Skip to main content

Trasa niebieska, "Dziewięciu mostów"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 11,9 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Urzędu Miasta
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Gubin

Westerplatte - Plac Katedralany - Bolesława Chrobrego - Piastowska - Ścieżka rowerowa - Park Koeniga - Spokojna - Generała Świerczewskiego - 1-go Maja -

Kosynierów - Słoneczna - Park im. A. Waszkiewicza - Generała Świerczewskiego - Rycerska - Jarosława Dąbrowskiego - Juliusza Słowackiego - Stanisława

Wyspiańskiego - Krakowska - Elizy Orzeszkowej - Jana Karola Chodkiewicza - Śląska - II Armii WP - Budziszyńska

II. Trasa niebieska, "Dziewięciu mostów" (11,9 km) jest uzupełnieniem trasy czerwonej. Prezentuje potencjał rozwojowy miasta, jego osiągnięcia, przykłady
współpracy polsko - niemieckiej oraz skłania do przypomnienia ciekawych epizodów z historii miasta.
 
Długość trasy: ok. 12 km, czas przejazdu ok. 1,45 godz.


 
Ważniejsze obiekty trasy:
1. Rynek główny z ratuszem i ruinami Kościoła Farnego
 Najokazalsze budowle rynku miejskiego - ratusz i ruina Kościoła Farnego zostały przedstawione w opisie trasy czerwonej "Głównej". Niestety żaden budynek dawnej zabudowwy rynku nie zachował się. Nawet w okresie przedwojennymzabudowę stanowiły kilkupiętrowe kamienice reprezentujace kilka stylów architektonicznych, ale żaden obiekt archhitektury średniowiecznej. W roku 1429 miasto zdobyli i zniszczyli husyci. W latach 1450 i 1536 całkowiecie zniszczyły je wielkie pożary, wówczas to przestała istnieć spóścizna średniowieczna. Dlatego też najstarsze zabudowania rynku pochodziły z czasów reformacji oraz XVII wiecznego okresu tzw. budownictwa pragmatycznego. Były to w zasadzie proste i skromne budynki niekiedy z zewnetrznymi schodami i wykuszami. Bardziej ciekawe były ich fasady, często ze szczytem schodkowym, typowych dla gotyku lub też renesansowym czy późnobarokowym. 

2. Most przy ujściu Lubszy
 Stąd jest najlepszy widok na Kościół św. Trójcy ale w roku 1907 widok ten zasłaniał czteropiętrowy "Parkhotel". Zajmował teren między Lubszą, ul. Piastowską i Grunwaldzką.   W 1907 roku na miejsce drewnianego mostu z 1843 roku, postawiono nowy kamienny most - Most Dziewicy (Jungfernbrücke), który został zniszczony w wyniku działań wojennych       w 1945 roku. W 1923 roku powstał w sąsiedztwie podobny most na Wyspie Teatralnej, wówczas Wyspie Strzeleckiej. 


3. Ulica Piastowska -  bank i schody na ulicę Królewską
 Pierwotnie schody prowadziły do lokalu tanecznego "Sanssouci" na Wzgórzu Kaminsky'ego, współcześnie do ulicy Królewskiej. Malownicze położenie ulicy
biegnącej z jednej strony wzdłuż rzeki, z drugiej pod (miejscami) kilkudziesięciometrowym zboczem docenili co znamienistsi obywatele miasta oraz różne instytucje lokując tu swoje rezydencje i gmachy. Po prawej stronie schodów okazała kamienica z zegarem słonecznym a za nią wybudowany w 1930 roku budynek banku. Wówczas mieściła się tam powiatowa kasa oszczędności. Na lewo od schodów przykład tarasowego zagospodarowania zbocza, na szczycie którego stała do 1945 roku "Willa Wolfa" projektu Miesa van der Rohe. Dalej na lewo nastepna piękna willa z elementami secesyjnego zdobnictwa, następnie odnowiony budynek z siedzibą filii sądu powiatowego. Budynek posadowiony nieco wyżej obok rozebranego w 2004 roku amfiteatru.
 
