Skip to main content

Top Biking Trail 2: North discoveries

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 390 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Trasa TT 02
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

Trasa okrężna

Od odległych, bezludnych granic po wyrafinowane wieczorne promenady. Zejścia do piwnic Czarnogóry i epickie wspinaczki w chmury, po najwyżej położonych drogach Czarnogóry. Mosty, które kontemplują i mosty, które uwalniają od ludzkiego doświadczenia. Zbieranie etno wiosek. Przejażdżka w koronie Durmitoru. Przejażdżka w koronie góry Bjelasica. Czarnogórskie klasztory, rosyjskie mniszki. Wizyta w tradycyjnym centrum handlowym. Delektowanie się kafilozą (kawa i loza (czarnogórska brandy)). Od kanionu do kanionu, od widoku do widoku, dzień po dniu - aby zamknąć nasze otwarte kręgi...

Pokonanie Trasy TT2 (jak i innych tras Top Trail) nie jest łatwe. Do jej pokonania potrzebna jest jednak dobra, ale nie najwyższa sprawność fizyczna - o wiele ważniejsze będzie pozytywne podejście, determinacja i dobre planowanie, tak aby zawsze starczyło nam czasu na trudniejsze odcinki. Tereny, przez które będziemy przejeżdżać, nie przestaną nas zachwycać i inspirować, a ostateczna nagroda - poezja podróżowania po egzotycznych terenach i szczęście zobaczenia jednych z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze - będzie nieporównywalnie większa niż ilość wylanego potu. Każdy prawdziwy miłośnik przyrody wie, że to świetna okazja.
Przed wyruszeniem w drogę warto wiedzieć:

Trasę można pokonać z ekwipunkiem (sprzęt biwakowy itp.), ale ze względu na niektóre trudniejsze odcinki zalecamy jak najmniejsze obciążenie. Przy dobrym planowaniu zawsze można spędzić noc pod dachem, a zapasy jedzenia i wody nie muszą być większe niż na pół dnia. Woda dostępna we wszystkich źródłach na trasie jest dobra do picia.

Ze względu na oddalenie niektórych odcinków zaleca się jazdę w grupie, a jako minimum wyposażenia należy zawsze mieć ze sobą mapę i kompas (a jeszcze lepiej urządzenie GPS), telefon komórkowy, latarkę, podstawowe narzędzia rowerowe i zapasową oponę.

Trasa Top Trail 2 jest w pełni oznakowana drogowskazami, ale gorąco zachęcamy do pobrania z naszej strony internetowej danych GPS (śladów i punktów orientacyjnych), które ułatwią nawigację na trasie i uczynią ją bezpieczniejszą. Na górskich i leśnych drogach odległość między skrzyżowaniami wynosi czasem tylko kilkadziesiąt metrów, dlatego w takich przypadkach na 400-kilometrowej trasie nie da się wystarczająco dokładnie podać odległości od startu: jeśli tylko pokonamy zakręty w inny sposób, nasz prędkościomierz na końcu może pokazać kilka kilometrów różnicy w stosunku do wartości podanych w tym tekście. Dlatego wartości te należy traktować wyłącznie orientacyjnie, a do dokładnej i łatwej nawigacji na trasie najlepszym rozwiązaniem jest oferowany zapis śladu GPS.

Bezpieczeństwo: jeśli pogoda jest dobra, jeśli czujemy się dobrze i wiemy, gdzie jesteśmy, jesteśmy bezpieczni na tej trasie. Nie należy obawiać się dzikich zwierząt, a ludzie, których spotkamy, będą więcej niż życzliwi i chętni do pomocy. W katunach (letnich osadach pasterskich) i wioskach możemy liczyć na niekończącą się gościnność. Na trasie przejedziemy też kilka odcinków, na których ruch może być duży, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego (Žabljak - Đurđevića Tara - Kosanica, Bijelo Polje - Ribarevine, Kolašin - Crkvine), dlatego należy jechać ostrożnie tymi drogami.

Ruszajmy więc - przed nami długa droga!

Pobierz folder z pełnym opisem trasy (w języku angielskim)

 

 

 

 

Zdjęcia z trasy Top Biking Trail 2: North discoveries