Skip to main content

Trasa Niebieska (trzecia)

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 34 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona UM Miłomłyn
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Park miejski (Miłomłyn) - Miłomłyn

Park miejski (Miłomłyn) - droga nr. "7" - Piławki - śluza "Zielona" - Boguszew - Hotel "Zamek" - Miłomłyn

Startujemy znów z miejskiego parku kierując się ul. Ostródzką na Hotel "Miłomłyn", następnie ulicami: Hotelową, Twardą, Leśną i kawałek Jarzębinową obok zakładu P. Chodupa i P. Trznadla w kierunku wsi Bagieńsko (3 km trasy).
Stamtąd wjeżdżamy na drogę "7", którą przecinamy w Piławkach (6 km trasy), udając się w kierunku dawnego dworca kolejowego. W Piławkach możemy posilić się w restauracji, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz zamówić noclegi. Przy drodze leśnej przed dworcem leży piękne Jezioro Srebrne.
Mijając tory kolejowe nieczynnej linii Ostróda - Miłomłyn (obecnie kolejki turystycznej - 9 km trasy) zbliżamy się do śluzy "Zielona" na kanale elbląskim. Aby z kolei dotrzeć do miejscowości Liwa pokonujemy most nad kanałem. Liwa (12 km trasy) jest największą wsią gminy, a nazwę swą zawdzięcza płynącej tędy rzece, której koryto na tym odcinku służy jako kanał. We wsi można jeszcze spotkać drewnianą zabudowę, ale znajduje się tu kilka zakładów produkcyjnych, duża szkoła, kilka sklepów i kościół.
Za tymże kościołem i cmentarzem skręcamy w lewo w kierunku Rogowa (14 km trasy), a za nim polną drogą docieramy do Boguszewa (16 km trasy). Tu wjeżdżamy na regionalną trasę rowerową prowadzącą do Zalewu (18 km) i Dębinki (20 km).
W dalszej drodze towarzyszy nam odcinek kanału Miłomłyn - Iława, aż do Karnit, gdzie nad jez. Kocioł położony jest Hotel "Zamek" (23 km trasy). Duży kompleks usług hotelarskich posiada plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego, a w sąsiedztwie można pojezdzić konno.
Po nieco dłuższym odpoczynku wyruszamy w dalszą drogę wracając początkowo tą samą drogą. Przekraczamy jednak pierwszy most na kanale i jadąc dalej lewym jego brzegiem, docieramy do drogi Bynowo - Miłomłyn. Tu skręcamy w prawo i tocząc się relaksowo z górki powracamy do Miłomłyna. Łączna długość tej trasy wynosi ok. 34 km.