4. Urząd Miasta
 W obecnym budynku swoją siedzibę miały władze przedwojennego powiatu. Po przywróceniu przez reformę administracyjną gmin, Gmina Gubin o statusie wiejskim ma swoją siedzibę w pólnocno- wschodniej części budynku. Budynek z 1894 roku zachował się w dobrej kondycji z wieloma orginalnymi detalami. W budynku znajduje się wewnętrzny zadaszany dziedziniec. Ok. 30 m dalej, w kierunku północnym stoi okazały gmach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubienie. Nad wejściem znajduje się wykute w piaskowcu najlepiej zachowane w mieście jego przedwojenne godło.
 
5. Most Północny
 Most Północny to jedna z trzech nazw tego mostu jaka była używana w czasie przedwojennym. Był najmłodszym gubińskim mostem. Oczywiście wcześniej były tu konstrukcje drewniane. W 1892 roku powstała komunalna konstrukcja
mostu oficjalnie nazywanego Mostem Parkowym (Parkbrücke) jednak potocznie z racji połozenia przy rzeźni, na zakończeniu Uferstrase, - mostem rzeźniczym
(Schlachthofbrücke). Po wybudowaniu w 1925 roku mostu o konstrukcji betonowej, był on drugim co do wielkości i znaczenia mostem miejskim na Nysie. Został zaminowany i wysadzony w powietrze w lutym 1945 roku, w czasie walk o Gubin.
 
6. Park Koeniga
 Prak wziął swoja nazwę od darczyńcy - Alberta Koeniga, właścieciela drukarni, księgarni, wydawcy lokalnej gazety, który po zakupieniu terenu i zagospodarowaniu go w 1904 roku, podarował park miastu. Póżniej (w 1905 roku) powstaje tu klub wioślarski a następnie (1911/12) zaplecze techniczne klubu. Po 1945 teren parku był pasem drogi granicznej,        a więc terenem zamkniętym.
 
7. Oczyszczalnia ścieków
 Gubińska wspólna oczyszcalnia ścieków Gubin - Guben oddana została do uzytku 2.05.1998 roku. Jest ona przykładem pierwszej, dużej, wsólnej polsko -
niemieckiej inwestycji z wykorzystaniem środków zarówno obu państw jak i unijnych. Oczyszczalnia powstała obok starej, przedwojennej oczyszczalni, którą wyremontowano traktującjako obiekt jako muzealny. Już w latach 1903 - 1906 wybudowano kanalizację miasta.
 
8. Osiedle mieszkaniowe przy ul. Morskiej.
 Przed wojną ulica ta nazywała się Kuscherner Straße i przetrwała od tamtych czasów w zasadzie w stanie nienaruszonym. Budowa osiedla była niewątpliwie
związana z budową koszarów nieopodal w północnej części miasta. Takie
same budynki ale tworzące większe osiedle zbudowano przy koszarach na wchodnim krańcu miasta (osiedle Komorów). W latach 1934 - 1935 Hitler potroił ilośc dywizji z 7 do 21. W wyniku tych działań powstały koszary im. Moltke nieopodal tego osiedla. Zaraz po zakończeniu budowy 20 września 1934 roku, koszary zajął 3 Batalion Krośnieńskiego Regimentu (Pułku) Piechoty.
 
9.Skrzyżowanie ulicy Generała Władysława Sikorskiego i ulicy 1- go Maja
 Skrzyżowanie to leży na wysokości Wzgórz Miodowych z najwyższym punktem Fettke. Ze wzgórzami Gubińskimi związana była uprawa winorosli, którą ok. roku 1860 zaczęły zastępować drzewa owocowe, wydobywanie gliny, piasku oraz węgla brunatnego. Właśnie za tym wzniesieniem znajdowała się największa kopalnia gliny i cegielnia. Ulica Generała Sikorskiego (Seitwanner Str.) w dół w kierunku północnym prowadzi do stadionu miejskiego (za przejazdem kolejowym) i dalej do lotniska, Budoradza, Żytowania, Kosarzyna. W przeciwną stronę do centrum. Ulica 1- go Maja (Ring Str.) była jedną z młodszych perspektywicznych ulic miasta i dopiero w ostatnich latach zasiedlaną.
 
