Skip to main content

Czerwony jurajski szlak rowerowy "Orlich Gniazd"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 40 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urząd Miejski w Zawierciu
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Zamek Morsko - Zamek Bydlin

Zamek Morsko - Skarżyce - Żerkowice - Karlin - Bzów - Podzamcze - Ryczów - Złożeniec - Smoleń - Krzywopłoty - Zamek Bydlin

Odcinek 1 (0 - 6.8 km)
Jurajska ścieżka rowerowa rozpoczyna się na terenie ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego w Morsku, gdzie znajduje się wiele atrakcji takich jak: basen, jazda konna, korty tenisowe, pole golfowe itp. Trasa wiedzie wśród gęstego lasu liściastego, w którym dominują dęby i buki. Jest ona bardzo trudna ze względu na wiele wystających korzeni i gałęzi oraz wyrwisk. Odcinek jest wyczerpujący i wymaga wiele wysiłku, w niektórych momentach rower trzeba prowadzić. Po 1.0 km wjeżdżamy w las sosnowy. Trasa wiedzie cały czas drogą piaszczystą. Na 1.5 km znajdują się skałki. Za nimi skręcamy w lewo i następnie kierujemy się na Okiennik Mały (Morski). Za Okiennikiem wyjeżdżamy z lasu na drogę polną. Po ok. 2.0 km skręcamy w prawo i po paru metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej Morsko- Skarżyce i skręcamy w lewo. Jadąc drogą asfaltową po 0,1 km dojeżdżamy do zakrętu na którym skręcamy w lewo a po ok. 1.0 km dojeżdżamy do skrzyżowania w Skarżycach, gdzie szlak ten łączy się ze szlakiem żółtym pieszym. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo a następnie w prawo na drogę Skarżyce- Żerkowice. Zaraz za skrzyżowaniem po lewej stronie widzimy Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej wzniesiony w 1583 r. Przed kościołem znajduje się przystanek autobusowy. Drogą asfaltową kierujemy się na Żerkowice. Po lewej stronię będziemy widzieć Okiennik Wielki. Jedziemy nią cały czas aż dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą nr 78 Żerkowice- Kroczyce

Odcinek 2 (6.8 - 15 km)
Na 6.8 km na skrzyżowaniu obu dróg znajduje się remiza strażacka a w niej sklep. Jedziemy na wprost cały czas drogą asfaltową na Pilicę. Po 0.2 km przejeżdżamy obok malutkiej, starej kapliczki. Po 0.6 km znajduje się zakręt i na nim skręcamy w prawo w dróżkę polno- kamienistą. Po wjechaniu podjazdem można podziwiać widok na okolicę. Na 7.8 km trasy wjeżdżamy w las mieszany. Trasa wiedzie przepiękną okolicą wzdłuż wąwozu powstałego prawdopodobnie po wyschniętym korycie rzeki. Odcinek ten jest dość trudny i czasami trzeba poprowadzić rower. Na 9.4 km wyjeżdżamy z lasu i wjeżdżamy w teren zabudowany wsi Suliny. Po wjechaniu na drogę asfaltową skręcamy w lewo. Jedziemy 0.2 km i skręcamy w prawo cały czas drogą asfaltową. Po prawej stronie znajduje się pomnik Poległych Członków Ruchu Oporu. Znajduje się tu także mały sklepik. Jedziemy dalej i obok przystanku autobusowego skręcamy w prawo. Na wprost widzimy kapliczkę na skarpie. Jadąc drogą asfaltową zjeżdżamy na lewo zgodnie ze znakami prowadzącymi do lasu (9.9 km). Jadąc drogą leśną na 10.4 km znajduje się rozjazd, na którym skręcamy w lewo. Droga ta cały czas prowadzi lasem. Dojeżdżamy do pól, z których rozciąga się widok na okolicę. Po prawej stronie znajduje się skała, na szczycie której znajduje się krzyż. Na tej samej wysokości patrząc w lewo można zobaczyć ruiny zamku „Ogrodzieniec” w Podzamczu. Na 12.5 km trasy wjeżdżamy do Bzowa. Po prawej stronie przy ul. Poległych 70 znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, gdzie można znaleźć nocleg. Na rozjeździe znajduje się krzyż, kapliczka i tablica informacyjna. Jedziemy prosto wśród pól drogą szutrową. Oznakowanie widać dopiero na 13.9 km kiedy zaczyna się lasek. Cały czas rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Po wyjechaniu z lasku mamy możliwość podziwiania z daleka ruin zamku „Ogrodzieniec” wzniesionego z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w Podzamczu. Na 15.0 km wjeżdżamy do Podzamcza i dojeżdżamy do ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 790 Pilica- Ogrodzieniec.

