Skip to main content

Top Biking Trail 3: EASTERN ENCHANTMENT (wschodnie oczarowanie)

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 305 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
stronie wschodnie oczarowanie
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

trasa okrężna

Mojkovac i góra Bjelasica, od południowego zachodu z górą Komovi, od południa z doliną Plav, jeziorem Plavsko, Krs Bogicevice, jeziorem Hridsko i granicą albańską, od wschodu i północnego wschodu z górą Mt. Komovi, na południu - doliną Plav, jeziorem Plavsko, Krs Bogicevice, jeziorem Hridsko i granicą z Albanią, na wschodzie i północnym wschodzie - górą Hajla, granicą z Kosowem i małym miasteczkiem Rozaje, a na północy - Berane.

Trzystukilometrowa trasa rowerowa "Top Trail 3" przybliży ciekawskim, spragnionym odkryć podróżnikom na dwóch kółkach krajobrazy wschodniej Czarnogóry, graniczącej od północnego zachodu z Mojkovacem i górą Bjelasica, od południowego zachodu z górą Komovi, od południa z doliną Plav, jeziorem Plavsko, Krs Bogicevice, jeziorem Hridsko i granicą albańską, od wschodu i północnego wschodu z górą Mt. Komovi, na południu - doliną Plav, jeziorem Plavsko, Krs Bogicevice, jeziorem Hridsko i granicą z Albanią, na wschodzie i północnym wschodzie - górą Hajla, granicą z Kosowem i małym miasteczkiem Rozaje, a na północy - Berane.

Jest to miejsce, gdzie wyżyny i dalekie widoki przeplatają się z tajemniczymi lasami i dolinami, a krajobrazy zmieniają się, są różne, jakby dzieliły je setki kilometrów. Od samotności gór do oswojonych, zamieszkałych terenów, od rozległych zielonych przestrzeni do głębokiego błękitu rzek i jezior, od skał i klifów do łąk - to wszystko znajduje się w menu tej wielkiej uczty, która nikogo nie pozostawi obojętnym ani spragnionym długotrwałych wspomnień.

Podróż przez TT3 nie jest łatwa. Aby ją pokonać, trzeba mieć dobrą kondycję, ale nie najwyższą - o wiele ważniejsze jest pozytywne podejście, silna wola i dobre planowanie (aby zawsze zostawić sobie wystarczająco dużo czasu na trudniejsze fragmenty trasy). Poza tym krajobrazy, przez które będziemy przejeżdżać, nigdy nie przestają nas ekscytować i inspirować, a nagroda końcowa - poezja jazdy przez egzotyczne krajobrazy i szczęście zobaczenia jednych z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze - będzie nieporównywalnie większa niż włożony wysiłek. Każdy prawdziwy miłośnik przyrody wie, że to dobra okazja.

Przed wyruszeniem w drogę warto wiedzieć...

Trasę można pokonać z bagażem na rowerze (sprzęt biwakowy itp.), ale ze względu na trudniejsze odcinki zalecamy, aby ciężar był jak najmniejszy: przy dobrym planowaniu zawsze można przenocować pod dachem, a zapasy żywności i wody nie muszą być większe niż pół dnia. Woda ze wszystkich studni na trasie jest zdatna do picia.

Ze względu na oddalenie wielu odcinków zaleca się podróżowanie w grupie i posiadanie mapy i kompasu (a jeszcze lepiej urządzenia GPS), telefonu komórkowego, latarki, podstawowych narzędzi rowerowych oraz zapasowej opony jako minimalnego wyposażenia.

Trasa Top Trail 3 jest oznaczona drogowskazami na całej długości, a na naszej stronie internetowej można znaleźć dane GPS (zapisy śladów i waypointów), które jeszcze bardziej ułatwią nawigację po trasie i uczynią ją bezpieczniejszą.

Bezpieczeństwo: pod warunkiem, że pogoda jest dobra, czujemy się dobrze i wiemy, gdzie jesteśmy, na tej trasie jesteśmy bezpieczni. Nie ma dzikich zwierząt, o które trzeba się martwić, a ludzie, których spotkamy, będą życzliwi i bardzo pomocni. W domkach letniskowych pasterzy bydła ("katunów") możemy liczyć na hojną gościnność.

Pobierz folder z pełnym opisem trasy (w języku angielskim)

 

Zdjęcia z trasy Top Biking Trail 3: EASTERN ENCHANTMENT (wschodnie oczarowanie)