Skip to main content

Ciężkowice - Trzy w jednym, czyli: "krótko, pięknie i treściwie"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 19 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Tarnowskie Centrum Informacji
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Tarnów ( Rynek) - Tarnów ( Rynek)

Szlak przeznaczony dla turystów, którzy nie lubią długich dystansów, lecz zorientowanych na jazdę w terenie. Jego przebieg zapewnia piękne widoki na Ciężkowice i najbliższą okolicę miasteczka, umożliwia też zjechanie z trasy i szybki powrót w razie załamania pogody. Znaki w kolorze niebieskim, czas przejazdu to około 1,5 godziny.

0,0 km - Rynek i Kapliczka ze św. Florianem. Zaczynamy trasę kierując się zgodnie z przepisami o ruchu drogowym w dół rynku, a następnie ul. Kolejową. Wykorzystując grawitację dojeżdżamy do drogi Tarnów - Grybów i skręcamy w prawo na wiadukt. Jedziemy w kierunku Tarnowa.

1,2 km - W tym miejscu skręcamy w prawo na drogę wiodąca w kierunku Jastrzębiej.

2,0 km - Niespodziewanie szlak skręca w boczną drogę asfaltową by po chwili raptownie piąć się pod górę serpentynami. Należy się przygotować na spory wysiłek to nie jest drogą dla mięczaków. Jadąc dalej mijamy zabudowania, za którymi otwiera się panorama będąca zapłata za ten wysiłek, my jedziemy wciąż trzymając się szlaku i głównej drogi nie zważając na skrzyżowania.

3,7 km - Po dojechaniu do lasu kilkaset metrów dalej spotykamy skrzyżowanie dróg, a na nim znaki zielonego szlaku dla rowerzystów. Skręcamy w lewo i przez chwilę w jego towarzystwie dojeżdżamy do miejsca widokowego skąd widać rozłożone na okolicznych wzgórzach miasto Ciężkowice z bijącą w niebo kościelną wieżą.

3,9 km - Jesteśmy na drodze. Szlak zielony skręca w lewo, a my w prawo do lasu. Kierując się szlakiem mijamy skrzyżowania jedziemy przed siebie środkiem pięknego gęstego lasu. Po kilkuset metrach wyrasta przed nami szlaban, lecz nie przejmując się nim objeżdżamy go bokiem. Jadąc raz w górę raz w dół pilnujemy szlaku na wszystkich leśnych skrzyżowaniach.

5,6 km - Po wyjechaniu z lasu na skrzyżowaniu wybieramy drogę biegnąca w prawo i pędząc dalej w dół jedziemy w stronę niewidocznych w dole zabudowań. Należy jednak uważać na przebiegające w poprzek rynny służące do zatrzymywania wody.

6,0 km - Właśnie skończyliśmy zjeżdżać do drogi asfaltowej. Znajdujemy się w Kąśnej Dolnej. Skręcamy w prawo. Jadąc przez wieś mijamy sklepy. Po minięciu drugiego, jedziemy jeszcze kilkadziesiąt metrów główną drogą by nagle tak jak pokazują tabliczki skręcić na mostek w lewo.

7,9 km - Tuż za mostkiem rozpoczynamy podjazd. Początkowo asfaltem lecz tylko przez kilka pierwszych metrów. Jest to jeden z tych podjazdów, o których marzy się by się wreszcie skończyły, a tym czasem on nadal się ciągnie. Powoli opuszczamy zabudowania, kierujemy się w stronę lasu. Nasz trud zdają się rekompensować widoki na okolice.

8,7 km - Dojechaliśmy do polnej drogi na grzbiecie wzniesienia. Skręcamy w prawo i razem ze niebieskim szlakiem pieszym dojeżdżamy do następnego skrzyżowania, na którym się z nim rozstajemy. Znów mamy towarzystwo znaków zielonych szlaku rowerowego.

9,0 km - Skręcamy w lewo i powoli zjeżdżając pomiędzy domostwami podążamy w stronę Pławnej. Ze wzniesienia rozpościerają się widoki na okoliczne wzgórza.

9,5 km - Skrzyżowanie. Szlak zielony biegnie na wprost prosto polną drogą, a my w prawo na asfaltową drogę biegnącą w dół, prowadzącą nas do Pławnej. Jadąc nią powoli zagłębiamy się między zabudowania.

11,5 km - Pławna - stacja PKP, tuż za torami sklep z ławeczkami. Po drugiej stronie drogi Tarnów - Grybów widnieją ruiny Domu Dziecka. Szlak prowadzi w kierunku Tarnowa, czyli w lewo, jadąc drogą należy pamiętać o tym, że ruch na niej bywa spory, więc poruszać się należy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Szlak przebiega doliną rzeki Białej, którą mamy po lewej ręce, po prawej zaś schodzą zbocza gęsto zalesionej góry, na których na początku ubiegłego stulecia czynny był kamieniołom , obecnie nie widoczny z powodu roślinności, na wierzchołku wzniesienia znajduje się wieś Gatna.

13,1 km - Skrzyżowanie dróg, na którym skręcamy w prawo. Mijamy po lewej stację benzynową i funkcjonujące tam sklep i bar. Jedziemy teraz w kierunku Gorlic. Kilkadziesiąt metrów dalej po prawej stronie kościół. W miejscu, w którym droga zaczyna biec w górę żegnamy się z nią zjeżdżając na lewo.

13,7 km - Jadąc pomiędzy zabudowania asfaltowa drogą przejeżdżamy niewielki mostek. Po kilkudziesięciu metrach w miejscu następnego skrzyżowania z pośród trzech możliwych dróg wybieramy środkową, która prowadzi pod górę w niewielki jar. Po kilkudziesięciu metrach jar się kończy, a dookoła nas rozpościerają się rozległe widoki. Droga wciąż jednak pnie się pod górę.

15,8 km - Koniec polnej drogi lecz nie koniec podjazdów na dziś. Właśnie znajdujemy się na drodze asfaltowej biegnącej z Ciężkowic w kierunku Staszkówki. Skręcamy w lewo i jadąc nią pokonujemy wzniesienie by potem zacząć długi zjazd w kierunku Ciężkowic. Widoki wokół nas zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jadąc mamy przed oczami wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego, Rożnowskiego i Beskidu Sądeckiego. Dojeżdżając do miasteczka spotykamy niebieski szlak pieszy, a w chwilę potem przejeżdżamy obok urzędu Gminy - to znak, że za moment wjedziemy na Rynek.

19,0 km - Koniec wycieczki, jesteśmy na rynku w miejscu, w którym zaczęliśmy naszą przygodę ze szlakiem.