Skip to main content

Przez Bukową na Kamienny i Trzy Kopce - z powrotem przez Jarzębatą do centrum.

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Maciej Łączyński "Rowerem górskim dookoła Wisły", przewodnik
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Dworzec PKP Wisła Uzdrowisko do Ośrodek Start

Rozpoczynamy naszą trasę przy dworcu PKP Wisła Uzdrowisko. Stojąc do niego plecami widzimy przed nami grzbiet Kamiennego, na który mamy zamiar wjechać. Kierujemy się główną drogą w lewo, w kierunku ] mostu na rzece. Za mostem skręcamy w prawo i brukowaną ulicą Bukową zaczynamy podjazd. Po prawej mijamy drewniany budynek pensjonatu Silesia. Nieco wyżej po lewej sanatorium Jubilat. Podjazd robi się łagodniejszy. Po około 200 metrach droga zaczyna wspinać się ostro w górę w lewo, my jednak skręcamy wcześniej w prawo w dół i drogą z płyt betonowych wjeżdżamy pomiędzy domy przysiółka Pinkasów. Za mostkiem na potoku nawierzchnia drogi staje się asfaltowa. Jedziemy nią ponad domy, w kierunku lasu. Czeka nas teraz dość mozolny, ze względu na jego długość, podjazd lasem. Po 800 metrach droga skręca w prawo i idzie króciutki odcinek płasko. Bierzemy głębszy oddech i skręcając wraz z drogą w lewo atakujemy przełęcz. Na lewo dwa domy przysiółka Bukowa. Przed nami droga w dół do lasu prowadzi do wiślańskiego Osiedla Tokarnia. My jedziemy drogą w prawo.


Przez przełęcz drogą na wprost do Osiedla Tokarnia i dalej w dół można zjechać do pięknej ustrońskiej doliny Dobka. Jest to sporadycznie odwiedzana zaciszna dolina. Zjedziemy mniej więcej obok przystanku PKS Dobka Spódzielnia. Stąd warto pojechać jeszcze w górę biegu potoku główną drogą a ż do pętli autobusu. Wracamy z biegiem potoku dnem doliny ulicą Furmańską i za nadleśnictwem skręcamy w lewo pomiędzy domy za znakami zielonego szlaku pieszego. W ten sposób znajdujemy się naprzeciw tartaku i kamieniołomu w Wiśle-Obłaźcu. Znaki zielone doprowadzają nas ścieżką do wiszącej kładki, którą przejeżdżając znajdujemy się w Wiśle.


Po krótkim podjeździe mijamy samotnie stojące gospodarstwo Szymków. Zaraz za nim drogi się rozwidlają. Należy pojechać prosto pod górę najstromszą środkową drogą.


Droga w prawo w dół pozwala zjechać przez las na pola leżące na opadającym w kierunku Wisły ramieniu Kamiennego, a potem asfaltem pomiędzy zespół domów wypoczynkowych i dalej serpentynami ulicy Górnośląskiej do centrum. W czasie zjazdu otwierają się przed nami widoki na dolinę Wisły zamknięte Granicznym grzbietem Czantorii, Soszowa, Stożka i Kiczor.


Pokonujemy ostry, długi podjazd i wydostajemy się pomiędzy pola położone na stokach Kamiennego tuż pod jego niższym wierzchołkiem Cyrhlą (700 m npm). Odpoczywamy w czasie króciutkiego odcinka zjazdu i łukiem w lewo w górę wydostajemy się na grzbiet. Stoją tutaj domy przysiółka Mamrzynka. Złego miejsca zobaczyć można pasmo Orłowej, Stary Gron a ż po Klimczok i Skrzyczne z charakterystyczną wieżą stacji telewizyjnej.


Jedziemy drogą pomiędzy płotami. Przed nami krótki podjazd. Na górce przy granicy lasu rozwidlenie dróg. My jedziemy w lewo pomiędzy domy przysiółka Kamienny.


Droga w prawo prowadzi trawersem przez las i wyprowadza nas nad Osiedle Jarzębatą, gdzie spotykamy znaki żółtego szlaku Wisła - Trzy Kopce. W dół za znakami stromy, lecz atrakcyjny zjazd na Oazę.


Minąwszy zabudowania wjeżdżamy do lasu i pniemy się do góry kamienistą drogą. Po chwili wyjeżdżamy z lasu na polanę w siodle między Kamiennym a Trzema Kopcami. Spotykamy tu znaki żółte szlaku z Wisły na Trzy Kopce i trzymając się ich podjeżdżamy na szczyt Trzech Kopców (810 m npm). Tu otwiera się przed nami panorama groni otaczających doliny Brennej i Szczyrku z górującym nad nimi Skrzycznym.


Mamy teraz dwa warianty powrotu. Pierwszy to zjazd do doliny Gościejowa, drugi to zjazd do centrum przez Jarzębatą.


Wariant 1

Jedziemy dalej za znakami żółtymi prowadzącymi cały czas grzbietem w kierunku przełęczy Salmopolskiej. Mijamy z lewej przysiółek Nowa Łąka. Jest tutaj mały bar. Jedziemy teraz przez przysiółek Kubloszka. Po prawej stronie duża poręba i poniżej głęboka dolina Gościejowa. Jedziemy cały czas grzbietem ok. 1,5 km i dojeżdżamy do leżącego poniżej z prawej strony przysiółka Wyrch Gościejów, mijamy go i przed wjazdem do lasu skręcamy w prawo w dobrze widoczną drogę odchodzącą lekko w dół. Droga ta prowadzi zboczami Smerekowca przez przysiółek Milkowska do doliny Gościejowa. Jest to bardzo atrakcyjny zjazd.


Wariant 2

Wracamy ze szczytu tą samą drogą jak przyjechaliśmy za żółtymi znakami. W siodle poniżej szczytu kierujemy się drogą w lewo za znakami. Po krótkim podjeździe docieramy na szczyt Kamiennego (709 m npm). Stąd zaczynamy dość stromy zjazd lasem i wydostajemy się na pola Osiedla Jarzębata. Tu nawierzchnia staje się asfaltowa i prowadzi nas pomiędzy gospodarstwami w dół. Zbocza Jarzębatej są doskonałym miejscem widokowym na dolinę Wisły i otaczające ją góry - wspaniale prezentuje się pasmo graniczne ze Stożkiem pośrodku.


Jedziemy drogą ciągle w dół, czasem bardzo stromo po asfalcie. Na dole polan nad lasem droga zaczyna prowadzić serpentynami i wprowadza nas pomiędzy domy wypoczynkowe stojące przy ulicy 22 Lipca. Wśród nich bar rozrywkowy Jarzębata. Ulicą tą docieramy do potoku Partecznik i skręcając w lewo w ul. Olimpijską obok Ośrodka Start dojeżdżamy do parku nad Wisłą.