Skip to main content

Trasa Nadwiślańska

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 16.4 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis informacyjny powiatu Legionowskiego
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Jabłonna - Wólka Górska

Szlak jest ściśle związany z nadwiślańskim krajobrazem. Prowadzi nas wałem wzdłuż koryta rzeki, wśród naturalnych form przyrodniczych, malowniczo wtopionych w krajobraz. Dużym walorem szlaku jest ekspozycja. Wysoko usytuowana trasa i liczne polany pozwalają na obserwowanie krajobrazu z daleką perspektywą. Ciekawym punktem są pola golfowe, których pieczołowite zagospodarowanie interesująco kontrastuje z naturalnym krajobrazem.

Szlak zaczyna swój bieg w gminie Warszawa, w okolicy Dąbrówki Szlacheckiej. Cała trasa biegnie koroną wału nadwiślańskiego. Pierwsze 670m prowadzi nas do granicy z gminą Jabłonna, a kolejne 1650m do przejazdu nad kanałem Buchnik, oraz drogi prowadzącej do centrum Jabłonny i Szlaku Południowego (w prawo). Jedziemy prosto, przez ok. 720m, po prawej stronie wału widzimy zabytkowy zespół pałacowo-parkowy, a po lewej las, ze starorzeczem Wisły. Kolejne 2,3km jedziemy przez tereny nadwiślańskich łąk, by pod koniec dotrzeć do lasu, skąd możemy wjechać również na Szlak Południowy, na wysokości miejsca do biwakowania. Po przejechaniu kolejnych 500m wyjeżdżamy ze zwartego zalesienia. Mijamy po prawej zabudowę wsi Rajszew, i po przejechaniu 1,5km wśród łąk, docieramy do malowniczych pól golfowych w Rajszewie. Mijamy je na odcinku blisko 2,2km, po czym docieramy do terenu nieco zalesionego. Wśród zieleni, po 1,2km docieramy do zakrętu na wale. Skręcamy ostro w prawo, a następnie ostro w lewo, po dystansie 230m. Dalsza trasa prowadzi łagodnymi łukami. Po przejechaniu 1,5km docieramy do wjazdu na wał, mijamy go i jedziemy dalej terenem nieco zadrzewionym i poprzecinanym starorzeczem Wisły. Po kolejnych 2,2km docieramy do kolejnego wjazdu na wał. Na jego wysokości mijamy zabudowę przepompowni, drogę w kierunku Bożej Woli, którą również możemy dojechać do Szlaku Wieliszewskiego i Zachodniego oraz szlak pieszy, biegnący u podnóża wału. Z tego miejsca kierujemy się już bezpośrednio do Nowego Dworu Mazowieckiego, do którego prowadzi nas ostatni odcinek o długości 1,3km.

Wykaz atrakcji.

Zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie.
Od bramy wjazdowej, po bokach domku odźwiernego, prowadzi aleja dojazdowa obejmująca dwoma ramionami podjazd na planie wydłużonego owalu, po bokach którego, bliżej bramy, dwa pawilony. Przed pałacem po bokach dwie oficyny, do prawej przylega wydłużone skrzydło oranżerii, w jej pobliżu altana chińska na pagórku. Na płd.-wsch. od pałacu na osi elewacji bocznej łuk triumfalny, dalej za nim ruiny stajni i wozowni. Na płd.-wsch. od łuku triumfalnego ruiny groty.

Rezydencja założona przez bpa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego. Budowa pałacu i oficyn rozpoczęta w 1774r. wg projektu arch. Dominika Merliniego. Od 1778 w pracach przy urządzaniu wnętrz zatrudniony arch. Szymon Bogumił Zug. Od schyłku lat siedemdziesiątych wg projektu Sz.B. Zuga przekształcenie i upiększenie rezydencji. W 1794 r. rezydencja przechodzi w posiadanie księcia Józefa Poniatowskiego. W latach 1827-51 przekształcanie pałacu i parku przy udziale arch. Henryka Marconiego. Spalony przez Niemców w 1944r. Odbudowany po wojnie wg proj. arch. Mieczysława Kuzmy. Pałac klasycystyczny, murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, na planie wydłużonego prostokąta, z pięcioosiowym ryzalitem od frontu, parterowy z górującą nad budynkiem dwukondygnacyjną bryłą rotundowej sali balowej, czworoboczną, równą jej wysokości wieżą.

Pierwotnie ogród położony na krawędzi tarasu nad Wisłą, założony w XVII w. Od 1778 r przekomponowanie założenia parkowego przez Szymona Bogumiła Zuga. W latach 1827-37 kolejne przekształcenia wg koncepcji projektantów właścicielki Anny z Tyszkiewiczów. w końcu XIX w. budowa wału przeciwpowodziowego na zamknięciu parku od strony Wisły. Park rekonstruowany w latach 1955-56 wg projektu arch. Gerarda Ciołka. Liczny starodrzew i pomniki przyrody: lipy, dęby, jawory, wiązy, graby, modrzewie, topole i klony.
Na terenie zespołu zlokalizowana jest ścieżka przyrodnicza (pieszo rowerowa) pozwalająca zapoznać się z 58 drzewami pomnikowymi rosnącymi w zabytkowym parku. W parkowej altanie znajduje się miejsce edukacyjne gdzie można zapoznać się z treścią czterech tablic informujących o zabytkach przyrody.

Rezerwat „Jabłonna”.
Od północnej najwyżej wyniesionej części rezerwatu teren obniża się w kierunku południowym tworząc wąwozy erozyjne, gdzie występują zbiorowiska grądowe z drzewostanami dębowo – sosnowymi. Warstwa dolna to grab z domieszką lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego, klonu i wiązu polnego. w części północnej rezerwatu występują zbiorowiska borowe z fragmentami świetlistej dąbrowy. Dominują tu 140-letrnie drzewostany sosnowe z udziałem dęba.

Rezerwat „Ławice Kiełpińskie”.
Rezerwat obejmuje ponad 800ha, na 7km odcinku Wisły, która utworzyła liczne wyspy w jego północnej części oraz piaszczyste ławice od strony południowej. Rezerwat stanowi bardzo ciekawe miejsce pod względem naukowym i dydaktycznym. Na jego terenie znajdują się miejsca lęgowe: mewy pospolitej, mewy śmieszki i rybitwy zwyczajnej. Wśród gatunków zalatujących należy wymienić: siewkę złotą, biegusa zmiennego, kulika wielkiego, brodźca zmiennego oraz rybitwę popielatą.

Rezerwat „Kępy Kazuńskie”.
Rezerwat obejmuje 544,28 ha, stanowi pozostałość po meandrującej Wiśle, która pozostawiła liczne łachy i wyspy. Jest to bardzo interesujące miejsce pod względem ornitologicznym i botanicznym. Na terenie rezerwatu występuje około 30 gatunków ptaków lęgowych oraz 40 zalatujących. Starsze wyspy porośnięte są w głównej mierze wierzbami wiciowymi oraz trójpręcikowymi, co świadczy o przekształcaniu środowiska w łęg topolowo – wierzbowy.

Pola golfowe w Rajszewie.
Pierwsze w Polsce pełnowymiarowe 18-dołkowe pole golfowe – elitarny klub golfowy. Należą do niego znane polskie postacie show-biznesu, politycy i biznesmeni.