Skip to main content

Obwodnica rowerowa po Narwiańskim Parku Narodowym

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 87,2 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
greenvelo.pl
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

Choroszcz, plac przy kościele, ul. Rynek/11 Listopada - Choroszcz, plac przy kościele, ul. Rynek/11 Listopada (trasa okrężna)

Obwodnica rowerowa po Narwiańskim Parku Narodowym, zgodnie z nazwą, wytyczona jest dookoła tego parku narodowego. Liczy blisko 90 km i prowadzi głównie drogami asfaltowymi i drogami rowerowymi, zataczając pętlę po obu brzegach Narwi, pomiędzy Tykocinem a Surażem. Jej początek znajduje się w centrum Choroszczy, położonej na zachód od Białegostoku. Trasa jest pozbawiona większych wzniesień i dość dobrze oznakowana. Biegnie głównie przez otwarte tereny polami, w kilku miejscach pozwalając na podziwianie krajobrazu doliny Narwi. Z uwagi na swoją długość i liczbę atrakcji wymaga dobrej kondycji, lub podzielenia wyprawy na kilka dni. W miejscowościach na trasie znajdują się dość liczne kwatery agroturystyczne. Największa ich liczba dostępna jest w okolicach Tykocina. Teren, którym wytyczono trasę, jest dość monotonny i równinny, raczej bezleśny. Największe różnice wysokości występują na północ od Łap, a dłuższy zjazd lub wjazd (w zależności od kierunku podróży) czeka rowerzystę na południe od Tykocina. To, co jest największym atutem trasy, to liczne zabytki i miejsca, związane z historią Podlaska. Już na początku szlaku, w Choroszczy, warto zobaczyć dawny klasztor oraz pałacyk Branickich, obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych, jak również zabudowania dawnej fabryki. Zdecydowanie najciekawszym punktem na szlaku jest Tykocin. W tym sławnym, uroczym, kresowym miasteczku znajdują się liczne zabytki sakralne, odbudowany zamek Radziwiłłów oraz cenne zabytki związane z kulturą żydowską. Wielki rynek jest centralnym punktem miejscowości. Warto odwiedzić także położony w południowej części szlaku Suraż, w którym zachowały się pozostałości dawnego, nadrzecznego grodziska. Na szlaku napotkamy więcej ciekawych obiektów architektury wiejskiej, w tym stare chaty, kościółki i kapliczki. Przyrodniczą atrakcją szlaku jest Kurowo, w którym znajdują się ścieżki przyrodnicze w pobliżu siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego. W okolicy szlaku znajduje się wiele ciekawych miejsc, jak choćby sławna kładka Śliwno-Waniewo, zerwany most w Kruszewie, a w okolicach Tykocina - bociania wieś Pentowo oraz kasztel i muzeum w Kiermusach. Warto wydłużyć trasę, odwiedzając te miejsca i lepiej poznając uroki Podlasia.

Przebieg szlaku: Choroszcz, rynek (0,0) - węzeł Tykocin, droga S8 (4,8 km) - Tykocin, rynek (18,6 km) - Kurowo, dyrekcja parku (32,9 km) - Łapy, rynek (52,0 km) - Suraż (62,5 km) - Turośn Dolna (71,5 km) - Choroszcz (87,2 km).