10. Skrzyżowanie ul. Kosynierów i Miodowej
 Przez ulicę Miodową wcześniej Liden Str., w czasach przedwojennych prowadziła drugi szlak turystyczny z dworca kolejowego przez Most Północny i "małe schody" (Kleine Himmelsleiter) na Wzgórza Gubińskie. Część odwiedzających najpierw zatrzymywała się       w ostatniej restauracji na wzniesieniu nadnyskim "Tivoli", a po odpoczynku ruszała dalej     w kierunku Wieży Bismarcka, Samotnego Świerku czy Wzgórz Miodowych. W 2002 roku      w wyniku międzynarodowego konkursu został wyłoniony projekt zagospodarowania obszaru między istniejącym osiedlem E. Platter, ul. Miodową i ul. Kosynierów.     
 
11. Park im. A. Waszkiewicza
 Park powstał w 1977 roku. Obecnie opracowywana jest koncepcja zachowania w pamięci najdalej wysuniętego na wschód projektu z 1946 roku, światowej sławy architekta Ludwika Miesa van der Rohe. Willa Wolfa została zburzona i rozebrana zaledwie 20 lat po jej wybudowaniu i niewiele śladów materialnych po niej zostało. Restauracja Kaminsy'ego była jedną z pierwszych i zasłużonych restauracji gubińskich wzniesień. W 1934 roku przemianowana na "Totila- Heim" stanowiła centrum organizacyjne Hitlerjugend.
 
12. Ulica Generała Świerczewskiego
 To jedna z bardzo niewielu niemal w całości zachowanych ulic miasta. Ciasna zabudowa przypomina wąskie uliczki starego miasta. Niewiele też ulic w mieście
zachowało orginalne wybrukowane granitem ulice łącznie z krawężnikami.
Chodniki pierwotnie były wykładane płytami granitowymi lub płytkami cementowymi z grysem bazaltowym i drobną kostką kamienną. Budynki przełomu XIX - XX wieku mają charakterystyczną dla tego okresu zróżnicowaną sztukaterię i inne elementy zdobnicze określające kunszt rzemieślniczy ówczesnych twórców.
 
13. Skrzyżowanie ulicy Generała Świerczewskiego, Rycerskiej, Różanej, Generała R. Żymierskiego  Budynek z czerowonej nieotynkowanej cegły -  Szkoła Podstawowa nr 2 wybudowana w 1884 roku. W przeciwległym narożniku skrzyżowania budynku komisariatu policji a dwa budynki dalej dawne Muzeum Wilhelma Piecka- pierwszego prezydenta Republiki Demokratycznej. Po przeciwnej stronie ulicy stał lokal wycieczkowy "Kaisergarten" (ogród cesarski). Po 1945 roku siedzibę miał tu Dom Kultury oraz kino. W 2000 roku budynek został rozebrany.
 
14. Most na Lubszy przy ulicy Dąbrowskiego - Kresowej
 Przekraczając most opuszczamy dawne Przedmieście Krośnieńskie. Do roku 1810 znajdowała się tu Brama Krośnieńska. Obszar wokół mostu jest bardzo bogaty historycznie. Tu znajdował się hotel "Pod złotym stateczkiem" ulubione miejsce spotkań gubińskich marynarzy. Po przeciwnej stronie rzeki targ wiśniowy. Na rogu ulicy Królewskiej i Rycerskiej stał wybudowany w 1690 roku kościółek cmentarny o konstrukcji szahulcowej. Powyżej niego stary cmentarz założony w 1660 roku.
 
