Windsurfing na Słowacji

Dunaj – Šamorín
Przez obszar Słowacji przebiega główny europejski dział wodny. Z Austrii wpływa na teren Słowacji największa rzeka środkowoeuropejska - Dunaj, który łączy Słowację z Morzem Czarnym. Na początku musimy zaznaczyć, że Šamorín jest chyba jedynym miejscem całej zapory Gabczikowo, w którym jest świetny dostęp do wody, dlatego jest to ulubione miejsce początkujących i zaawansowanych miłośników surfingu. Zaletą jest tu duża plaża o długości około 300 m, w kształcie półkola, które tworzy zatokę. Najlepsze wiatry tutaj to południowy, południowo-zachodni oraz północny i północno-wschodni. Dunaj jest w tym miejscu szeroki i tworzy spiętrzenie dla Gabczikowa.

Dunaj – Hamuliakovo
Po Šamoríne przybył na zaporze Gabczikowo kolejny obszar, który ma coraz więcej zwolenników. Znajduje się około 12 km od Bratysławy, na nowej tamie pomiędzy Kalinkovem a Hamuliakovem. Koryto Dunaju jest w tej części tak mniej więcej szerokie jak w Šamorinie, co gwarantuje także zmniejszenie prędkości prądu Dunaju. Na plaży, w przeciwieństwie do Šamorinu, jest bufet oraz wypożyczalnia desek surfingowych.

Liptovská Mara
Pod względem ilości spiętrzonej wody Liptovská Mara jest największą zaporą na Słowacji. Panują tu doskonałe warunki do wypoczynku, wczasów rodzinnych oraz do aktywnego spędzania urlopu. Dlatego też zbiornik ten często określa się mianem Zwierciadła Liptova lub Morza Liptowskiego. Miłośnikom windsurfingu bardzo odpowiada tutaj stabilny wiatr południowo-wschodni i mało porwisty wschodnio-południowo-wschodni, który jednak nie wieje zbyt często. Nad Liptovską Marą przeważają wiatry północne, głównie północno-zachodni, północny i północno-wschodni. Występują bardzo często, zazwyczaj wieją przez cały dzień, ale tylko jako wiatry frontalne przy poprawie pogody lub po długim okresie bezwietrznym.

Ružiná
Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym i dobremu położeniu geograficznemu zalew może poszczycić się mianem najcieplejszego zbiornika na Słowacji. W pobliżu Ružinej znajdują się dwa ośrodki wypoczynkowe - Kotva i Divín, które już od wielu lat są dla południowej części Słowacji centralnej magnesem przyciągającym krajowych i zagranicznych turystów. Ružiná to najpiękniejszy zbiornik Słowacji, dlatego miłośnicy windsurfingu z całego kraju spotykają się tutaj już od 25 lat. Wieją tu północno-zachodnie wiatry, ale też zachodnio-północne i północno-zachodnie. Zdarza się wiatr południowo-wschodni, lecz w przypadku większych żagli należy przygotować się śledząc prognozę pogody – wiatr może wiać z prędkością co najmniej 6 m/s.

Sĺňava
Miłośników sportów wodnych – nart wodnych, kajakarstwa, wioślarstwa, windsurfingu i żeglarstwa z pewnością zadowoli pobyt nad jeziorem Sĺňava. Wielu przyjemnie zaskoczy i ucieszy informacja o istnieniu nowego wyciągu wodno-narciarskiego w pobliżu miejscowości Ratnovce. W lecie organizowane są nad jeziorem różne imprezy sportowe. Największe zainteresowanie wzbudzają jednak zawody kajakowe, a pod koniec sierpnia Mistrzostwa Świata w jeździe na nartach wodnych za motorówką. W zależności od kierunku wiatru chodzi się na zachodni lub wschodni brzeg jeziora. Najczęściej występują tu wiatry południowe, południowo-wschodnie lub północne i północno-zachodnie. Jeżeli zdecydujesz się iść na zachodnią stronę, tzn. na prawy brzeg Wagu, to znajdziesz tam najlepszy kawałek brzegu bez drzew, tj. najlepszy dostęp do wody. W te miejsca nie chodzą wędkarze, co jest dla surfingowców także dużym plusem. Ci, którzy zdecydują się na wschodnią stronę jeziora (lewy brzeg Wagu), powinni dojechać aż do wsi Ratnovce w kierunku ośrodka narciarstwa wodnego. Po dojechaniu do tamy mają dwie możliwości:
1) W prawo w kierunku wyciągu wodno-narciarskiego, gdzie znajduje się asfaltowy parking na poziomie tamy i ułatwione jest noszenie sprzętu nad wodę. W tym miejscu jest jednak dosyć wąsko i da się tam dobrze surfować tylko wtedy, kiedy wiatr nie wieje wzdłuż Wagu, ale w poprzek.
2) W lewo w kierunku wzdłuż tamy należy znaleźć miejsce, gdzie nie ma wędkarzy. Różnica poziomów pomiędzy drogą a tamą jest tu trochę większa, niż na drugim brzegu. Pośrodku jeziora jest wyspa, a na północ od niej mielizna (prawdopodobnie pozostałość po jakiejś tamie). Przepłynąć przez nią można tylko między bojami.

