Skip to main content

Trasa nr 12 Rydzyńska "Eska"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 24 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
UM Leszno
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Robczysko - Czernina (zamek)

ROBCZYSKO - DĄBCZE - RYDZYNA - MORACZEWO - ROJĘCZYN - JABŁONNA - CZERNINA (ZAMEK)

asza trasa rozpoczyna się w Robczysku. Tutaj wyruszamy na szlak jadąc drogą, w kierunku Przybinia, Tworzanic, aż do Dąbcza. W Dąbczu, skręcamy przed kościołem z 1666r w lewo ( 8 km ). Jedziemy teraz drogą asfaltową w kierunku Rydzyny. Po prawej stronie mijamy wiatrak - koźlak, obecnie Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Jest to wspaniałe miejsce na wypoczynek na trasie. Możemy podziwiać jeden z ostatnich wiatraków tego typu, w pełni sprawny.

Ruszamy dalej, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku centrum Rydzyny. Po prawej stronie widzimy budynek gimnazjum, a dalej, po lewej kościół poewangelicki, który obecnie pełni rolę sali koncertowej. W Rydzynie warto nieco zboczyć z trasy i zwiedzić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną dla Rafała Leszczyńskiego w latach ok. 1685-1695. Zamek był rezydencją króla Polski - Stanisława Leszczyńskiego. Warto obejrzeć również park przyzamkowy, otoczony fosami, z jednym z największych w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego, podlegającego ścisłej ochronie. Zmierzamy w kierunku Kłody Małej, gdzie za stacją paliw skręcamy w prawo.

Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą udajemy się do Moraczewa. W Moraczewie koło zabytkowej figury NMP, skręcamy w prawo do Lasotek. W wsi Lasotki skręcamy w prawo i jedziemy wśród malowniczych pól do Kaczkowa. Tutaj na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu (E-5), skręcamy w lewo i jedziemy do Rojęczyna.

Na końcu wsi skręcamy w prawo i udajemy się do Jabłonnej. W Jabłonnej możemy zobaczyć odtworzony i uporządkowany cmentarz poewangelicki, oraz zabudowania gospodarcze i dworek z początku XIX wieku rodziny Von Stoszów. W parku warto zwrócić uwagę na ciekawe okazy cisu, będącego obecnie pod ochroną. Z Jabłonnej wyruszamy w kierunku Czerniny.

Tu ulicą Zamkową dojedziemy do ruin późnorenesansowego zamku obronnego, wokół którego możemy zobaczyć pozostałości fosy i wałów obronnych. Ciekawym i godnym zainteresowania punktem jest również kościół gotycki z końca XV wieku z wysoką kwadratową wieżą z XVII w, wspartą przyporami. Na rynku zobaczyć możemy ratusz klasycystyczny z ok. 1800 r., wzniesiony na miejscu poprzedniej budowli z XVI/XVII w. Obok rośnie dąb - pomnik przyrody o obw. 385 cm . Tu znajduje się koniec naszej trasy.