Skip to main content

Trasa F - okolice Kroczyc

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 39.6 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis Informacyjny Związku Gmin Jurajskich
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Kroczyce - Kroczyce

Kroczyce - Przyłubsko - Siamoszyce - Żerkowice - Skarżyce - Zamek Morsko - Rzędkowice - Podlesice - Kostkowiec - Kroczyce

Blisko 40 km trasy, której początek nie zapowiada czekających później trudności. Mniej wprawni rowerzyści maja na szczęście kilka możliwości skrócenia trasy (np. w Żerkowicach czy Podlesicach), co może uchronić ich przed większymi kłopotami. Wytrawni amatorzy dwóch kółek znajdą na tej trasie wszystko to co pozwoli im się. "wykazać": wąskie ścieżki wśród drzew i skał, strome podjazdy i karkołomne zjazdy, piach i korzenie.

Rozpoczynamy w Kroczycach, w których należy wstąpić do kościoła o barokowym wyposażeniu pochodzącego z lat 1893 - 95, W jego wnętrzu znajduje się niezwykły ołtarz wybudowany w postaci groty wykonanej z bryły kalcytu. Na północny zachód od wsi rozciągają się pasma urokliwych, zalesionych wzniesień z licznymi ostańcami skalnymi i jaskiniami zwanymi Skałami Kroczyckimi. Wyjeżdżamy z Kroczyć żółtym szlakiem, który zaprowadzi nas nad zalew w Siamoszycach. W większości niezagospodarowany jest dobrym miejscem dla krótkiego odpoczynku przed ruszeniem w dalszą drogę.

Po chwili opuszczamy żółty szlak, którym do tej pory jechaliśmy i asfaltowymi drogami dojeżdżamy do Żerkowic, gdzie jedyną rzeczą wartą obejrzenia jest kapliczka murowana z kamienia wapiennego pochodząca z końca XIX w.

Kontynuujemy naszą wycieczkę kierując się z Żerkowic czerwonym szlakiem na północny-zachód w kierunku Skarżyc. Po zjeździe z asfaltu wyłoni się nam po prawej stronie jedna z najbardziej znanych skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Okiennik Wielki. Zjeżdżamy nieco z trasy, by zatrzymać się przy imponującej skale z wielkim otworem, w którym widoczne są ślady po belkach pochodzące z XII -XIII-wiecznej warowni. Wspięcie się na skałę nie zajmie wiele czasu i po chwili stajemy w otworze skały, z którego roztacza się na okolicę wspaniały widok.

W dalszą drogę ruszamy czerwonym szlakiem, by po ok. 3 km dotrzeć na Górę Łężec, gdzie znajdują się ruiny XIV-wiecznego Zamku Morsko (zwany również Bąkowiec). Dobudowany do skały dom, na której znajdują się ruiny, został wybudowany w 1927 r.

Zjazd z Góry Łężec czarnym szlakiem wymaga sporych umiejętności i ostrożności. W Rzedkowicach wjeżdżamy na zielony szlak i po kilkuset metrach znajdujemy się u podnóża Skał Rzędkowickich - jednego z najczęściej odwiedzanych przez skałkowiczów miejsc w tym rejonie Jury.

Dalsza trasa wycieczki prowadzi leśnymi ścieżkami i drogami. Następnie krótki odcinek asfaltem i dojeżdżamy do Podlesic. Nad wsią góruje najwyższe wzniesienie Skał Kroczyckich - Góra Zborów (462 m n.p.m.) - uznana w 1957 r. za skalny rezerwat przyrody. W pobliżu Góra Kołoczek, która wraz z G. Zborów jest jednym z ulubionych miejsc turystów i amatorów wspinaczki skałkowej. Piękne tereny rekreacyjne (lasy, duże skupiska skał oraz jaskinie), w połączeniu z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną o różnorodnym standardzie, czynią Podlesice ważnym centrum turystycznym Jury.

Z Podlesic kierujemy się na północ i po ok. 5 km docieramy do Kostkowic, gdzie nad znajdującym się tam zalewie można odpocząć. Do końca wycieczki w Kroczycach pozostało niespełna 5 km.