Odcinek 3 (15.0 - 28.5 km)
Po przejściu przez tą ulicę wjeżdżamy w teren zabudowany Podzamcza. Znajduje się tu wiele sklepów gdzie można zaopatrzyć się w prowiant i napoje. Jest tu także Karczma „Jurajska” z pokojami gościnnymi, gdzie można zjeść gorący posiłek. Dojeżdżamy do ruin zamku „Ogrodzieniec”. Objeżdżamy go z lewej strony. Potem skręcamy w lewo i za ok. 0.2 km dojeżdżamy do drogi szutrowej gdzie skręcamy w prawo i kierujemy się na Górę Janowskiego. Przez ten odcinek drogi jedziemy polami. Dojeżdżamy do rozjazdu, na którym jedziemy prosto i wjeżdżamy w las „Za Morgami”. W lesie szlak wiedzie drogą bardzo urwistą i piaszczystą, z której wystają korzenie drzew. W lesie dojeżdżamy do polany gdzie mamy liczne rozgałęzienia dróg. Trzymamy się szlaku rowerowego. Na 21.0 km skręcamy w lewo. Jedziemy wśród domków wiejskich. Po 0.5 km wjeżdżamy w drogę bardzo miękką i ciężką do przejechania. Jedziemy wśród pól. Na 21.5 km dojeżdżamy do Ryczowa. Na rozjeździe skręcamy w prawo, jadąc drogą szutrową. Przed studnią na drodze asfaltowej skręcamy w lewo i na 22.5 km w prawo. Po 3.6 km drogi leśnej dojeżdżamy do Złożeńca. Wjeżdżamy na drogę asfaltową i skręcamy w lewo. W Złożeńcu jest ciężki podjazd pod górę. Na górze znajduje się parę sklepów gdzie można sobie coś kupić. Zjeżdżając z góry przed wjazdem na następną górę skręcamy w prawo. Jest to 26.5 km. Na 27.0 km wjeżdżamy w las i jedziemy drogą asfaltową.

Odcinek 4 (28.5 - 40.0 km)
Na 28.5 km po prawej stronie mijamy ruiny XVI wiecznego zamku Smoleń. Po 0.1 km skręcamy w prawo. Na 29.0 km wjeżdżamy w polną drogę. Dojeżdżamy do wjazdu i skręcamy w prawo. Cały czas jedziemy przez las pod górę drogą piaszczystą a miejscami szutrową. Na 32.2 km dojeżdżamy do przystanku dla turystów. Jedziemy dalej pod górę przez ok. 2.0 km drogą piaszczystą, lasem.. Las ten to rezerwat przyrody Ruskie Góry. Jest on zalesiony buczyną sudecką i jaworzyną górską. Teren ten ma urozmaiconą rzeźbę terenu- skaliste wąwozy, skalne bramy, głazy. Na 34.1 km wyjeżdżamy z lasu i skręcamy w lewo na drogę szutrową. Jedziemy stromym zjazdem z góry wąskimi, niebezpiecznymi ścieżkami gdzie trzeba uważać aby nie wypaść z drogi. Na 35.9 km wjeżdżamy do Krzywopłotów, skręcamy w prawo na drogę asfaltową. Jedziemy tą drogą i po 0.6 km skręcamy w lewo na drogę szutrową. Jedziemy nią i po prawej stronie znajduje się stadnina koni. Jedziemy cały czas tą drogą i dojeżdżamy do zamku Bydlin, gdzie kończymy trasę i możemy odpocząć.