Skip to main content

szlak rowerowy czerwony

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie Szlak czerwony  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 15.8 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Gmina Olsztynek
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Olsztynek - Makruty

Olsztynek - Jagiełek - Witulty - Zezuty - Gębiny - Makruty

0,0 km Olsztynek Początek szlaku w Olsztynku na ul. Leśnej, przy skrzyżowaniu z ul. Mrongowiusza, stanowiącą drogę wylotową na Olsztyn. Ulica Leśna biegnie na północ. Po lewej stronie, za rzeczką Jemiołówką rozciągają się tereny przepięknego Muzeum Budownictwa Ludowego. W sezonie letnim na jego terenie odbywa się wiele ciekawych imprez folklorystycznych. Wraz z zabudowaniami miasta kończy się asfalt, a ul. Leśna przechodzi w gruntową drogę prowadzącą do leśniczówki Jagiełek. Odcinki lasu przeplatają się z terenami zabudowanymi. Przy skrzyżowaniu gruntowych dróg leśnych , przed leśniczówką Jagiełek, po lewej stronie znajduje się cmentarz wojenny z 1914 roku. Natomiast po prawej stoi pomnik z 1914 roku. Stąd odchodzi szlak czarny, stanowiący alternatywny wariant dojazdu do Makrut. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto, dalej drogą gruntową. 
2,8 km Leśniczówka Jagiełek Około 300 m. za leśniczówką docieramy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo, na północ. Asfaltową drogą Olsztynek - Łukta jedziemy przez las sosnowy w kierunku Maniek. Na skraju śródleśnej polany skręcamy w prawo, w drogę gruntową prowadzącą do wsi Witulty. Cały czas jedziemy przez las sosnowy. Tuż przed Witultami koniec lasu. 
7,8 Witulty Jest to wieś położona malowniczo na skraju dużej śródleśnej polany. Zachowało się tu kilka ceglanych budynków z pocz. XX w. Przejeżdżamy przez most na niewielkiej strudze. Skręcamy w lewo, stąd pod górę i przy zabudowaniach na końcu wsi w prawo. Gruntowa droga biegnąca skrajem lasu doprowadza nas do wsi Zezuty. 
9,7 Zezuty Zachowało się tutaj kilka ceglanych budynków z pocz. XX w. Zataczamy łuk w lewo. Cały czas skrajem lasu docieramy do wsi Gębiny. Droga gruntowa - piaszczysta. 
11,5 Gębiny Przy zrujnowanej zagrodzie skręcamy w prawo i jedziemy skrajem lasu. Po około 600 m. jedziemy przez las drogą o nawierzchni gruntowej. Po kolejnych 500 m. na skrzyżowaniu dróg leśnych w lewo , jeszcze 600 m. i w prawo, przy młodniku. Jedziemy niewielką, trawiasta drogą przez około 700 m, później wzdłuż jaru. Dojeżdżamy do drogi żwirowej , w którą skręcamy, na lewo. Zjazd w dół , na dno jaru wykorzystywanego przez niewielką strugę. Osiągamy brzeg jeziora Sarąg. Dalej wzdłuż brzegu. Jezioro leży na szlaku rzeki Pasłęki i wraz z nią podlega ochronie rezerwatowej. Znajduje się tutaj, powołany w 1958 roku rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce". Celem jego istnienia jest ochrona bobrów. Granice rezerwatu przebiegają wzdłuż rzeki, od jej źródeł do ujścia, obejmując również wszystkie jeziora na jej szlaku oraz 7 wysp na jeziorze Isąg. 
15,8 Makruty Na skrzyżowaniu połączenie ze szlakiem czarnym, prowadzącym przez Tomaszyn do leśniczówki Jagiełek i dalej do Olsztynka.