Skip to main content

Trasa nr 1 "Szlakiem parków dworskich"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 23 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
UM Leszno
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Mierzejewo - Górzno

MIERZEJEWO - KRZEMIENIEWO - BRYLEWO - HERSZTUPOWO - BOJANICE - GÓRZNO

Wyjeżdżamy ze wsi Mierzejewo w kierunku Krzemieniewa. Szlak wiedzie przez malownicze wzniesienia, pola, łąki i lasy. Jest to trasa dość łatwa. Po 2 km znajdujemy się w stolicy gminy - Krzemieniewie. Jadąc ulicami Krzemieniewa, docieramy do skrzyżowania dróg, na którym skręcamy w lewo, w kierunku Brylewa. Po drodze mijamy po prawej stronie Urząd Gminy Krzemieniewo. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i udajemy się do Brylewa. Wieś położona jest na bezleśnym terenie i słynie z najstarszej hodowli owiec w Polsce (data rejestracji -1919 r.). Możemy podziwiać tu również piękny parterowy dwór z XIX wieku z zachowanym parkiem dworskim, w którym rosną lipy, daglezje, modrzewie i sosny. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca są dwie lodownie - jedna pochodzi z 1890 r.

Opuszczamy Brylewo i jedziemy w kierunku Hersztupowa. Tu skręcamy w lewo, a następnie w prawo na drogę do Nowego Belęcina. Stąd udajemy się do Bojanic. Z punktu widokowego umieszczonego na trasie rowerzyścimogą podziwiać piękne, rozległe okolice i doskonale stamtąd widoczne sąsiednie miejscowości . We wsi zachował się dawny folwark, w którym znajduje się gospodarstwo rolne. Pałac już nie istnieje, natomiast pozostał rozległy park, niestety, z nieczytelnym układem ścieżek i alejek. Tutaj znajdują się też dwie ceglano - gipsowe kapliczki.

Z Bojanic kierujemy się drogą leśną w kierunku Górzna. Po trzech kilometrach atrakcyjnej pod względem krajobrazowym podróży znajdujemy się przed zabudowaniami pałacowymi w Górznie. Budynek, pochodzący z XIX w. jest dwukondygnacyjny, z trójkondygnacyjnym ryzalitem w środku. Bardzo dobrze zachował się do dziś wystrój wnętrz. Pałac otoczony jest parkiem. Ostrożnie zjeżdżamy w dół ze stromego zbocza, do brzegu jeziora. Tutaj się kończy nasza trasa. Latem możemy skorzystać z kąpieli w jeziorze i następnie wrócić tą samą trasą z powrotem, lub wybrać inną drogę.