Skip to main content

Miejski szlak rowerowy

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 20.5 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
UM Polanica Zdrój
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

ul. Mariańska - ul. Mariańska

Szlak miejski przeznaczony jest dla wytrawnych rowerzystów górskich lub dla turystyki pieszej. Pozwala na dotarcie do miejsc nie ujętych w systemie tras turystycznych, wyznaczanych przez PTTK oraz inne stowarzyszenia o charakterze turystycznym. Jego długość na całym zamkniętym obwodzie wynosi 20 km. START – z ulicy Mariańskej. Wyruszamy lesistą drogą w stronę  Wzgórza Marii. Przed kapliczką Matki Boskiej Wielisławskiej skręcamy w lewo. Po pokonaniu 1,5 km szlak  skręca w lewo i dochodzi do ulicy Akacjowej. Zjeżdżamy tą ulicą i przejeżdżamy przez ul. Kłodzką – dalej jedziemy kolejno ulicami: Bystrzycką, Zakopiańską i Zdrojową. Mijamy Rozlewnię Wód Mineralnych i ukrytą  u zbiegu  ulicy Zdrojowej i Tranzytowej niewielką kapliczkę maryjną z II połowy XVIII w. Jeszcze jedną zabytkową  kapliczkę – p.w. św. Wawrzyńca miniemy w pobliżu hotelu Sana. Niedaleko znajduje się kolumna maryjna, zwana «Cichą Miłością». Za hotelem „Sana” wjeżdżamy w las i dalej jedziemy w górę Lipnickiego Potoku.

Docieramy do miejsca przecięcia z  niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym do Wambierzyc. Nieco dalej dołącza szlak  zielony (do Karłowa). Wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą dojeżdżamy do Piekielnej Przełęczy (505 m n.p.m.). Znajduje się tu wiata, w której możemy odpocząć oraz tablice edukacyjne, wykonane przez Nadleśnictwo «Zdroje»

Stąd możemy podejść na Piekielną Górę (538 m n.p.m.) wąską ścieżką, a potem, po około pół godziny, dochodzimy do punktu widokowego. Tu również możemy odpocząć i podziwiać panoramę Polanicy. Po zejściu z punktu widokowego jedziemy utwardzoną droga, którą jednocześnie prowadzi szlak zielony (ten sam, który mijaliśmy przed Piekielną Przełęczą) oraz żółty szlak rowerowy. Skręcamy w prawo i po pokonaniu odcinka 1 km docieramy do ul. Wojska Polskiego. Po drodze (po lewej stronie) miniemy hutę szkła artystycznego Barbara, a nieco dalej sanatorium Malwa.


W miejscu, gdzie czerwony szlak turystyczny wchodzi w las, my skręcamy lewo i po pokonaniu niewielkich schodów utwardzoną drogą docieramy do ul. L. Kruczkowskiego, na której skręcamy w prawo. Po pokonaniu 0,5 km docieramy do  żółtego szlaku rowerowego, który będzie nam towarzyszył na odcinku 1 km.. Następnie skręcamy w wąską dróżkę leśną, by po znowu dołączyć do wspomnianego wcześniej szlaku rowerowego. Po prawej stronie mijamy górę o nazwie Stóg (649 m n.p.m.), za którą wjeżdżamy na ul. Graniczną. Potem szlak skręca w lewo (obok tzw. Granicznych Skał) i dojeżdżamy do ruin fortu na Kamiennej Górze. Znajduje się tutaj punkt widokowy, z którego widać panoramę Polanicy. Jadąc dalej ponownie docieramy do żółtego szlaku rowerowego i, podobnie jak on, skręcamy w prawo, a po pewnym czasie w lewo. Jedziemy wąską dróżką w stronę Przełęczy Sokołowskiej (564 m n.p.m.). Rozlega się z tego miejsca przepiękny widok na Polanicę, a poza tym, na łąkach wokół Przełęczy można wiosną i latem spotkać symbol Ziemi Kłodzkiej – Pełnika Europejskiego (Różę Kłodzką).
Z przełęczy jedziemy  dalej ul. Graniczną w stronę Zakonu oo. Sercanów. Zakonnicy utworzyli przy swoim zgromadzeniu Etnograficzne Muzeum Misyjne, w którym zgromadzone zostały przepiękne eksponaty przywiezione z misji w Afryce, Ameryce Północnej i Polinezji. Obok Muzeum wiedzie ciekawa kolumnowa droga krzyżowa.


Po zwiedzeniu muzeum skręcamy w lewo w  ulicę Reymonta  i poruszamy się równolegle  ze szlakiem rowerowym żółtym. Następnie skręcamy w prawo w ul. Sokołowskiego, po prawej mijamy nowoczesną bryłę  Kościoła Królowej Pokoju. Nieco dalej na ul. Kościuszki znajduje się niewielki zabytkowy kościółek z XVIII w. - p.w. św. Antoniego. Dalej mijamy zabytkową stację kolejową (z 1890 r.) i z ulicy Kościuszki na wysokości al. Zwycięzców skręcamy w prawo w ulicę Mariańską. KONIEC.