Skip to main content

Trasa K - okolice Olkusza

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 31 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis Informacyjny Związku Gmin Jurajskich
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Olkusz - Olkusz

Olkusz - Pustynia Błędowska - Klucze - Jaroszowiec - Rabsztyn - Olkusz

Początek trasy  K to łatwy odcinek (z wyjątkiem kilku miejsc z piaszczystym podłożem), prowadzący wśród lasów na północny-zachód od Olkusza. Druga część jest trudniejsza z uwagi na kilka podjazdów występujących pomiędzy Jaroszowcem a Rabsztynem.

Wycieczkę rozpoczynamy w Olkuszu, gdzie potrzeba naprawdę dużo czasu, by zobaczyć i zwiedzić wszystko to, co miasto oferuje turystom. W Rynku zwracają uwagę zabytkowe kamienice mieszczańskie. Najcenniejszym zabytkiem Olkusza jest pochodząca z XIV w. gotycka fara posiadająca renesansowe i barokowe ołtarze oraz gotyckie organy z lat 1611 - 1624. Zachowane w dobrym stanie resztki obwarowań miejskich świadczą o dawnej świetności i znaczeniu miasta. Uzupełnieniem oferty turystycznej Olkusza są muzea: Afrykanistyczne, Wołkowskiego (w dworku Machnickich) z wyrobami z wikliny i sznurka, Regionalne (w siedzibie PTTK "Batorówka") oraz Pożarnictwa.

Na trasę K ruszamy z Rynku kierując się niebieskim szlakiem na północny-zachód, który opuścimy dopiero po przejechaniu ponad 7 km wśród lasów.

Po dojeździe do drogi asfaltowej skręcamy w prawo w kierunku Kluczy, (patrz opis do mapy I). Przed pierwszymi zabudowaniami wsi skręcamy w lewo i dojeżdżamy do południowego skraju Pustyni Błędowskiej. Aby podziwiać piękno tej unikatowej atrakcji turystycznej proponujemy przystanek na Górze Jałowce. Pustynia Błędowska (dł. ok. 9 km i szer. od 2 - 5 km) jest jedynym tego typu obszarem w Polsce, gdzie (szczególnie w części północnej) zachowały się większe obszary piaszczyste, nie porośnięte drzewami. Stojące na górze ruiny budynku to pozostałość po punkcie obserwacyjnym, który funkcjonował tam w latach 70 i 80-tych ubiegłego stulecia, gdy teren pustyni był miejscem ćwiczeń wojsk powietrzno - desantowych.

Z Kluczy wyjeżdżamy żółtym szlakiem, by po odcinku wspinaczki, a następnie zjeżdżając dotrzeć do Jaroszowca. Brak atrakcji historycznych we wsi rekompensują, znajdujące się wokół, wspaniałe lasy i skaliste wzgórza, które są doskonałym miejscem dla aktywnego wypoczynku. Za stacją PKP opuszczamy żółty szlak i dojeżdżamy do szlaku czerwonego. Czeka nas bardzo malowniczy odcinek przez las, który mniej wprawnym rowerzystom może sprawić nieco kłopotu (np. zjazd z Januszkowej Góry).

Jedyne ruiny zamku, które spotkamy na trasie tej wycieczki znajdują się we wsi Rabsztyn. Wybudowany z polecenia Kazimierza Wielkiego w XIV w. gotycki zamek bronił ówczesnej granicy państwa polskiego.

Do celu naszej wycieczki pozostało nieco ponad 4 km łatwego odcinka, który przemierzymy jadąc wzdłuż żółtego lub czerwonego szlaku pieszego oraz czerwonego szlaku rowerowego "Orlich Gniazd".