Skip to main content

"Skok w bok"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Oficjalna Gminy Świdnica
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Bystrzyca Dolna - Bystrzyca Górna

Bystrzyca Dolna - Bystrzyca Górna

Wracamy do skrzyżowania z drogą Bystrzyca Dolna - Komorów i skręcamy w prawo w kierunku Bystrzycy Górnej.

Trasa prowadzi drogą asfaltową wzdłuż tzw. "Uskoku Sudeckiego Brzeżnego". Wzgórza po prawej stronie porośnięte są lasem liściastym, po lewej stronie znajduje się natomiast piękna panorama Świdnicy oraz widok na niemal całą Równina Świdnicka zamknięta od płn.-wsch. Masywem Ślęży i Wzgórz Kiełczyńskich. Przy lepszej widoczności zobaczyć można Wzgórza Strzegomskie i Imbramowickie oraz Żarów.

Przecinamy drogę Świdnica - Modliszów i drogą gruntową kierujemy się do Bystrzycy Dolnej. Przy wjeździe do wsi Bystrzyca Dolna znajduje się pałac z drugiej połowy XVI w. z neorenesansowym i pseudobarokowym wystrojem. Pałac jest usytuowany w południowej części wsi na terenie parku ze stawem. Istnienie siedziby pańskiej potwierdzone jest dla Bystrzycy Dolnej już dla roku 1300 (mieszkał tam rycerz Reynscho). Baron Alexander von Reitzenstein, który zamieszkał tam w 1813 r., nakazał w 1830 r. zburzyć dawny zamek wodny otoczony fosą i w latach 1886/87 rozbudować do rozmiarów pałacu leśniczówkę. Ok. 1900 r. dobudowano obszerną werandę z tarasem od strony południowej.

Ze wsi kierujemy się w stronę Burkatowa drogą powiatową. Po ok. 500 m zbliżamy się do koryta Bystrzycy, następnie do zabudowań Burkatowa. Skręcamy w lewo na most i po ok, 200 m dojeżdżamy do pałacu w Burkatowie. Najprawdopodobniej już w średniowieczu wybudowany został tam zamek wodny. Podczas bitwy w 1762 r. doszło do walk o pałac broniony przez oddział Chorwatów. W 1834 r spłonął stary pałac i folwark. Podczas odbudowy pałacu zasypano częściowo otaczające go fosy. Pod Burkatowem odbyła się ostatnia bitwa wojny siedmioletniej.
Na obszarze pomiędzy Burkatowem a Świdnicą znajdowały się umocnienia austriackiego korpusu osłaniającego twierdzę Świdnica przed atakiem wojsk Króla Prus Fryderyka II. Przegrana w dniach 20-21 VIII 1762 roku pod Burkatowem przez Austriaków bitwa zmusiła ich wojska do wycofania się do Kłodzka i rozpoczęło się ostatnie oblężenie twierdzy Świdnica. 9 X 1762 twierdza poddała się i Prusacy zajęli miasto. Był to koniec wojny zwanej siedmioletnią w wyniku, której Austria straciła na zawsze Śląsk na rzecz Prus. W historii Niemiec była to zawsze ważna data i z tej okazji odbywały się specjalne uroczystości rocznicowe. Z terenu pałacu skręcamy w lewo na most i za mostem w prawo.