Skip to main content

Trasa nr 13 "Szlak Zamkowy'

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 15.6 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
UM Leszno
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Rydzynka (zamek) - Czernina (zamek)

RYDZYNA (ZAMEK) - MORACZEWO - KACZKOWO - TARNOWA ŁĄKA - CZERNINA (ZAMEK)

Wyruszamy w trasę sprzed zamku w Rydzynie, który jest jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną dla Rafała Leszczyńskiego w latach ok. 1685-1695. Zamek był rezydencją króla Polski - Stanisława Leszczyńskiego.

Na szlak ruszamy przez równie piękny park zamkowy, otoczony fosami, z jednym z największych w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego, podlegającego ścisłej ochronie. Jedziemy w kierunku Kłody Małej. Za stacją paliw skręcamy w lewo w kierunku Moraczewa. Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą jedziemy do Moraczewa. W Moraczewie koło zabytkowej figury NMP, skręcamy w prawo do Lasotek. We wsi skręcamy ponownie w prawo i jedziemy wśród pól do Kaczkowa.

Na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu (nr 5), skręcamy w prawo i jedziemy prawie do końca Kaczkowa, gdzie koło stacji paliw skręcamy w lewo. Ostrożnie mijamy przejazd kolejowy. Jesteśmy teraz na drodze otoczonej pięknymi polami. Dojedziemy nią do Tarnowej Łąki, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy dalej do Czerniny. Po drodze mijamy dawną granicę Państwa Polskiego istniejącą do wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie w tym miejscu znajduje się fragment zbrojonego betonu (po prawej stronie drogi).

Jedziemy dalej. Po chwili dojeżdżamy do Czerniny. Tu jadąc ulicą zamkową trafiamy do ruin późnorenesansowego zamku obronnego. Możemy jeszcze zobaczyć pozostałości fosy i wałów. Ciekawym i godnym zainteresowania punktem jest kościół gotycki z końca XV wieku, z wysoką kwadratową wieżą z XVII w, wspartą przyporami. Na rynku zobaczymy również ratusz klasycystyczny z ok. 1800 r., wzniesiony na miejscu poprzedniej budowli z XVI/XVII w. Obok rośnie dąb - pomnik przyrody o obw. 385 cm . Tutaj możemy odpocząć i powrócić do Rydzyny.