Skip to main content

Top Biking Trail 1: Salty & Sweet

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 630 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Trasy w Czarnogórze
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

trasa okrężna

Trasa okrężna

Od Herceg Novi do austro-węgierskiego Machu Picchu, przez labirynt ścieżek, po których przechadzali się europejscy arystokraci, i wzdłuż starych dróg karawanowych do sekretnych punktów widokowych nad kanionami, które nas nie oczekują, łaskocząc szczyty na epickich podjazdach i spadając w dół na niekończących się zjazdach, pędząc do podziemnych rzek i uciekając przed jeziornymi diabłami, wędrując od najwyżej położonego miasta na Bałkanach do najwyższego mauzoleum na świecie, od czarnogórskiego Tybetu do czarnogórskiej Atlantydy, poszukiwanie na wzór Sherlocka Holmesa litery M ukrytej w 25 zwariowanych serpentynach, które wpadają do najbardziej na południe wysuniętego fiordu Europy, a wszystko to przy jedzeniu mięsa suszonego w wirze strumieni powietrza z gór i morza oraz smakowaniu bez końca i bez miary zieleni, nieba i błękitu - na tej trasie dotkniemy autentycznej Czarnogóry, poznamy lepiej jej istotę i duszę.

Pokonanie Trasy TT1 (jak i pozostałych Tras Top Trail) nie jest łatwe. Aby ją pokonać, trzeba mieć dobrą, ale nie najwyższą kondycję - o wiele ważniejsze będzie pozytywne podejście, determinacja i dobre planowanie, tak aby zawsze starczyło nam czasu na trudniejsze odcinki. Poza tym tereny, przez które będziemy przejeżdżać, nie przestaną nas zachwycać i inspirować, a ostateczna nagroda - poezja podróżowania po egzotycznych terenach i szczęście zobaczenia jednych z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze - będzie nieporównywalnie większa niż ilość poświęconego na to potu. Każdy prawdziwy miłośnik przyrody wie, że to świetna okazja.
Przed wyruszeniem w drogę warto o tym wiedzieć:

Trasę można pokonać z obiążonym rowerem (sprzęt biwakowy itp.), ale ze względu na niektóre trudniejsze odcinki zalecamy, aby ciężar był jak najmniejszy - przy dobrym planowaniu zawsze można przenocować pod dachem, a ponadto zapasy jedzenia i wody nie muszą być większe niż na pół dnia. Woda dostępna we wszystkich źródłach na trasie jest dobra do picia.

Ze względu na oddalenie wielu odcinków zaleca się jazdę w grupie, a jako minimum wyposażenia należy zawsze mieć ze sobą mapę i kompas (a jeszcze lepiej urządzenie GPS), telefon komórkowy, latarkę, podstawowe narzędzia rowerowe i zapasową oponę.

Trasa Top Trail 1 jest w pełni oznakowana drogowskazami, ale gorąco polecamy pobranie z tej strony danych GPS (śladów i punktów orientacyjnych), które dodatkowo ułatwią nawigację na trasie i uczynią ją bezpieczniejszą. Na górskich i leśnych drogach odległość między skrzyżowaniami wynosi czasem tylko kilkadziesiąt metrów i w takich przypadkach na trasie liczącej ponad 600 km nie da się wystarczająco dokładnie podać odległości od startu: gdybyśmy tylko inaczej pokonywali zakręty, nasz prędkościomierz na końcu może pokazać kilka kilometrów różnicy w stosunku do wartości podanych w tym tekście. Dlatego wartości te należy traktować wyłącznie jako orientacyjne, a do dokładnej i łatwej nawigacji na trasie najlepszym rozwiązaniem jest oferowany przez nas zapis śladu GPS.

Bezpieczeństwo: jeśli pogoda jest dobra, jeśli czujemy się dobrze i wiemy, gdzie jesteśmy, jesteśmy na tej trasie bezpieczni. Nie należy obawiać się dzikich zwierząt, a ludzie, których spotkamy, będą więcej niż życzliwi i chętni do pomocy. W katunach (letnich osadach pasterskich) i wioskach możemy liczyć na niekończącą się gościnność. Na trasie przejedziemy też kilka odcinków (Herceg Novi, Boka Kotorska), na których ruch może być duży (zwłaszcza w sezonie turystycznym), dlatego należy jechać ostrożnie.

Pobierz folder z pełnym opisem trasy (w języku angielskim)

 

Zdjęcia z trasy Top Biking Trail 1: Salty & Sweet