Skip to main content

Szlak rowerowy Gminy Olkusz

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 33 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona internetowa Wrota Małopolski
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Olkusz, Rynek - Olkusz (Rynek pod PTTK)

Olkusz, Rynek - Mazaniec - Bukowno Starczynów - Bukowno - leśniczówka "Wapiennik" - Kasprzyki - Witeradów - Olkusz (Rynek pod PTTK)

0,0 km - Olkusz, Rynek. Poczatek szlaku - pod budynkiem PTTK przy węźle szlaków pieszych niebieskiego i żółtego. [drogowskazy, docelowo mapa]. Stąd - dla uniknięcia znakowania wokół Rynku [ruch okrężny] - pierwszy znak u wylotu ul. Żuradzkiej na kasztanowcu widoczny spod budynku PTTK. Dalej wspólnie ze znakami szlaku pieszego żółtego przejazd ul. Żuradzką - na wprost przez skrzyżowanie z ul. Szpitalną [uwaga! m-ce niebezpieczne], następnie przez strzeżony przejazd kolejowy. Mijamy po lewej ośrodek sportowy MOSiR i kąpielisko Czarna Góra. Na rondzie - skrzyżowaniu z ul. Parkową [uwaga na pierwszeństwo przejazdu] lekkim łukiem w prawo, w ul. Mazaniec [0,8 km]. Po ok. 400 m, na wysokości domu o numerze 21 [ul.Mazaniec] skręt w las za szlakiem żółtym. Uwagi: na wsp. ulicach umiarkowany ruch lokalny, w tym także wozów ciężkich i autobusów; odcinek wymagający zachowania należytej uwagi.

1,1 km - ul. Mazaniec, skręt w las. Gruntowa, lecz o twardym podłożu leśna, zamknięta dla ruchu kołowego droga prowadzi sosnowym borem ku płn.-zach., dalej łukiem ku płd. wykręcającym ponownie na płn.-zach.. Po 2,2 km od ul. Mazaniec - droga zmienia kierunek na zach. z lekkim odchyleniem na płd. Początkowe ok. 200 m jazdę utrudnia tłuczeń, dalej droga ponownie staje się wygodna, o gruntowej, twardej nawierzchni.
Nie zmieniając kierunku i nadal wspólnie ze znakami żółtymi szlak doprowadza do pierwszych zabudowań Bukowna - Starczynowa. Jedziemy całkowicie boczną ul. Sosnową [praktycznie brak ruchu kołowego; asfalt) przecinając na wprost obszerne, gwiaździste skrzyżowanie z podobnymi bocznymi ulicami. Nie dojeżdżając do widocznego przejazdu kolejowego skręcamy w lewo [uwaga! wjazd na drogę główną; umiarkowany ruch kołowy) tj. w ul. Młyńską, która prowadzi wzdłuż kanału kopalnianego. Po ok. 0,5 km osiągamy skrzyżowanie z ul. Długą tj. szosą Bukowno - Olkusz, skręcając w prawo, za drogą główną, tj. z pierwszeństwem przejazdu. Jedziemy prosto szeroką ul. 1-go Maja mijając po lewej ul. Spacerową, hotel i wejście na teren obiektów sportowych. Ok. 100 m dalej - szlak kieruje w następną przecznicę, tj. w odchodzącą po lewej ul. ks. Zelka. Po niespełna 0,5 km dojeżdżamy do wejścia na basen kąpielowy.