Słoneczne Jeziora Senca
Łagodny klimat, ciepła woda o przeciętnej temperaturze 25°C, ponad 2200 godzin słonecznych w ciągu roku, szerokie możliwości uprawiania sportów wodnych, wędkarstwa, zakwaterowania, wyżywienia i korzystania z innych usług bezpośrednio na terenie Jezior Słonecznych sprawiają, że miejsce to jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym o znaczeniu ogólnokrajowym i środkowoeuropejskim. Rocznie odwiedza Słoneczne Jeziora około 800 000 – 1 000 000 turystów, przy czym chodzi przeważnie o sezon letni, który trwa od czerwca do września. Surferzy wykorzystują do wejścia do wody zatokę położoną najdalej na wschód, w której woda jest czysta, a na brzegu i na wejściu do wody jest drobny żwirek. Jest to największa zatoka, najbardziej narażona na działanie wiatru, więc warunki do surfowania są tu najkorzystniejsze. Najlepsze wiatry to północny, północno-wschodni, południowy i południowo-wschodni. W sezonie, który trwa tutaj zazwyczaj od 15.06. do 15.09., w godzinach od 7:00 do 19:00 windsurfing jest ograniczony, ponieważ jezioro w pełni wykorzystują pływacy, jednak w przypadku pochmurnej pogody można bez problemów surfować przez cały dzień.
Nieopodal Senca w kierunku południowo-wschodnim znajduje się żwirownia Guľáška znana jako Głębokie Jezioro. Jest to najczystszy zbiornik wodny, na którym można surfować na Słowacji. Jezioro jest otoczone przeważnie polami, więc nic nie stoi na przeszkodzie wiatrom ze wszystkich kierunków, które bez problemów docierają nad powierzchnię wody.

Veľká Domaša
Ten zbiornik wodny jest klejnotem Słowacji Wschodniej. Rozciąga się na terenie dwóch gmin - Vranov nad Topľou i Stropkov. Jego atrakcyjność podnoszą: przepiękne otoczenie, wiele cichych zakątków oraz czysta, lazurowa woda o świetnych właściwościach samooczyszczających, w której żyją 23 gatunki ryb. Sceneria okolicy sprawia, że Veľka Domaša należy do najpiękniejszych rejonów Słowacji. Miłośnicy windsurfingu dobrze znają te okolice i korzystają z trzech ośrodków nad Veľką Domašą. Półwysep Krym jest najdogodniejszy jaśli chodzi o warunki wietrzne. Wieje tutaj wiatr północny, północno-zachodni, północno-wschodni lub południowy, także przy brzegu. Zbiornik jest w tym miejscu trochę węższy, lecz można płynąć w stronę Evy, gdzie jednak mogą być problemy ze startem, ponieważ chwilami nie można złapać żadnego wiatru. Brzeg Dobrej to idealne miejsce startu, ponieważ jeśli wieje wiatr, to jest on odczuwalny także na brzegu. Najbardziej stabilny jest wiatr północny lub północno-zachodni, zazwyczaj jednak wieje wiatr południowy i południowo-wschodni.

Zemplínska Šírava
Zemplínska Šírava oferuje szczególnie dobre warunki do kąpieli, uprawiania sportów wodnych i wędkowania, o czym świadczy także siedem znajdujących się tam ośrodków wypoczynkowych. Urlopowicze, którzy kochają wiatr dmący w żagle, mogą tutaj w pełni zasmakować szybkiej jazdy na desce windsurfingowej. Jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków w tym rejonie jest ośrodek Hôrka, wśród miejscowych znany jako "Podmiejski", który oferuje urlopowiczom dobrze wyposażone tereny sportowe. Powoli zwężająca się plaża o długości 500 m ciągnie się w kierunku północno-wschodnim. Powierzchnia porośnięta trawą przeradza się powoli w kamienistą, a następnie w nieprzyjemne błoto. Poziom Šíravy w ciągu roku dosyć wyraźnie się zmienia, wraz z poziomem wody ulega zmianom powierzchnia plaży. Dla surfingowców start z plaży nigdy nie stanowi problemu. Jednoznacznie przeważają tutaj wiatry północno-zachodnie, północne i północno-wschodnie. Czasami można wykorzystać także wiatr południowy, ale rzadko kiedy osiąga on siłę trzech stopni.