można przebyć tylko przy pięknej pogodzie, podczas burzy chodzenie po grzbiecie górskim jest niebezpieczne!