8,3 km - Bukowno, basen [obok wejścia, przy parkingu na słupie elektr.- 2 drogowskazy). Nie zmieniając kierunku szlak prowadzi dalej ul. ks. Zelka, a od ul. H.Sawickiej także wspólnie ze szlakiem niebieskim. Jednak wnet oba szlaki piesze skręcają w prawo ul. Pocztową, do stacji PKP. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Mostową [uwaga! wjazd na drogę główna; ruch lokalny o umiarkowaym natężeniu]. Nie zmieniąjąc kierunku ul. Mostową, tj. szosą do Trzebini-Sierszy wjeżdżamy w las. Mijamy po prawej drewnianą kaplicę i wnet przejeżdżamy most na Sztole. Szosa skręca na płd., po ok. 400 m na wsch. Po prawej tereny piaskarni, po lewej las. Minąwszy kolejny zakręt szosy w prawo wjeżdżamy praktycznie w las. Po ok. l km jazdy, przy porębie skręcamy z szosy w lewo [11,3 km], w las. Wygodna szutrówka [droga publiczna, otwarta dla ruchu] prowadzi w kier. płd.wsch. Mijamy zabudowania leśniczówki Wapiennik [12,3 km] jadąc dalej wsp. drogą wśród sosnowych borów. Po ok. 1,5 km droga skręca w prawo, następnie po 0,4 km w lewo na wsch., by po dalszych 0,8 km powrócić do pierwotnego kierunku na płd.-wsch. na dystansie ok. 1 km. Jedziemy ponad doliną Sztoły, jej lewą orograf. stroną. Po zakręcie w lewo osiągamy szeroką Drogę Niesułkowską, za którą w prawo, dalej na płd.-wsch. przez ok. 1 km do skrzyżowania z drogą Żurada - Płoki 17,1 km; [projektowany szlak łącznikowy do projektowanego szlaku rowerowego gminy Trzebinia]. Nie zmieniając kierunku przecinamy skrzyżowanie podążając nadal na płd.-wsch. leśną nieco piaszczystą drogą ok. 1,7 k, aż do asfaltu w osiedlu Kasprzyki. Mijamy leśniczówkę dojeżdżając do drogi państwowej 782 Olkusz - Trzebinia.

19,2 km - Kasprzyki - szosa 782. Skosem w lewo przecinamy szosę 782 [uwaga! miejsce niebezpieczne] wjeżdżając na polną, dobrze przejezdną drogę, która prowadzi lekko pod górkę, w las, ogólnie w kierunku wsch. Po 2,5 km przecinamy szosę Olkusz Gorenice-Krzeszowice, a po dalszym 1 km skrzyżowanie kilku leśnych dróg na granicy lasu. Tu skręcamy w lewo, na płn. Drogą początkowo szutrową, dalej asfalt wprowadza w zabudowania Osieka. W połowie wsi, na wysokości kościoła skręt w lewo, droga polną, częściowo piaszczystą (ok. 200 m odcinek trudno przejezdny], nieco pod górę. Minąwszy szkołę w Witeradowie osiągamy wsp. uprzednio szosę Olkusz - Gorenice.

27,1 km Witeradów, szosa. Skręcamy w prawo na szosę, którą jedziemy na płn., przez wieś ok. l,7 km. Na granicy Olkusza, przy targowisku zjeżdżamy skośnie w prawo, drogą leśną, która doprowadza do kanału Witeradówki. Za mostkiem spotykamy znaki czerwonego szlaku rowerowego Częstochowa - Kraków. Jedziemy wzdłuż Witeradówki, drogą leśną, w kierunku bloków osiedla Pakuska wspólnie ze wsp. szlakiem czerwonym. Na granicy zabudowy ponownie przejeżdżamy na drugi brzeg Witeradówki i ścieźką przez "łąkę" dojeźdżamy do ul. Legionów Polskich, którą przecinamy wjeźdźając na szeroki podwójny, przedzielony pasem zieleni chódnik między blokami. Za schroniskiem PTSM "Jura" skręcamy w lewo, w ślepo tu kończącą się ul. kpt. Hardego, którą wnet opuszczamy skręcając w prawo w ruchliwą ul. Biema. Uwaga I odcinek ok. 100 m niebezpiecznego przejuzdu ul. Biema, oraz na wprost przez skrzyżowanie z al. 1000-lecia Wjeżdżamy na boczną ul. Skłodowskiej, która doprowadza do skweru i estakady nad torami kolejowymi. Za estakadą w prawo ul. Na Skarpie, dalej w lewo ul. Łukasińskiego. Obok starego cmentarza przecinamy ul. Kazimierza Wlk. [przejazd na wprost - uwaga! duży ruch]. Tu przy murze cmentarnym, drogowskazy obu szlaków rowerowych oraz dojazdowy do dworca PKP. Jedziemy za główną drogą - ul. Francesco Nullo w lewo. Na skrzyżowaniu z ul. Skalską odejście szlaku rowerowego czerwonego. Po przecięciu ul. Kościuszki [skrzyżowanie niebezpieczne - b. duży ruch] - wjeżdżamy na zamkniętą dla ruchu ul. Augustiańską, która doprowadza do Rynku, pod PTTK [32,5 km - koniec szlaku].