Skip to main content

szlak rowerowy

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie Szlak żółty  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 21.3 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Gmina Olsztynek
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Olsztynek - Królikowo

Olsztynek - Królikowo - Drwęck - Pacółtówko - Lichtajny - Królikowo

0,0 km Olsztynek Startujemy w Olsztynku przy stadionie, za skrzyżowaniem z drogą Warszawa - Gdańsk. Jedziemy ul. 22 Lipca, który stanowi także zielony „Grunwaldzki" szlak pieszy. Przez park, obok siedziby Nadleśnictwa, na skraju parku groby żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Koniec asfaltu. Polna droga wiedzie przy ogrodzeniu przez około 300 m. Z lewej widoczne zarastające pozostałości po mauzoleum Hindenburga. Ponownie wjeżdżamy w park. Z prawej symboliczna zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w latach 1914 - 1918. Pamiątkowa tablica w języku polskim, niemieckim i rosyjskim. W parku asfalt, po 150 m skręcamy w lewo. Najpierw alejką świerkową, a później drogą gruntową przez pola i łąki docieramy do miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz jeniecki Stalag I B Hohenstein. Obecnie znajdują się tu symboliczne druty kolczaste i pomnik. Tablice informacyjne w językach: polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim. Droga dojazdowa do obozu jest utwardzona. Wyjeżdżamy na asfalt, którym docieramy do Królikowa. 
2,8 km Królikowo Drogą asfaltowa jedziemy przez wieś, później przez pola na odcinku 1,7 km. Droga obsadzona jest starymi drzewami. Skręcamy w prawo na gruntową drogę. Po około 900 m wjeżdżamy w las sosnowy. Po następnym 1,3 km zielony szlak pieszy skręca w lewo. My jedziemy prosto, po 200 m docieramy do asfaltu. Tu skręcamy w prawo, w kierunku Drwęcka. Po około 1,4 km docieramy do wsi. 
8,3 km Drwęck Znajduje się tutaj wiele zabudowań ceglanych z pocz. XX w. Oraz dwa niewielkie cmentarze ewangelickie. Przez Drwęck jedziemy droga brukową, która kontynuuje się na zjeździe do Czarciego Jaru. Droga przecina wypełnione wodą rowy przeciwczołgowe z okresu II wojny światowej. Nieopodal , w lewo, w lesie odnowiony cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Za rowami podjazd, a potem zjazd do mostku w Czarcim Jarze. W swoim górnym biegu rzeka Drwęca, mająca nieopodal źródliska, płynie przez Czarci Jar. Obszar ten objęty jest ochroną rezerwatową od 1961. Niedaleko w prawo ośrodek zarybieniowy „Czarci Jar" z łowiskiem i smażalnią ryb oraz gospodarstwo agroturystyczne. Przejeżdżamy przez most, po czym ostry podjazd do góry piaszczysta drogą przez około 200 m. 
9,8 km Pacółtówko Skręcamy na południe i jedziemy drogą polną obsadzona klonami przez ponad 1,5 km. Z lewej widoczny las w dolinie Drwęcy. Później wjeżdżamy w las, tu 700 m odcinek bruku, a dalej przez 1 km droga utwardzoną. Z lewej pola, pojedyncze zabudowania. Docieramy do nasypu dawnej linii kolejowej Olsztynek - Ostróda (rozebranej przez Rosjan w 1945 r.). Nieopodal budynki leśniczówki oraz dawnej stacji kolejowej Mielno 13,8 km Leśniczówka Mielno W tym miejscu ponownie napotykamy pieszy zielony szlak „Grunwaldzki". Skręcamy w lewo, na północny wschód. Dawnym nasypem (droga utwardzona) przez około 1 km do lasu. Na skraju lasu opuszczamy nasyp i zjeżdżamy w lewo, nad brzeg jeziora Wielki Omin. Nad jeziorem pomost i zachowany bunkier. Po 600 m powracamy na nasyp. W pobliżu kamienno - ceglany wiadukt. Dalej nasypem przez las sosnowy. Po około 1,5 km szlak zielony odchodzi na lewo. Dalej udajemy się prosto i po 1 km wyjeżdżamy z lasu. Nieco pod górę wykopem. Przed wsią Lichtajny opuszczamy nasyp starego torowiska i skręcamy w lewo, na żwirową drogę do wsi. 
18,8 km Lichtajny W centrum wsi wjeżdżamy na zniszczony asfalt, po 500 m asfalt skręca łukiem w lewo, a my jedziemy prosto drogą piaszczysto-żwirowa. Droga wiedzie przez pola do Królikowa, rozległe widoki na okolicę. Przed wsią powracamy na asfalt dochodzący z lewej. Tu zamykamy pętlę trasy. 
21,3 km Królikowo Powrót do Olsztynka wraz ze Szlakiem Grunwaldzkim (2,8 km) lub na wprost, asfaltowa droga (2 km).