Skip to main content

Szlak czarny na odcinku: Mrzygłód-Zazdrość

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 10.6 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urząd Miejski w Zawierciu
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Mrzygłód - Zazdrość

Mrzygłód - Poręba - Zazdrość

Odcinek 1 (0 - 5.8 km)
Szlak zaczyna się na szczycie góry przy wjeździe do Mrzygłodu z drogi wojewódzkiej nr 791 prowadzącej z Zawiercia- Marciszów do Mrzygłodu. Przecina centrum Mrzygłodu z licznymi sklepikami i kioskami a następnie prowadzi do kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny Mrzygłodzkiej. Stojąc na wprost kościoła po lewej stronie szlak biegnie w dół drogą asfaltową po terenie zabudowanym. Ok. 500 m. od kościoła na malutkim skwerku po prawej stronie możemy zobaczyć starą, metalową studnię. Ok. 200 m. od niej szlak skręca w lewo w drogę gruntową. Na skrzyżowaniu tejże drogi z drogą asfaltową po prawej stronie znajduje się krzyż i kolejna stara studnia. Po tej samej stronie obok krzyża znajduje się przystanek autobusowy. Po ok. 300 m. droga gruntowa przechodzi w drogę z płyt betonowych i po ok. 100 m. ponownie zaczyna się droga gruntowa. Z tego miejsca można podziwiać panoramę okolic Mrzygłodu. Jest to wzniesienie Halowa Górka. Ok. 300 m. dalej po prawej stronie istnieje malowniczy staw z kawałkiem plaży (jest to pozostałość po wyrobisku kopalnianym- glinianym) a obok ruiny cegielni. Ok. 100 m. od cegielni jest strumyk, a 100 m. dalej szlak wiedzie przez Las Mrzygłodzki. Jest to las mieszany. Droga jest uczęszczana, można jechać rowerem jak i samochodem. W lesie można zobaczyć bujną roślinność- paproć zwyczajna, borówki, jagody, jeżyny. W lesie szlak wiedzie drogą utwardzoną. Wyjeżdżając z lasu droga ta przechodzi w drogę asfaltową. Po lewej stronie mamy drogę prowadzącą do wysypiska śmieci. Szlak natomiast prowadzi prosto. Przy drodze po prawej stronie są krzaki głogu, czarnego bzu i tarniny, a obok mały lasek brzozowy, a ławką na której można odpocząć. Po prawej stronie pola i łąki uprawne. Drogą tą dojeżdżamy do terenów zabudowanych Poręby.

Odcinek 2 (5.8 - 7.75 km)
Jedziemy prosto przez teren zabudowany ok. 500 m. a następnie skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo przy budynkach zakładu TRAFO. Jest to odcinek dość trudny (oznaczony !) ze względu na fakt, że droga ta biegnie strono z górki i występują szybko po sobie następujące ostre zakręty. Następnie jadąc tą drogą mijamy Będziński Zakład Elektroenergetyczny S.A. Terenowy Zakład Dystrybucji Energii Elektrycznej Zawiercie Punkt Obsługi Klientów w Porębie i dojeżdżamy do drogi krajowej nr 78 w Porębie. Szlak skręca w prawo. Po drodze mijamy po lewej stronie przystanek autobusowy a za nim Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu Przychodnia Rejonowa Specjalistyczna Nr 2 Poręba. Ok. 25 m. od przychodni po prawej stronie znajduje się Straż Pożarna i stacja paliw. Na tym odcinku są liczne sklepy: spożywcze, warzywne, monopolowe, konfekcyjne oraz kioski. Po ok. 250 m. szlak skręca w lewo z drogi krajowej na drogę asfaltową. Zaraz za zakrętem po lewej stronie znajduje się budynek poczty a po prawej stronie apteka. W tym samym budynku co poczta znajduje się Komisariat Policji a obok niego w sąsiednim budynku kolejna apteka. Na uwagę zasługuje napis „PORĘBA” znajdujący się na skwerku na wprost apteki. Za skwerkiem znajduje się sklep spożywczy a ok. 100 m. dalej krzyż na murowanym postumencie. Na tym odcinku przeważa zabudowa blokowa. Jadąc dalej przejeżdżamy przez tory kolejowe prowadzące do zakładu „FUM” Poręba. W dali po lewej stronie widoczne są zabudowania zakładowe. Szlak biegnie prosto do ogródków działkowych. Za ogródkami po prawej stronie w starym budynku sklepu znajduje się Świetlica Państwowych Ogródków Działkowych. Zaraz za nią zaczyna się las.

Odcinek 3 (7.75 - 10.6 km)
Odcinek leśny otwiera po prawej stronie tablica informacyjna dla turystów. Drogą asfaltową prowadzącą przez Turkową Górę jedziemy ok. 250 m. i docieramy do Leśniczówki w Porębie. W sąsiedztwie leśniczówki po tej samej stronie co jej budynki znajduje się ogrodzony Zbiornik Wody i Strefa Ochrony Sanitarnej. Ok. 60 m. dalej po lewej stronie znajduje się drewniana wieża obserwacyjna, która sięga powyżej korony drzew. Po ok.150 m. od wieży skręcamy w prawo gdzie po paru metrach droga asfaltowa przechodzi w utwardzoną a dalej w trakt leśny. Jest to droga pożarowa. Po obu jej stronach występują ogromne drzewa głównie graby. Są to tereny bagniste dlatego też poszycie leśne i ściółka mają nieprzyjemny ciemny bądź czarny kolor. Niesamowitą atmosferę tego miejsca uzupełniają obnażone korzenie drzew, krzyki ptactwa wodnego i szumiące trzciny. Droga jest kamienista a w niektórych miejscach piaszczysta. Można słyszeć strzały myśliwych. Szlak czarny cały czas biegnie tą drogą, aż do miejsca połączenia się z zielonym szlakiem biegnącym Ciągowską Drogą.