Skip to main content

Top Biking Trail 4: ENDLESS LANDSCAPES

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 416 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Trasy w Czarnogórze
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

trasa okrężna

Trasa okrężna, rozpocząć można w wielu miejscach.

Turystom proponowany jest podział trasy na kilka etapów.

Od starej stolicy królewskiej wyrosłej w morzu kamienia do Atlantydy zatopionej w morzu trawy. Kurs semoljologii (Chcesz ukończyć tę naukę? Patrz niżej...) według harmonogramu ustalonego przez czas robót strzałowych w kopalni. Toczenie się trasą, na której kamień klasztorny był przekazywany z rąk do rąk. Przejście nad kanionem, do którego nie dociera słońce i spojrzenie. Od wiosek bez wody, w których pije się deszczówkę, do wiosek mlekiem (i miodem) płynących. Wzdłuż magicznego szlaku Durmitoru do najwyżej położonego miasta na Bałkanach. Czarnogórski Tybet, bez buddystów, z bitą śmietaną, wędzoną szynką i świeżym chlebem. Od kolebki rzeki Tary do jeziora nimf, a następnie z nieba na ziemię przez starożytny Medun (Medeon).

Pokonanie Szlaku TT4 (jak i innych Szlaków Top Trail) nie jest łatwe. Do jej pokonania potrzebna jest jednak dobra, ale nie najwyższa kondycja - o wiele ważniejsze będzie pozytywne podejście, determinacja i dobre planowanie, tak aby na trudniejsze odcinki zawsze starczyło nam czasu. Tereny, przez które będziemy przejeżdżać, nie przestaną nas zachwycać i inspirować, a ostateczna nagroda - poezja podróżowania po egzotycznych terenach i szczęście zobaczenia jednych z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze - będzie nieporównywalnie większa niż ilość wylanego potu. Każdy prawdziwy miłośnik przyrody wie, że jest to świetna okazja.

Trasę można pokonać również z obciążonym rowerem (sprzęt biwakowy itp.), ale ze względu na niektóre trudniejsze odcinki zalecamy, aby ciężar był jak najmniejszy - przy dobrym planowaniu zawsze można spędzić noc pod dachem, a zapasy jedzenia i wody nie muszą być większe niż na pół dnia. Woda dostępna we wszystkich źródłach na trasie jest dobra do picia.

Ze względu na oddalenie wielu odcinków zaleca się jazdę w grupie, a jako minimum wyposażenia należy zawsze mieć ze sobą mapę i kompas (a jeszcze lepiej urządzenie GPS), telefon komórkowy, latarkę, podstawowe narzędzia rowerowe i zapasową dętkę.

Trasa TopTrail 4 jest w pełni oznakowana drogowskazami, a z naszej strony internetowej można pobrać dane GPS (zapisy śladów i waypointów), które ułatwią nawigację na trasie i uczynią ją bezpieczniejszą.

Bezpieczeństwo: jeśli pogoda dopisuje, jeśli czujemy się dobrze i wiemy, gdzie jesteśmy, to na tej trasie jesteśmy bezpieczni. Nie należy obawiać się dzikich zwierząt, a ludzie, których spotkamy, będą bardziej niż życzliwi i chętni do pomocy. W katunach (letnich osadach pasterskich) i wioskach możemy liczyć na niekończącą się gościnność.

Pobierz folder z pełnym opisem trasy (w języku angielskim)

 

Zdjęcia z trasy Top Biking Trail 4: ENDLESS LANDSCAPES