15. Synagoga
 Przed obecnie pierwszym zachowanym budynkiem stała od 1878 roku synagoga zniszczona w czasie "kryształowej nocy" - 9/10 listopada 1938 roku. Obecnie miejsce to i tamtejsze wydarzenia upamiętnia pamiątkowy kamień. Dzisiejsza ulica Dąbrowskiego wyznaczała przebieg dawnych obwarowań miejskich, teren ulicy znajdował się poza murami.
 
16. Wieża dziewicza
 Wieża była czwartym punktem obserwacyjny po trzech wieżach bramnych zapewniajacy kontrolę sytuacji przed murami miejskimi od strony wschodniej. Stanowi jeden z trzech zachowanych fragmentów dawnych obwarowań miasta. Kształtem i formą zbliżona jest      do Wieży Ostrowskiej usytuowanej po południowej stronie murów.
 
17. Park Mickiewicza
 Park był swego czasu terenem podmokłych łąk, wykupionych i zagospodarowanych przez jednego z ówczesnych radnych miejskich, przekazany społeczeństwu miasta jako park. Wiosną zakwitają tu mnóstwem niebieskich kwiatów cebulice syberyjskie . Po panu Wilhelmie Wilke z kolei pozostały pseudoobronne mury i brama obok jego bazy spedycyjnej z 1892 roku. Firma przewozowa założona w 1817 istnieje do dnia dzisiejszego. Brama wjazdowa do firmy znajdowała się naprzeciw pomnika upamiętniajacego 100 poległych żołnierzy gubińskiego batalionu w wojnie Prusko - Francuskiej w 1870/1871 roku.
 
18. Most na Lubszy przy ul. Wyspiańskiego
 Jest to szósty most na Lubszy od ujścia do Nysy Łużyckiej, siódmy przekroczymy dalej na  ul. E.Orzeszkowej. Warto zwrócic uwagę na fronton ostatniej kamienicy przed mostem.     Na pierwszej kondygnacji zachowała się tam ozdoba w formie godła cechowego. Na skrzyżowaniu za mostem kończyła się dawna Lubststraße. Dalej w kierunku wschodnim już na wzniesieniu budynki Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych - dawna Sandschule, a na prawo okazały budynek Zespołu Szkół (SP1 I Gimnazjum nr 1)- dawna Gehörlosen Schule (szkoła dla głuchych). Nieco niżej budynek Hali Sportowej. W odległych czasach na wzienieniu tym stała szubienica.
 
19. Stawek przy ulicy Śląskiej
 Staw z otaczającym małym parkiem stanowił z założenia park francuski. Dziś choć zaniedbany niemniej atrakcyjny ze względu na ciekawe okazy dendrologiczne. Niegdyś w okresie zimowym był miejscem pozyskiwania lodu dla gubińskich browarów i chętnie odwiedzanym miejscem (również współcześnie) przez łyżwiarzy. Po przeciwnej stronie stawu (w kierunku zachodnim) przy ulicy Jedości Robotniczejmieści się jeden z najstarszych budynków w mieście.
 
20. Krzyże pokutne
 Jedyne znane w województwie i rzadko spotykane, aż trzy stojące obok siebie krzyże pokutne, Są przykładem rozumienia, traktowania i stosowania średniowiecznego prawa oraz ówczesnym sposobem "resocjalizacji". Choć okres średniowiecza nie jest tradycyjnie traktowany jako postępowy w historii
ludzkości, to jednak niektóre sposoby rozwiązywania problemów społecznych były dość skuteczne i wcale nie gorzej humanitarne niż obecnie. Jedna z legend
głosi iż to trzej bracia w okresie wielkiego głodu w burzliwej sprzeczce        o jajko pozabijali się nawzajem.
 
21. Pływalnia
 Wybudowana w latach 70-tych pływalnia dzięki ofiarności społecznej funkcjonowała ponad 20 lat. Po gruntownym remoncie oddana do użytku latem 2004. W założeniach ma być centrum rehabilitacji. Pływalania stanowi główny obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji obok stadionu i kilku boisk osiedlowych oraz placów sportowych. Stoi na miejscu przedwojennego szpitala miejskiego.