Skip to main content

Trasa nr 2b

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Oficjalna Gminy Świdnica
Kup akcesoria rowerowe



Trasa nr 2b - "Co za widok !!!"     
Inny wariant tej trasy to: z nad Jeziorka jedziemy drogą i zielonym szlakiem Zamków Piastowskich do wsi Pogorzała. Trasa na tym odcinku, aż do wsi Modliszów jest trudna, ale trudy wynagradzają piękne, zwłaszcza jesienią, widoki.

Osiągamy zabudowania Modliszowa. Wieś jest bardzo ładnie położona w głębokiej dolinie porośniętej lasem mieszanym. Jedziemy dość stromym podjazdem, wąską asfaltowa droga. W Modliszowie znajduje się Kościół filialny pw. św. Bartłomieja, wzmiankowany w 1318 r. W połowie lat siedemdziesiątych XX w. dokonano tam sensacyjnego odkrycia księgi obrzędów z 1794 r.
W pobliżu znajduje się największy na Śląsku głaz narzutowy o wymiarach 7x8x10 m. Z Modliszowa istnieje możliwość powrotu do Świdnicy drogą Wałbrzych - Świdnica. Główna trasa prowadzi w dół ostrym zjazdem w kierunku Złotego Lasu. Przejeżdżając przez las dojedziemy do zbiornika w Złotym Lesie. Zbiornik jest malowniczo położony na dnie niewielkiej kotliny otoczonej lasem. Niestety wody Złotnicy, zasilającej zbiornik, są skażone bakteriologiczne i kąpielisko jest nieczynne. Prowadzone są jednak intensywne prace nad budową oczyszczalni w Dziecmorowicach i należy mieć nadzieję, że wówczas można będzie napełnić zbiornik.

Ze Złotego Lasu można skręcić w prawo na Dziećmorowice, Wałbrzych, Jedlinę. Szlak ze Złotego Lasu prowadzi do Lubachowa. Przejeżdżamy pod wiaduktem nieczynnej linii kolejowej Świdnica Przedmieście - Jedlina.
W prawo odgałęzienie trasy prowadzi w kierunku Zagórza Śląskiego. Jest to główna droga do tej miejscowości po drodze mijamy muzeum techniki - elektrownię wodną z 1916 roku pracującą po dziś dzień na oryginalnych urządzeniach technicznych. Do elektrowni przejeżdżamy kładką nad rzeką Bystrzycą, następnie kierując się w górę rzeki mijamy pensjonat Mariaż (mostem przebiega granica gminy i powiatu) i dojeżdżamy do zapory wodnej, tworzącej zbiornik wodny Lubachów. Wokół zbiornika istnieją bardzo malownicze zwłaszcza jesienią trasy, cykl p.t. "Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal" z licznymi odnogami na Michałkową, Glinno, Walim, Zamek Grodno, kompleks "Riese" koło Walimia, itp.

Lubachów - skręcamy w prawo i po przejechaniu mostu na Bystrzycy skręcamy ostro w lewo na drogę gruntową. Przejeżdżamy pod malowniczym pięcioprzęsłowym wiaduktem dł. ok. 120 m i dalej drogą wzdłuż Bystrzycy jedziemy w kierunki wsi Bystrzyca Górna. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1385 r i był to wówczas lokalny ośrodek wydobycia srebra. Po drodze mijamy usytuowaną pod wiaduktem średniowieczną kopalnię srebra, jakich w tych okolicach było sporo. Kładką na wysokości wejścia do kopalni możemy przejechać do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP wzniesionego w stylu gotyckim z neogotyckim wyposażeniem wnętrza. Na ścianach zewnętrznych można zobaczyć interesującą galerię dziewięciu figuralnych płyt nagrobnych z lal 1587 - 1610. Na wieży kościelnej jest XVIII w, dzwon. W parafialnej kancelarii zachowały się księgi metrykalne chrztów (od 1767 r,), ślubów (od 1868 r.) i zgonów (od 1857 r.).
Kontynuując trasę wyjeżdżamy na drogę w kierunku Świdnicy przy dawnym domu kultury zakładów "Metalplast". Po ok. 150 m na wysokości przystanku w Bystrzycy Górnej przechodzimy kładką na drugi brzeg Bystrzycy i jedziemy wzdłuż rzeki w kierunku Burkatowa. W Burkatowie przy moście dołączamy do głównej trasy wokół Świdnicy lub przez Bystrzycę Dolną wracamy do miasta.