Skip to main content

Szlak żółty na odcinku: Udórz - Żarnowiec

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 8.5 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urząd Miejski w Zawierciu
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Udórz - Żarnowiec

Udórz - Żarnowiec

Odcinek 1 (0-2,25 km)
Szlak rozpoczyna się w Udorzu, na skrzyżowaniu. Godne zwiedzenia są pozostałości dużego zespołu dworskiego oraz fragmenty murów zamku. Szlak od skrzyżowania biegnie prosto, drogą asfaltową. Niedaleko, bo zaledwie 1,25 km znajduje się stadnina „Udórz”. Droga asfaltowa prowadzi wzdłuż pól. 250 m dalej należy skręcić w lewo. Dalej jedziemy drogą asfaltową, mijając zabudowania gospodarcze i pola. Po przejechaniu 1,25 km trzeba skręcić w lewo. Na odcinku 850 m widoczne są pojedyncze budynki, bagna oraz łąki. Następnie dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie szlak prowadzi prosto do lasu.

Odcinek 2 (2,25-4 km)
Odcinek leśny prowadzi przez 1,75 km. Początek i koniec lasu wyznaczają metalowe szlabany. Odcinek krótki. Miejscami droga lekko piaszczysta z wystającymi korzeniami drzew, na które trzeba uważać. Z lasu wyjeżdżamy na 40 metrową drogę kamienistą otoczoną polami, prowadzącą do drogi głównej na Wole Libertowską. Na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo na drogę asfaltową prowadzącą do Żarnowca. Na przeciwko ścieżki znajduje się dom-galeria A. Toborowicza , ludowego rzeźbiarza tworzącego w drewnie.

Odcinek 3 (4-8,5 km)
Odcinek trzeci prowadzi cały czas drogą główną w kierunku Żarnowca. Po drodze mijamy liczne pola i łąki. 55 m dalej należy skręcić w lewo. Przejeżdża się przez rzekę „Pilica”. 65 m dalej na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. Na odcinku 2,05 km po prawej stronie mijamy liczne zabudowania, a po lewej stronie tereny podmokłe i bagienne z kilkoma budynkami. Następnie dojeżdżając do kolejnego skrzyżowania skręcamy w prawo. Na odcinku 1,35 km mijamy tereny łąk i pól i dojeżdżamy do centrum Żarnowca, gdzie na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. W mieście dominuje małomiasteczkowa, drewniana zabudowa z okresu XIX-XX wieku. Ok. 10 m od skrzyżowania znajduje się szkoła hodowli koni, przy której szlak czarny dobiega końca.