Skip to main content

EuroVelo 13 Szlak Żelaznej Kurtyny

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 10500 km   
Trasa dla roweru GRAVEL  
Poziom trudności trasy Trudna  
Doposaż rower
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

Morze Barentsa - Morze Czarne

Plik GPX pokazuje jedynie gotowe odcinki szlaku EuroVelo 13. Szlak jest wstępnie wytyczony na całej długości. Prace związane z przygotowaniem trasy są na róznym poziomie zaawansowania. Mięjscami trasa prowadzi drogami z intensywnym ruchem, miejcami nie jest nawet oznakowana.

Przez prawie pół wieku Europa była siłą podzielona na Wschód i Zachód. EuroVelo 13 odtwarza tę "żelazną kurtynę", granicę rozciągającą się od Morza Barentsa do Morza Czarnego. Podążanie tą trasą przez ponad 9 950 km to żywa lekcja historii, ale także mile widziane przypomnienie o pokoju i pojednaniu, które nastąpiły po upadku "kurtyny". Jako jedna z najdłuższych tras EuroVelo, Szlak Żelaznej Kurtyny ma coś do zaoferowania każdemu typowi turysty rowerowego, od winnic w południowych Czechach i północnej Austrii po górzystą granicę Bułgarii i Grecji; od tętniących życiem portów krajów bałtyckich po surowe piękno Laponii.

Na przestrzeni lat Szlak Żelaznej Kurtyny otrzymał znaczące wsparcie ze strony instytucji europejskich. W 2005 r. Parlament Europejski uznał "Szlak Żelaznej Kurtyny" za modelowy projekt zrównoważonej turystyki i wezwał państwa członkowskie do wsparcia. Była to inicjatywa europosła Zielonych Michaela Cramera, który wcześniej utworzył Szlak Muru Berlińskiego w stolicy Niemiec. Michael jest nadal aktywnie zaangażowany w rozwój EuroVelo 13 - Szlaku Żelaznej Kurtyny. 

 

Zdjęcia z trasy EuroVelo 13 Szlak Żelaznej Kurtyny